Padlí, strupovitost, svilušky, mery, mšice, pilatka, obaleči... v jádrovinách



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?)
27.3.2020 19:41

Zítra provedu první postřik proti strupovitosti, a zároveň i proti padlí. Polovina askospor byla zralá už někdy před minimálně deseti dny (plodničky na spadaném listí začínají vypouštět výtrusy houby). Použiju Bellis. Lze použít i novější Sercadis. Nebo Mythos + Zato nebo Discus. Nebo Merpan či Dithane + Zato nebo Discus. Fungicidy typu DMI nejsou teď vhodné (Talent, Topas). Když je chladno, tak nefungují.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 14.3.2020 19:26, zobrazeno: 30841x

A je to tusmiley. Pupeny jabloní se u mě v Hradci Králové začínají otevírat, zelenat! Až se lístky trošku vyklubou a budou připomínat myší ouško, je vhodné začít s postřiky proti strupovitost (a současně i proti padlí).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 133.106 (?), 14.3.2020 21:12
A zůstaly pro nás malé zahrádkáře ještě vůbec nějaké přípravky na tyto choroby? Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 15.3.2020 19:54

Fungicidů je hodně, horší to je s insekticidy. Z neonikotinoidů je dostupný jen Mospilan, skončil organofosfát Reldan. Pyrethroidy Decis nebo Karate jsou dostupné, jsou účinné, ale nejsou selektivní pro užitečný hmyz a roztoče. Vyhubí dravé roztoče, a tím vyvolají přemnožení svilušek, na které nepůsobí. Sviluškám pak nahrává i horké počasí. Dále je dostupné Integro (e-shop). A Spintor, který ale také není moc selektivní. Integro působí jen na housenky motýlů, tedy obaleče. Spintor nepůsobí na mšice. Takže já budu používat Mospilan, Integro a mám ještě trochu Reldanu. Velkopěstitelé mají i nové, modernější přípravky, tak třeba se časem dostanou i k nám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.36 (?), 16.3.2020 9:54

Na pilatku švestkovou teď už Mospilanem nebo čím? Používal jsem Reldan, který jsem ještě loni v pohodě koupil. Až teď po přečtení příspěvku jsem zjistil, že prodej byl ukončen. V literatuře se uvádí Calypso, Zolone, Reldan. Všechny tyto postřiky se již neprodávají. Na tu pilatku bude teda účinný Mospilan? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 16.3.2020 20:30
Mospilan v maximální povolené dávce, tj. 2,5 g na 10 l vody a vždy přidat smáčedlo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.53 (?), 16.3.2020 23:03

Používáte prošlé přípravky? Já mám takhle zbytky Calypsa, mám i asi 2 roky prošlý Mospilan. Domnívám se, že účinnost asi nebude 100%, ale vyhodit to by byla škoda.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 23.3.2020 17:06

Rok, rok a půl bych ještě použil. Déle už ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 27.3.2020 19:41

Zítra provedu první postřik proti strupovitosti, a zároveň i proti padlí. Polovina askospor byla zralá už někdy před minimálně deseti dny (plodničky na spadaném listí začínají vypouštět výtrusy houby). Použiju Bellis. Lze použít i novější Sercadis. Nebo Mythos + Zato nebo Discus. Nebo Merpan či Dithane + Zato nebo Discus. Fungicidy typu DMI nejsou teď vhodné (Talent, Topas). Když je chladno, tak nefungují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.97 (?), 31.3.2020 17:01

jak jste se rozhodl, Kuky, s postřikem? Já s ohledem na mrazy váhám, zda to má smysl a zda se spory v mrazech vůbec mohou vyvíjet. Pokud ano, pak asi nebude dobrá syntetika, ale buď Cu, nebo kombinace s kontaktem. Možná Thiram.Starý dobrý Syllit mi na začátek došel., nebo počkat na víkendové oteplení. Zatím jsem stihnul jen plošně síru a peckoviny, borůvky, hrušně a drobné ovoce Signum.

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 31.3.2020 18:32

Stihnul jsem postřik 28.3. BELLIS em a dál se uvidí. Teď bych už nestříkal a počkal na víkend. Má být lepší počasí. Uvolňování spor strupovitosti v nižších polohách začalo v půlce března! Jestli je nyní sucho a zima, tak to strupovitosti nevadí. Už má dobře nakročeno. Do 14 dnů po odkvětu trvá nejrizikovější období prvotní infekce. Takže stříkat minimálně každých 10 dnů. Pokud se prvotní infekce fungicidy zvládne (hlavně listů), tak druhotná infekce (přenos z listů na plody deštěm, tyhle spory nelétají) se nemusí řešit. Není, nebo škody budou minimální. Stříkat musím, protože jsem zlikvidoval či přerouboval "hvězdné odrůdy" Shalimar, Luna, Sirius, Merkur, protože nebyly nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika