Pocta Rubinole



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
14.8.2018 21:35

Pane Hlavatý, jako expert na Rubínovy děti, tipnete si jablka na fotkách na Rubinolu? Stromek jsem koupil jako Bohemii, ale jablka jsou žíhaná, méně červená než Rubín s větším žlutavým podkladem, bez příznaků strupovitosti, typicky rubínové chuti...



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 55.168 (?), 13.8.2018 14:35

Pán Hlavatý, kedy odporúčate zbierať Rubinolu (keď je pekne červená ako v tomto vlákne?) A kedy ju okoštovať? Kedy je doba ideálnej zrelosti? V záhrade mám "zdedené" 2 stromy Rubinoly na M9 - po pôvodnom majiteľovi. M9 je v našich podmienkach (zem ťažká, mokrá, ílovitá, kyslejšia) nie veľmi dobrá voľba, ale stromy Rubinoly som okopal (snažím sa udržiavať príkmeňové kruhy), okolíkoval, na jeseň vyvápnil, potom na jar prihnojil, občas som zalieval - v podstate len a len kvôli tomu, aby som Rubinolu v mojich podmienkach mohol ochutnať a mohol sa rozhodnúť, či túto odrodu chcem preniesť na vhodnejšiu podnož, alebo Rubinolu vyradím. A čuduj sa svete, stromy sú zdá sa, velmi vďačné, milo ma prekvapili, zareagovali pozitívne - prebrali sa z minuloročnej letargie (vtedy som nerobil kolo nich nič), teraz majú prírastky nad 0,5 m. Na jednej Rubinole (nasadila asi 3 jablká) som nechal 1 jablčko (aby sa strom príliš nevyčerpal), druhá ešte nemá žiadne jablká. To 1 jablko je už väčšie, je pekne "čisté" - žiadna chrastavitosť (nestriekal som), ale ešte nie je červené ako na Vašich fotkách. Kedy by ste mi ho odporúčali strhnúť? Až sa začervená? A kedy ho ochutnať? Ako dlho ho skladovať? Mám iba 1 pokus. Viete poradiť to isté aj u odrody Pinova? Tam som urobil rovnaký pokus ako s Rubinolou a tiež mám iba 1 jablko na ochutnanie. Ďakujem za rady. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.246 (?), 13.8.2018 20:32
Igor: Konkrétny dátum kedy máte obrať Vašu Rubinolu Vám nepoviem, pretože to nie je možné. Každá záhrada je iná, dozretie závisí od lokality, podpníka, pôdy, mikroklímy, agrotechniky atď. Dokonca aj stromy rovnakej odrody na rovnakom pidpníku a v jednej záhrade môžu dozrievať v rôznom čase. Zopár rád Vám dať môžem: s obratím Rubinoly sa neponáhľajte, vyčkajte kým sa sfarbí do tmavočervena. Ja ju u mňa oberám keď sú plody sfarbené ako na foto 1,2. Dobrým poznávacím znakom je farba plodu v okolí kališnej jamky - kým je táto oblasť sfarbená do zelenkava, je ešte čas. Keď sčervená, oberajte. U mňa oberám Rubinolu medzi 15.-30.-tym septembrom, tento rok to bude ale určite skôr. Na foto 3-5 je terajšie sfarbenie mojich Rubinol. Keďže máte len jeden plod, nemôžete si dovoliť straty. Odporúčam Vám plod "zabaliť" do polyetylénového sáčku, aké bežne dostať v obchode vo forme trhacej rolky (foto 6). Sáčok navlečte opatrne na plod a "ušká" zaviažte o konárik na uzol, tak aby sa dnu nedostali osy alebo sršne. Naspodku sáčku spravte 2-3 malé otvory na odtok rosy alebo dažďovej vody. Rubinola drží pevne na strome, nezvykne spadnúť ani keď prezreje, cez priehľadný sáčok si podľa farby plodu odsledujete vhodný čas obratia. Rubinolu je možné konzumovať hneď po obratí, ale lepšie by bolo nechať ju 4-6 týžňov odležať a až potom skonzumovať. Čo sa týka Pinovy, tá sa oberá neskôr (u mna v prvej polovici októbra). Dajte ju tiež do sáčku a nechajte kým do neho spadne (zrelá odpadne sama). Pinovu môžete nechať odležať aj dlhšie, konzumovať v decembri-januári. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.185 (?), 13.8.2018 20:46

yes

Pán Hlavatý, veľmi pekne Vám ďakujem. Skvelé tipy! Určite využijem. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.185 (?), 13.8.2018 21:41

p. Hlavatý, len doplním, že moje jablko Rubinoly (stav pár dní dozadu) ešte len chytá prvé jemné náznaky slaboružového odtieňa. Fotku nemám, možno nabudúce pridám. V žiadnom prípade ešte nie je tak vyfarbené ako u Vás. Rozdiel bude skutočne minimálne 2 týždne. Máme to tak odsledované, že rozdiel napr. v kvitnutí medzi nami na severe a južnými okresmi východného Slovenska (TV) je cca 2 týždne. Takže pri porovnaní s Vašou, možno ešte teplejšou polohou to budú tipujem 2-3 týždne. Aspoň, že toho obaľovača máme myslím o dosť menej ako v južných okresoch (ale máme ho). Ešte raz ďakujem za rady a inštruktážne foto. Jablka obalím. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.185 (?), 13.8.2018 20:36

Skúsim si odpovedať sám. Keď p. Hlavatý (Šurany) oberá Rubinolu v polke septembra (a tento rok asi skôr), tak moje Rubinoly na severovýchode Slovenska, v dosť chladnej polohe, okres ML, budú oneskorené tak o 2, možno aj 3 týždne. Vyčkám na výraznejšie červené zafarbenie Rubinoly - hádam sa ho povedzme do októbra dočkám. Tento rok to ale bude tak 2-3 týždne skôr kvôli teplu, takže som zase + - na polke septembra - potom jablko Rubinoly pri dostatočnom zafarbení strhnem. Či ho odložiť, nech dôjde, alebo ho hneď zjesť, zatiaľ neviem. Uvidím asi podľa situácie. Pán Vysloužil písal, že sa dá jesť hneď po zbere a chuť je dobrá... ale možno ho nechám trochu odležať, lebo som našiel, že odporúčaná konzumná zrelosť sa uvádza u Rubinoly prvá dekáda novembra - koniec marca.

Som zvedavý aj na tu Pinovu, či u nás vôbec dozreje, keďže ako som zistil, dozrieva až v priebehu októbra, u nás teda možno dozreje "standardne" niekedy koncom októbra. Mám na záhrade aj Topaz - tiež mladý strom, zatiaľ bez plodov, ten je ešte trošičku neskorší ako Pinova - možno v mojej polohe to bude čistá kyselina (?!?)...asi mu doprajem nejakú starostlivosť a nechám sa potom prekvapiť. Ak bude šťastie, tento rok okoštujem Rubinolu a Pinovu. Možno o nejaký ten rôčik sa dočkám aj Topazu. Mám "zdedené" ešte 2 stromy Vandy, tiež zatiaľ bez plodov - tie by hádam mohli dozrieť, pozerám, že to je tiež septembrová odroda ako Rubinola. Na základe pozitívnych ohlasov tuna na fóre som v jari vysadil 1 Merkur. Jesenných jabĺk by malo byť teda vcelku dosť. Budem potom selektovať podľa chuti. Igor   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.31 (?), 28.7.2018 7:39
Rubinola na MM106 (foto). Plody sa už začínajú červenať, čo zrejme predznamenáva ešte skorší zber než po iné roky. Viacerí prispievatelia píšu o chrastavitosti/strupovitosti ich Rubinoly, napokon - prelomenie jej "rezistencie" nie je neznáma vec. Pre mňa to znie ako sci-fi, nikdy som - chvalabohu - na mojich Rubinolách túto chorobu nevidel. Jej fungicídna ochrana bola u mňa (tak ako po iné roky) skôr symbolická. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 234.142 (?), 28.7.2018 8:52

A nebude to tím, že jiní neprovádí vůbec žádnou ochranu jabloní, zatímco vy přeci jen fungicidní ochranu (nejen) provádíte?

Třeba já nedělám žádný postřik (ani fungicidy, ani insekticidy), protože úroda zatím ze 2 původních stromů bez ochrany bohatě vystačí na celou zimu, a to, co spadne, se zmoštuje. Uvidíme, jak se budou chovat nově vysazené "rezistenty" - rubinoly, admirály, piros, luna, bohemia... docela jsem zvědavý.Ale letos mě překvapilo, co jsem si zkoušel roubování, že malé semenáčky jsou docela dost zasažené padlím, zatímco všechny z naroubovaných odrůd naprosto čisté. Doufejme, že to tak bude i se strupovitostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 14.8.2018 21:35

Pane Hlavatý, jako expert na Rubínovy děti, tipnete si jablka na fotkách na Rubinolu? Stromek jsem koupil jako Bohemii, ale jablka jsou žíhaná, méně červená než Rubín s větším žlutavým podkladem, bez příznaků strupovitosti, typicky rubínové chuti...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.149 (?), 14.8.2018 22:49

Daník: Rubinola to určite nie je. Plody na Vašich fotkách majú guľovitý tvar, kým Rubinola je plocho guľovitá. Vaše plody majú pomerne hlbokú stopkovú aj kališnú jamku, Rubinola ich má obe plytšie, pričom oblasť kališnej jamky má mierne zvlnenú. Pre Rubinolu je typická hrdzavá makula (plôška) hviezdicovitého tvaru v oblasti stopkovej jamky - toto je pre Rubinolu absolútne typický a nezameniteľný znak, krásne ho vidno na foto 1 (ešte nezrelá Rubinola) a na foto 2 (Rubinoly v plnej zrelosti). Tiež charakter žíhania je pri Rubinole iný, na foto 3 je nádherný plod Rubinoly v excelentnej výstavnej kondícii - pásiky zostávajú viditeľné a niektoré sú až takmer čierne (ale pozor - takto sa Rubinola nevyfarbí v každej záhrade). Rubinola máva výrazne tmavé listy, až s nádychom do modrozelena, Bohemia má listy veľké a ich zeleň je svetlejšia. Tiež farba dreva je pri Bohemii svetlejšie hnedá, pri Rubinole tmavšia.

Na foto 4 sú moje Bohemie ako vyzerajú teraz, keď si pozriete ten najspodnejší plod, tak je veľmi podobný jablkám na Vašej 1.fotke. Plod na Vašej 2.fotke vyzerá ako Rubín, ale Bohemia vo včasnej fáze vývoja je často takto pásikavá a svoju typickú rozmytú červeň získa až s dozrievaním. Ak mám hodnotiť na základe tvaru a farby plodov (najmä Vaše foto 1), ale aj dreva a listov, tak si myslím že Váš stromček je Bohemia. Dajte ešte fotky v čase zrelosti a malo by to byť úplne jasné. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 15.8.2018 8:35

Děkuji za podrobný rozbor, Rubinola to zjevně tedy nebude. Bohemii jsem původně vyloučil, neb jsem měl v paměti, že se jedná o červený klon (pupenovou mutaci) Rubínu. Na chalupě se mi kdysi na Rubínu takto také vytvořila jedna větev s celoplošně červenými, tmavšími plody. Plody, které jsem výše vyfotil na zahradě doma však i ve zralosti vždy zůstávaly pouze červeně žíhané s výrazně žlutým podkladem. Také chuť mi přišla jemnější než u Rubínu, a sklízel jsem je o měsíc dříve, ale velmi pravděpodobně za tím tedy bude výrazně odlišné mikroklima na místě, kde je pěstuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika