Plot z Jabloni - receptar



host - 180.133 (?)
28.3.2008 19:12

Lze do googlu napsat Espalier a ono to určitě něco najde.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 119.226 (?), 8.3.2006 10:17, zobrazeno: 53644x
Nevi prosim nekdo jestli jsou nekde ucelene informace na jablonove steny, ktere jsou obcas k videni na Prima receptari? Dekuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.80 (?), 2.4.2006 13:09
Nevím jakou výsadbu máte na mysli.Asi se bude jednat o tzv."pásovou výsadbu".V nynější době je takovou výsadbou pěstování štíhlých vřeten v řadách doporučených 0,8-1,2m vzdálených.Před lety se snažil prosadit známý ovocnář ing.Svatopluk Brabec(holovouská palmeta),tzv.hnízdová výsadba. - blissy 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.226 (?), 11.4.2006 15:43
Slo o ovocne steny Karla Kotysana, na internetu jsem od neho nenasel bohuzel nic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.130 (?), 25.6.2006 21:42

Karla Kotysana neznám a receptář nesleduji.  Pokud jste zkoušel zadat ve vyhledávači "štíhlé vřeteno" a nebylo to co jste hledal, máte asi na mysli palmety (rožděje).  Mě známá nejucelenější publikace je Ošetřování a řez zákrskových stromů ovocných od Josefa Vaňka,(1925-1944) - vyšla v pěti vydáních. Je zde dobře vysvětlen princip tvarování zákrsků do přísně pravidelných tvarů (Stěny,kordóny, poháry a jiné tvary.) Dříve toho samozřejmě vyšlo více(např. Ovocné zákrsky ve tvarech umělých a přirozených od Františka Manada z r 1913, nebo Rozličné tavry stromů a jejich pěstování od F. Naumanna z roku 1878)   Na internetu není všechno.  Občas je dobré otevřít spíš knihu.

Zdraví Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.174 (?), 28.3.2008 17:05

Zdravím,

 toto téma mě také zajímá - pokud by někdo měl ucelený návod jak postupovat při založení jabloňové stěny - plotu (na netu) 

1/ odrůda

2/ výsadba (rovně a nebo do křížů)

3) kolik od sebe

4) v dospělosti -výška a šířka- velikost stěny (cca 1 strom)

5) na jaké stanoviště

6) podpěra

Děkuji, Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.133 (?), 28.3.2008 19:12

Lze do googlu napsat Espalier a ono to určitě něco najde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 25.3.2012 17:14

Karel Kotyšan byl /možna ještě je/ ovocnař ktery se v pěstovani a propagaci ovocnych stěn vratil k stylu podobnemu lepažim.Ing.Svata Brabec csc.byl u zakladani ovocnych stěn na principu pasovych ovocnych stěn samonosnych nebo naopak na dratěnce.Pan Kotyšan se vratil k praxi lepageovi palmety využivajici ohybani a tvarovani vyhonu k dosaženi brzske a bohate urody.Takže pokud chcete jit ve stopach pana Kotyšana tak hledejte Lepageovu palmetu.-Ale vzhledem k tomu, že tvarovani a řez je u teto stěny dost pracny a stěna se musi kotvit ke kulum tak se od těchto stěn odchazelo.Podobne kryti a stiněni prostoru Vam uděla stěna z palmetovych vřeten ve vzdalenosti 100-125 cm v řadach, a trojuhelnikovem patrovem řezu.Ošetřeni a udržba je snadnějši. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.94 (?), 8.12.2008 13:33

chtěl bych se zeptat jak se zakládají jablonové steny podle pana kotyšana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 8.12.2008 21:00

Stěna pana Kotyšana není nic nového. Je určitou kombinací Bouchéovy - Thomasovy palmety používané v některých ovocnářsky vyspělých státech Evropy po roce 1945. Typů ovocných stěn je celá řada. Osobně bych vám doporučoval nejprve prostudovat nějakou literaturu a pak se rozhodnout pro typ ovocné stěny. Dokonce existují i videokazety. Je třeba si rozmyslet odrůdovou skladbu, neboť ne každá odrůda se dobře tvaruje. Ideální je pěstovat v celé jedné řadě jednu odrůdu vzhledem k tvarové vyrovnanosti, což ovšem pro zahrádkáře není zrovna ideální, neboť chce sortiment. Potom ovšem musíme počítat s tím, že celá řada nebude " jak když střelí " ikdyž mnohé se dá ovlivnit. Jedním takovým typem je vybudování konstrukce s pěti dráty nad sebou výškově od sebe vzdálených 30 cm. Já jsem volil výšku prvního drátu 50 cm od země, což se osvědčilo při částečném podjetí sekačkou a při rekultivaci příkmenného pásu. Další dráty jsou již vzdáleny 30 cm. Jak již jsem uvedl je třeba volit odrůdu, podnož, vzdálenost od sebe a to v závislosti na nadmořské výšce, povětrnostních podmínkách a kvalitě půdy. Nedoporučuji používat podnož M9, neboť jak již jsem několikrát popisoval, ovoce pěstované na této podnoži má kratší uchovatelnost v přirozeném sklepě a to u některých odrůd až o cca šest týdnů. Neplatí ovšem pro skládky s chlazením a řízenou atmosferou v podmínkách velkovýroby. Pro výsadbu volíme jednoletý, nebo dvouletý štěpovanec s neupraveným obrostem ve výšce 50cm (dle volby výšky prvního drátu) Vzdálenost v řadě volíme 0,5 až 2 m. Ve většině případech jsem volil 1m. Nesnažíme se za každou cenu dokončit výsadbu v jednom roce, pokud jsme nesehnali námi vybranou odrůdu na vhodné podnoži. Je potřeba si uvědomit, že pěstování ovoce ve stěně je daleko pracnější jak ve volném tvaru, a ne všude jsou pro to podmínky.

           Přeji mnoho zdaru.  Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 130.20 (?), 10.12.2008 13:17

Nevím, jaké stěny jsou k vidění na prima receptáři. Útlou, ale pro mne velmi zajímavou brožurku o pěstování štíhlých vřeten napsal p.Zeman a byla naposledy viděna v Levných knihách za dvacku. Zaujala mne pěknými fotografiemi z autorovy zahrady, nejde tedy jen o teorie. Jde o hustou výsadbu v řadách, každý stromek musí mít svůj "kůl" - 2,2 m dlouhou opěru. Autor popisuje celý proces pěstování.Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika