Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?)
10.8.2018 13:29

Používám Wuxal Calcium a ještě cosi, zvažuji zkoušku chloridu vápenatého, ale prodává se snad od 25kg... to abych s tím pak v zimě solil chodníky (je lepší a ekologický narozdíl od soli, co by dělal s tlapkami našeho domácího zvířectva netuším). Loni a předloni jsem skvrnitost u prvních plodů nepřeceňoval, ale nyní už má stromek třetím rokem plodů dost.

Rok je jednoznačně nastandardní - bohužel i za to se platí daň - včera se mi odlomila část vrcholové partie Jonagoldu, nejmíň půl metráku jablek, jestli to tak bude pokračovat, mám do září ze stromů torzasad

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 7.8.2018 13:36

Vloni jsem měl první tři plody a skvrnité byly najednou v půli června. Chtěl jsem stříkat od července. Takže letos stříkám už od konce května zhruba po 10 dnech. A ničím jsem letos nehnojil. A zatím dobrý. Jo, a zalévám. Mám možnost ho naroubovat na semenáč.. Asi to nebude to pravé. Měl jsem na něm naroubovanou Lunu (originál mně moc neroste, podnož neznám), ale nechytla se. Původně bylo na semenáči Zvonkové (nic moc). Podnož semenáč jsem vybral schválně kvůli suchému místu (kousek od vysokého smrku), jenže už je po smrku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 10.8.2018 10:09

Pořád to vypadalo zdravě a v půlce července najednou naskáčou fleky. První postřik(y) vápníkem jsem prováděl již krátce předtím.

Admiral
Admiral

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 10.8.2018 12:28

Daník: Vyzerá to fakt hrozne. Ak by Ste mali mať takto postihnutú významnú časť úrody, tak sa asi s milým Admiralom bude treba rozlúčiť.

Prečo je Admiral u mňa absolútne bezproblémový Vám povedať neviem. Rozbor pôdy som si nedal robiť (nie je na to dôvod). U mňa sú ale (takmer) bezproblémové v podstate všetky odrody. Takže fakt Vám neviem poradiť.  IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.8.2018 12:56

Já mám Admirály stejné jako Daník. Jedná se o prvních pár plodů na velkém přeroubovaném stromě. Potřiky vápníkem jsem letos úplně vypustil. Většina jabloní má tak velkou násadu, že pihovitost prakticky nehrozí a kvůli těm několika Admirálům to nestojí za to. 
   Červivost způsobená obalečem je letos standartní - snesitelná, monilióza plodů je oproti jiným rokům podstatně menší. Strupovitost prakticky žádná. Takže letošní rok se jabloně obešly bez chemikálií - nepočítám-li H2O. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 10.8.2018 13:29

Používám Wuxal Calcium a ještě cosi, zvažuji zkoušku chloridu vápenatého, ale prodává se snad od 25kg... to abych s tím pak v zimě solil chodníky (je lepší a ekologický narozdíl od soli, co by dělal s tlapkami našeho domácího zvířectva netuším). Loni a předloni jsem skvrnitost u prvních plodů nepřeceňoval, ale nyní už má stromek třetím rokem plodů dost.

Rok je jednoznačně nastandardní - bohužel i za to se platí daň - včera se mi odlomila část vrcholové partie Jonagoldu, nejmíň půl metráku jablek, jestli to tak bude pokračovat, mám do září ze stromů torzasad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 10.8.2018 13:55

Chlorid vápenatý silně vlhne. Lepší je koupit roztok, i pro sanzší dávkování. Používají ho sýraři a stojí pár korun.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.8.2018 15:11

Ano, hygroskopický chlorid vápenatý se často používá ve formě 50%ního roztoku. V tuto dobu ho považuji za lepší než Wuxal Calcium. Ten obsahuje hodně dusíku, což v 2. polovině vegetace pro dobré vyzrávání pletiv není úplně vhodné. O ceně nemluvě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 10.8.2018 18:49

chlorid vápenatý jsem našel i jako dihydrát, CaCl2*2H2O podstatně levněji než čistý, zda mají 2 molekuly vody vliv na hygroskopičnost nevím. Wuxal obsahuje i Mg, N a Harmonie vápník ještě tuším draslík - tedy prvky, které vytlačují vápník z pletiv, takže nerozumím přesně, zda nemohou být při nadbytku K a Mg naopak kontraproduktivní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.51 (?), 10.8.2018 19:48
Daník: Áno, Wuxal Kalcium obsahuje toho viac, nielen vápnik. Je tam o.i. aj dusík. Na Slovensku je bežne dostupný prípravok Florasin Calcium Plus (foto) - ten obsahuje iba vápnik (vo forme CaO) a bór. Nič iné. Prímes bóru určite nie je v prevencii pehovitosti na škodu, práve naopak. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.146 (?), 11.8.2018 12:09

V České reoublice se dá bez nějakých problémů sehnat Kalcolit forte. Jedná se o roztok chloridu vápenatého. Dává se 200 ml na 10 litrů vody. Jedná se o výrobek české firmy. Dá se sehnat i v internetových prodejnách. Je v litrovém balení a cena je do 80 Kč za litr. Je veden jako hnojivo, ne jako chemický přípravek na ochranu rostlin. Ještě se dá sehnat přípravek Stopit. Výrobek zahraniční firmy, taky roztok chloridu vápenatého. Ten je však ve větším balení - 10 litrů, ale není drahý, Vyjde laciněji než výše uvedený. Těch přípravků se nabízí mnohem více, ale většina z nich obsahuje kromě jiného i dusík a ten bych v nynější době již nedával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika