Pěstování starých odrůd jabloní na nízkých tvarech



host - 180.133 (?)
8.5.2008 20:43

No ve starých výsadbách se často vyskytují virózy a latentně tam mohou být i Fytoplazmózy. Třeba taková proliferace.

Vf M9 má o 30% větší plodnost než zavirovaná.

Když stará jabloň na bujné podnoži začne vytvářet výmladky z kořenů,  umírá. Je otázka jakou kolekci chorob za těch 50 let nasbírala.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 18.51 (?), 6.5.2008 22:00

Můžete mi prosím poradit kde seženu podnože pro vyšší tvary. Sám zatím roubuji na podnože které mi obrazili u zákrsků které jsem koupil. Odkopávám je, rozsazuji a potom roubuji. Letos jsem narouboval na ně i zlatou renetu (vím že je to nepřesný název pro odrůdu) ale spíš by se mi hodil vyšší tvar. Místa mám dost. Jde mi třeba o klasické starší odrůdy jako matčino, průsvitné letní apod. Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.5.2008 16:58

Sehnat podnože pro maloodběratele je trochu problém, pro vyšší tvary obzvlášť. Něco se dá objednat v Sempře, nejlépe je mít známé v ovocné školce. Pro vyšší tvary je možné pěstovat podnože ze semen jaderničky Croncelského, příp, jiných osvědčených odrůd a pláněte.
   Můžete si taky vytvořit vlastní matečnici. Obětujete jeden zakořeněný stromek na A2 nebo MM 106. Vyrazí-li u paty nějaká odnož, odříznete ušlechtilou část v místě roubování a necháte růst jen odnož, případně další vyrašené odnože. Na pařez přihrnete kopec kvalitní zeminy, který pak každoročně na podzim odhrnete a odlámete oddělky i s kořínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.51 (?), 8.5.2008 11:52

Děkuji za radu. Ještě jsem se chtěl zeptat zda lze použít výmladky, odnože od starých stromů vysokokmenů za staršího sadu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 16:29

Bezpochyby je použít lze. Mohou se tím sice přenést virózy, ale ty u jabloní nejsou tak nebezpečné jako třeba u slivoní šarka. Nebudete ale přesně vědět o jakou podnož se jedná. Výhony u paty kmene starých jabloní taky málokdy mívají dobré kořínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 8.5.2008 20:43

No ve starých výsadbách se často vyskytují virózy a latentně tam mohou být i Fytoplazmózy. Třeba taková proliferace.

Vf M9 má o 30% větší plodnost než zavirovaná.

Když stará jabloň na bujné podnoži začne vytvářet výmladky z kořenů,  umírá. Je otázka jakou kolekci chorob za těch 50 let nasbírala.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 23:01

Máte pravdu, proliferaci (metlovitost) by ale měl průměrný zahradník v koruně poznat. Výhony od kořenů jsou projevem stárnutí stromu, samy výmladky jsou ovšem mladé. Některé typové podnože mi tvoří výmladky od mladého věku.  Takové M II a M XI docela dost.
   Mám na kořenových výhonech naštěpováno několik stromů (asi před 25 lety). Bral jsem je od velkých starých, někdy dutých, často skutečně odumírajících jabloní. Pak jsem tu metodu opustil - staré stromy dožily a vykopaly se, dál jsem používal semenáčů. Zajímavostí je, že na semenáčích rostou jabloně zřetelně bujněji než na výmladcích (i z vysokokmenů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.226 (?), 22.10.2009 13:09

staré odrody to niesú 25ročné ale min. 45 ročné...30 ročné sú už šľachtené a pestované ako nízkokmenné, príp pomalyrastúce ktoré sa tvarovali do rôznych radov a stien a do rôznych exotických tvarov /kužele válcové koruny, vyviazované na vedenie z drôtov a pod... staré odrody je už dosť ťažko zohnať lebo to boli vysokokmene s velmi bujnym rastom a tie väčšinou museli uvolniť miesto v záhrade ked sa začali dávať pôžičky na stavby rod. domov... okolo roku70 sa hromadne vyrubovali staré stromy /celé záhrady komplet/ a vďaka rôznym zahradkárskym a ovocinárskym spolkom sa hromadne vysadzovali nízkokmenné nové odrody... tie počas 25 rokov nenabrali takú odolnosť ako sa vtedy očakávalo, a staré ktoré ešte ostali napriek veku naďalej odolávajú aj novým chorobám preto sa objavujú tendencie vrátiť do krajiny staré odrody... aj dosť veľa starých odrôd bolo štepenych /roubovaných/...čiže koreňove výhony nemusia zodpovedať odrode... môj otec na to spomína keď ich ako 12 ročných učil štepiť starý miestný farár.../otec má teraz 79/...Juraj... Tiež som kedysi chodil na také prednášky do záhrad. zväzu a sme menili a sadili a skúšali... aj sa darilo... a staré sa tiež vyrubali komplet... niektoré mali podľa otca aj 70 rokov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 22.10.2009 20:29

No moc jsem vaši teorii nepochopil.

Brzy plodící a rychle stárnoucí stromky štěpované na jánčatech se začaly pěstovat ve Francii v polovině 17. století.

45 let stará odrůda není stará. Může ale být zastaralá.

V Českém i světovém tržním sortimentu jsou i přes sto let staré odrůdy.

Některé staré zákrskové odrůdy byly také náročné na ochranu (Kalvil Bílý, Ananasová reneta...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.10.2009 21:16

... aj dosť veľa starých odrôd bolo štepenych /roubovaných/...čiže koreňove výhony nemusia zodpovedať odrode...

Řekl bych, že prakticky všechny stromy jabloní, které ještě stojí a byly cíleně vysazeny jsou štěpované. Možná až na výjimky - snad se někde jaderničky vysévaly.
    V Sudetech roste ještě hodně letitých stromů starých odrůd. Ve stromořadích, kolem cest, ve starých zahradách. Namátkou: Grávštýnské, Vilémovo, Gustavovo trvanlivé, Smiřické vzácné, Kasselská reneta, Jadernička, Croncelské, Matčino, Řehtáč, Biesterfeldská reneta, Boskoopské, Parména, Strýmka a řada dalších, které nepoznám.  
     Vitalita starých stromů a kvalita plodů v neudržovaných korunách jsou obdivuhodné. Bohužel je jich rok od roku méně. 
  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 10.172 (?), 15.11.2009 16:00

Moc Vás zdravím, a děkuju za to, co děláte. Jsem! dobrovolník-nadšenec" pro staré odrůdy jabloní, rozumím Vám, moc.  S úctou vlasta.masopustova@uvn.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika