Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatka a obaleč na jádrovinách 2015



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?)
27.3.2017 14:59

Spóry musí dopadnout nejlépe na list. Ne na kůru nebo zavřený pupen. Proto se vytvářejí hlavně až po vyrašení.  Nejvíce od fáze zeleného pupene do čtrnácti dnů po odkvětu. 

Včera jsem poprvé stříkal: Mythos + Zato se smáčedlem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 25.3.2017 13:35

U Talentu a Topasu mám poznamenáno funguje za vyšších teplot, za vegetace.

Mospilan mi oproti Calypsu velmi málo fungoval na červce a puklice na pokojovkách, možná už mám odolné kmeny. Calypso jsem sehnal poslední za nekřesťanské peníze. Karate používám jen lokálně např. na mšicemi obalené konce větviček a ty padají před očima, zatímco v pirimoru si některé druhy lebedí. Zkusil někdo Spintor? Na obaleče se mi zdálo moc nefungoval, ale možná jsem se netrefil správně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 25.3.2017 20:03

Talent, Topas, Horizon... azolové (DMI) fungicidy nefungují dostatečně při teplotách pod 10°C. Příští týden má ale být teplo. Spintor jsem nezkoušel a ani nebudu. Taky není moc přátelský k užitečným členovcům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 27.3.2017 14:20

Zopakoval jsem si látku na webu a zaujalo mne, že předjarní postřiky a za suchého počasí i postřiky do fáze rozdělování květních pupenů nepovažují za rozhodující! Vesměs se píše do této fáze o postřicích Cu + S (i ve směsi - pro mě zase překvapivé).

"Předjarním postřikem (před rozpukem pupenů) čelíme strupovitostí jen malým, o dalším rozvoji nemoci nerozhodujícím podílem."

"Postřik při rašení - Podle našich zkušeností ve většině poloh naší republiky nepokládáme tento postřik za tak důležitý jako postřiky další."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 27.3.2017 14:59

Spóry musí dopadnout nejlépe na list. Ne na kůru nebo zavřený pupen. Proto se vytvářejí hlavně až po vyrašení.  Nejvíce od fáze zeleného pupene do čtrnácti dnů po odkvětu. 

Včera jsem poprvé stříkal: Mythos + Zato se smáčedlem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 2.4.2017 9:10

Příští týden má poprchávat - dnes jsem ošetřil jádroviny Merpan + Talent + Reldan. Reldan hlavně proti pupenovým obalečům, vloni nadělali na malých stromcích docela paseku, objevil jsem je pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.174 (?), 5.4.2017 9:09

Prosím Vás pane Kuky, můžete napsat kalendář ochrany jabloní, kdy a jaké kombinace uč. l. používate hlavně proti stupovitosti a obaleči. Děkuji za Váš čas. Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 5.4.2017 21:05

Před květem 2 postřiky (myší ouško až růžové poupě) proti padlí a strupovitosti, event. proti savým a žravým škůdcům do prvního přidat insekticid.

Na konci kvetení postřik proti padlí, strupovitosti a pilatce.

Pak každých cca 10 dnů postřik proti padlí a strupovitosti do začátku června.

Na začátku června přidat insekticid proti obaleči.

Na přelomu července a srpna už jen insekticid proti obaleči.

Začátkem června se může fungicidní ochrana většinou ukončit, pokud nejsou na listech příznaky strupovitosti. Něco málo se dá tolerovat.

Termín letu obalečů je závislý na počasí a poloze (viz eagri nebo amet). Já používám ke stanovení termínu i feromonový lapač.

Fungicidy: Proti padlí i strupovitosti zároveň je kombinace Tercel, dále směs Topas nebo Talent + Dithane, Merpan nebo Mythos. Nebo Discus nebo Zato + Dithane, Merpan nebo Mythos. A jsou i další.

Insekticidy: Mospilan, Reldan a jen proti obaleči Integro. Ne pyrethroidy Decis nebo Karate, zahubí vše a přemnoží se svilušky, na které nepůsobí.

Postup je velmi zjednodušený, orientační. Agrochemikálie se dají daleko levněji koupit na internetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 6.4.2017 9:56

V loňském roce jsem našel na mladých jabloních pár nově rašících lístku "slepených" a v nich nějaká housenka. Co to bylo, jak tomu letos předejít?  Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 6.4.2017 13:47

To jsou tzv. pupenoví obaleči (pupenový a růžový). Teď s proti nim ošetřuje insekticidy jako proti obaleči jablečnému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 6.4.2017 14:12

jj, to je přesně ono. Takže můžu stříknout o víkendu Mospilanem. Děkuji. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika