Podzimní jabloň - jablka v září



host - 73.50 (?) 
3.10.2018 16:21, zobrazeno: 1927x

Dobrý den,
jsem zahradkář začátečník a na podzim 2017 jsem zasadila jabloň Rajku, Red Topaz a Lunu na podnožích M26. Letos už mám na nich po 3 jablkách... Ještě bych měla zájem zasadit nějakou chuťově vynikající jabloň, která by měla jablka nejlépe už na začátku září. Bydlím ve středočeském kraji, na kopci, nadmořská výška cca 500 m.n.m. Kterou byste mi doporučili? Aby byla rezistentní. Druhý dotaz zní, jaké postřiky jsou nutné absolvovat u těchto 3 jabloní? A kdy? Jsem zastánce, postřik co nejméně... Děkuji za jakékoliv rady. M.C.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.236 (?), 3.10.2018 22:26
M.C.: Kvalitná jesenná odroda je MERKUR (Topaz x Rajka). U Vás by mohol dozrievať v prvej polovici septembra. Je to tzv. rezistent, chuťovo výborné jablko, výhodou je že sa sá konzumovať hneď zo stromu a vydrží v pivnici cca do februára. Na foto môžete vidieť ako sa Merkur vyfarbí u mňa v teplej nížine, u Vás to až takto asi nebude, ale nemal by byť problém dopestovať ho kvalitný. Ak máte záujem môžete si o ňom pozrieť informácie na vlákne "Merkur" - ale pozor, sú 2 vlákna s týmto názvom. Čo sa týka tých postrekov - nutné je len jedného dňa zomrieť 😉. Ja to robím pri tzv. rezistentoch nasledovne: na prelome zimy a jari aplikujem postrek Kuprikolom alebo Sulkou. Potom dávam tzv. predjarný postrek (pred dosiahnutím štádia tzv. myšieho uška), teplota by vtedy mala byť 15°C a viac. Tesne pred kvitnutím dávam postrek fungicídom, tento potom zopakujem aj po odkvitnutí (v kombinácii s insekticídom proti piliarke). Fungicídy už potom rezistentom aplikujem len v prípade nepriaznivého počasia (daždivo, vlhké teplo). Nevynechávam postrek insekticídom proti 1. a 2. generácii obaľovača (správny názov je plodokaz jablčný). To je v podstate všetko, len odrodám ktoré sú náchylné na fyziologickú pehovitosť (Admiral, Rozela, Jonagored...) dávam - ak sa mi chce - postreky vápnikom. Toto všetko ale môžete vynechať, v takom prípade však treba rátať s možnými stratami na úrode. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika