Pod praporem "zpátečníka"



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.216 (?) 
31.12.2011 7:47, zobrazeno: 8693x

Ctihodný pane Vladislave z Kobeřic. Chtěl bych reagovat na Vaši zmínku o současné popularitě starých odrůd. Tuto popularitu jsem zaregistroval pouze u zásilkových obchodů ovocných stromků, kde jich je celkem slušný výběr. Jinak si myslím, že by nás příznivci novějších populárních rezistentů, ovlivněni různými výsledky degustací,  nejspíš "utloukli čepicemi". Tímto historickým příměrem chci jen vyjádřit nepoměr mezi námi a jimi. Trocha humoru neuškodí i když se jím někdo jistě bude cítit pohoršen. Oslovení ctihodný pane Vladislave z Kobeřic může například připomínat oslovení nějakého hejtmana z husitských válek. Ti tenkrát bojovali proti všem a prohnilou církev se jim stejně napravit nepodařilo. My zde bojujeme za návrat dobrého jména starých velikánů, kteří už by se stejně nikde neumístily, ani kdyby byly na tato místa dodáni (jak někdo psal, že se neumístily z důvodu jejich neúčasti). Nálepka rezistentobijce mně vůbec nevadí. Je totiž úplně zbytečná. Dříve jsem se také řídil podle výsledků degustací a některé tyto výsledky bych určitě tady ještě někde našel uschované. Dnes už se řídím pouze podle vlastní chuti, ta je rozhodující i když by dnes na degustacích už neobstála. Takže kdo je vlastně mlsnější? Já nebo ti velevážení pánové?  smiley

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.54 (?), 31.12.2011 11:03

Pane Petře z Pardubic, myslím si, že se pěstitelé vracejí k některým starým odrůdám kvůli jejich chuti, kterou si pamatují z dětství, a kterou v nových odrůdách neobjevili. Sama mám jak odrůdy nové, tak i některé staré. Ono se v nových odrůdách třeba chuť Nonetitu prostě nenajde...

Navíc mohu potvrdit fakt, že nejsem sama - v naší zahr.osadě sice většinou zahrádkáři sázejí rezistenty, ale "zamíchají" mezi ně tak 1 - 2 stromky starých odrůd, právě proto, že nemohou zapomenout na jejich chuť.

Někde jsem dokonce četla, že staré odrůdy jsou (snad) i zdraví prospěšnější, protože celulóza v jejich plodech má jiný charakter (zlepšení trávení) a většinou i obsah vitamínu C je v jejich plodech vyšší (Ontário). Ale to není můj důvod - u mne se opravdu jedná o chuť...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 246.18 (?), 31.12.2011 11:51

Zásilkové obchody začaly mít ve svém sortimentu staré odrůdy proto, že tato praxe je naprosto běžná například v Rakousku, Německu a dalších zemích. Zkuste si v Googlu vyhledat německé slovo Obstbaumschule a budete překvapeni, co se v cizině běžně nabízí a nikdo se nad tím nepodivuje. Docela pěkně má sortiment jabloní rozdělena např. tato školka.

Poznámka : pro orientační překlad webových stránek do češtiny je vhodný mít v počítači prohlížeč Google Chrome

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 31.12.2011 18:11

Myslím, že je zcela zbytečné rozdělovat pěstitele a fandy na příznivce starých a nových odrůd. Naštěstí si na svém pozemku může každý pěstovat co chce či co mu chutná. Výsledky degustací bych bral jen jako vodítko či námět k zamyšlení. Jednak je mnoho faktorů, ovlivňující chuť konkrétní odrůdy (podnož, stanoviště, doba sklizně, skladování, doba konzumace aj.), dále pak - a to je podstatné - nemusí nám všem chutnat totéž. Navíc - často pro odrůdu,  která by mi chutnala, nemám vhodné podmínky, či nechci akceptovat potřebné množství chemie k jejímu ošetřování. Výsledkem bývá kompromis - mám pár odrůd s nejistou sklizní či její kvalitou - jen tak, pro potěšení a svůj mlsný jazyk a pak mám "plniče", asi většinou odrůdy k chorobám odolnější či rezistenty. Ale je na každém z nás, co si vybereme a určitě nebudeme brát druhému právo na odlišný názor. Může jej časem změnit, nebo se to může stát i nám. Vypůjčím si citát: Nejlepší jablko je to, které mi právě chutná. Tak ať Vám chutná i v novém roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 1.1.2012 2:20

Vítám opět po delší době ježečka Radouše a jsem velmi rád, že se zase ukázal. Samozřejmě přeji vše nejlepší do nového roku 2012 nejen jemu, ale i všem ostatním zahrádkářům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika