Plodné dřevo Rajka a Aneta



Stránky: 1,  2   
vladan - (13) - 183.116 (?) 
4.3.2018 16:28, zobrazeno: 6501x

Dobrý den, prosím o informace

Zabývám se tvarováním stromků hlavně jabloní.Zatím jsem zjistil jen tyto informace.

Jabloň RAJKA má rodiče Šampion x hybrid ÚEB 1200/1 Katka

(což je kříženec Jolana x Rubín). Čili bych ji řadil k odrůdě plodící na dlouhém dřevě je tam Rubín. Na jiném webu (ČZS) čtu, že Rajka NEPLODÍ na dlouhém

dřevě a že vyžaduje klasický způsob řezu.

Jabloň  ANETA má stejné rodiče, tomu nerozumím.Čili zase bych ji řadil

odrůdám plodících na dlouhém dřevě. V JEJIM KATALOGU čtu

dobře rozvětvuje a dobře obrůstá krátkým plodonosným odrostem.

Já ani jednu odrůdu nemám, jak to tedy je na jakém dřevě tedy plodí tyto odrůdy.

           moc děkuji za odpovědi   Vladan

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 10.206 (?), 4.3.2018 20:17

Mírně rubinoidní růst má Rajka, roste vzpřímeněji, průměrně odrůstá krátkým a středně dlouhým plodným obrostem. Aneta mi rostla více do šířky a obrůstala přímo vzorně. Z těchto dvou odrůd je Aneta tou plodnější, ovšem Rajka je chutnější a netrpí hořkou pihovitostí. Aneta je po Dukátu teprve druhou odrůdou, kterou jsem kvůli náchylnosti na hořkou skvrnitost zrušil. Z Vašeho příspěvku mám dojem, že se tvarováním jabloní příliš nezabýváte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.157 (?), 4.3.2018 21:47
V genetike jabloní zďaleka neplatí, že výsledkom kríženia dvoch odrôd musia byť totožní alebo podobní potomkovia. Príkladom môžu byť tak odlišné odrody rovnakých rodičov, ako sú napríklad Topaz a Goldstar (Rubín x Vanda), alebo Šampion a Denár (Golden Del. x Coxova reneta), alebo Shalimar a Sirius (Golden Del. x Topaz). Preto nemôžete očakávať, že Rajka a Aneta budú vo všetkom rovnaké. Podobne neplatí, že ak je jedným z rodičov Rubín/Bohemia, tak potomok musí rodiť na dlhom dreve (príkladom môžu byť napr. práve spomínané odrody Topaz a Goldstar, alebo tiež Admiral). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vladan - (13) - 183.116 (?), 5.3.2018 1:47

Moc děkuji za odpovědi p.Hasmanovi a p.Hlavatému.Stejně bych se zeptal p.Hlavatého jak poznám, nebo kde zjistím, když to nenajdu v katalogu na jakém dřevě plodí jednotlivá odrůda.Doposud jsem doopravdy přihlížel k rodičům odrůdy.Pro nedostatek místa bych chtěl zapěstovat pár vodorovných kordonů.Narouboval jsem si několik stromků na M9 a právě Anetu a Rajku jsem zvažoval na toto použít - s tím, že budou plodit na krátkém dřevě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.187 (?), 5.3.2018 6:05

Vladan: Rajka má pomerne bujný rast, ale na M9 by Ste s ňou nemali mať pre Váš zámer problémy. Je možné - v prípade potreby tlmenia rastu - rezať v lete. S Anetou skúsenosť nemám.

Čo sa týka typu rodivosti jednotlivých odrôd (na dlhom či krátkom dreve) tak spoľahnúť sa na pomológie môže byť niekedy zavádzajúce. Najmä v tých novších nie sú vždy presné informácie. A v tých starších zasa nie sú nové odrody. Niečo sa dá odčítať z fotiek rodiacich stromov, ale najspoľahlivejšie je spýtať sa vo svojom okolí, alebo tu na fóre pestovateľov ktorí s danou odrodou skúsenosť už majú. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.210 (?), 5.3.2018 7:55

Aneta obrůstá, tvaruje se a plodí velmi dobře - ještě lépe než Rajka. Problém je její průměrná chuť a citlivost k pihovitosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.214 (?), 7.3.2018 19:10

Rajka na naší zahradě roste bujně a vzpřímeně. Letorosty ponechávám dlouhé, zkracuju jen minimálně a vyvazuju je mírně do stran. Plodí na dvouletém dřevě.Spolu s Topazem, Rubinolou a Goldstarem patří, co se týče růstu a tvarování na rozdíl od Angoldu k "ukázněným" odrůdám.

           Hora.

.

Rajka plodí i na téměř vzpřímených větví.
Rajka plodí i na téměř vzpřímených větví.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.60 (?), 7.3.2018 21:06
Čo sa týka rodivosti na vzpriamene (kolmo nahor) rastúcich konároch, nie je to problém najmä pre niektoré novšie odrody. Tie výborne obrastajú rodivým drevom a následne bohato rodia aj na takýchto "kolmiciach". Na fotkách sú postupne odrody Karneval (prvé 2 fotky v kvete, 3. s plodmi), Heliodor, Merkur a Admiral. Ale dokáže to pri správnom reze aj Fuji (posledné 2 fotky). Ani v jednom prípade nejde o štíhle vreteno, sú to klasické tvary korún (aj keď tie kolmo nahor rastúce konáre až také klasické nie sú, ale funguje to). Heliodor a Karneval sú dokonca na MM111. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.116 (?), 8.3.2018 0:17

Pane Hlavatý moc pěkný pohled na vaše stromečky, ale chci se zeptat, když máte takle nasazeno, vy neprotrháváte po červnovém propadu, nebo jak to děláte, neobáváte se střídavé plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vladan - (13) - 183.116 (?), 8.3.2018 0:28

Příspěvek 183.116   ze dne 8.3. 2018 0.17      je můj ja se nepřihlásil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika