Podnože - jabloně, hrušně



HTB1 - (6) - 206.127 (?) 
7.7.2019 10:25, zobrazeno: 3160x

Dobry den

letos jsem zacal roubovat stare odrudy stromu (kalvil a pod) na plane stromy co jsem nasel u cesty. Na pristi rok nemam na co roubovat, ale nasel jsem pod starou jabloni a pod planou hrusni(takovou pichlavou) male stromky co vyrustaji z korenu velkych stromu.

Napadlo me je vykopat, presadit a pristi rok naroubovat  - pujde to? Mozna je to nesmysl, ale jsem zacatecnik samouk.

Diky za odpoved

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.7.2019 15:48

Ten nápad je dobrý. Problém je, že ty odkopky od kořenů staré hrušně často nemají dost vlastních kořínků, takže jejich ujímavost bude problematická. Ale určitě to stojí za to, nějaké se určitě chytnou. Doporučil bych štěpovat až poté, co bude jasné, že se odkopek ujmul.
   Tzv. plané jabloně u cest jsou obvykle semenáče z odhozených ohryzků. Jejich vlastnosti jsou různé, většinou horší než u selektovaných semenných podnoží. Ale pro stromy u cesty je to jedno, jejich naštěpování je záslužné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 7.7.2019 19:03

Roubuji na jaře podnože v ruce a poté vysadím. Některé ani nemají kořeny, a ujmou se na nich všechny rouby. Akorát přírustky u nezakořeněných podnoží zvláště u těch skoro bez kořenů jsou malé, přes intenzivní péči třeba jen 50cm. Dá se i očkovat letos přímo na odkopky forkertem, po opadu listí odkopky vyškubete ven a přesadíte, to už jsou očka dobře srostlé. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 7.7.2019 21:26

Riešim podobný problém, no u mňa sa jedná o koreňový výmladok podpníku MM106. Na jar som ho kopulačne zaštepil a momentálne má asi 80 cm. Chcel by som ho na jeseň vykopať a presadiť na iné miesto, no bojím sa práve nedostatočného koreňového systému. Skúšal som aj prihŕňanie, aby vyhnali nové korienky, no nepomohlo to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.245 (?), 7.7.2019 22:12

Tak se dohrabete hlouběji a vytáhnete to i s kořenem. V předjaří výpěstek seříznete úměrně kořenovému systému. Hlavní problém bych ale viděl v tom, že podrůstání podnoží je často symptom proliferace jabloňí. Takový materiál bych k množení nepoužíval.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HTB1 - (6) - 206.127 (?), 8.7.2019 17:28

Co kdybych ted vykopal ty vyhonky od jabloni a hrusni a dal si je do podzimu do kyble s vodou - nepustily by vice korenu? A na podzim je dal do hliny.

Ty "plane " jablone u cest budou asi od ohryzku z blizkych sadu kde pestuji odrudy gala a podobne moderni odrudy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 213.67 (?), 8.7.2019 18:26
Zkusit pro zajímavost můžete, ale asi shnijí. Není to vrba. Lepší by byl substrát na zakořeňování.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 104.254 (?), 9.7.2019 17:35

Pokud jde o hrušky, zkuste někde najít semenáče hlohu. Někdo to tady před časem radil. Vyzkoušel jsem to a rouby chytají spolehlivěji než na hrušně nebo kdoule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 9.7.2019 20:00

A jabloň (Ametyst) na hlohu taky roste. Už třetí rok. To jsem zase vyzkoušel já. JG wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika