Pôvod jednotlivých odrôd jabloní



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?) 
4.2.2017 20:10, zobrazeno: 18298x
Možno nebude od veci založiť toto vlákno, kvôli rýchlejšej orientácii o pôvode jednotlivých odrôd. IH















Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 4.2.2017 20:42
Ešte doplnenie zakladajúceho príspevku tohto vlákna. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 39.19 (?), 4.2.2017 21:32

Pane Hlavatý, tohle je moc dobrý počin. Děkujeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 4.2.2017 21:41
Rado sa stalo, pán Hasman. IH. (Všetky odrody tam pochopiteľne nie sú, ak niekto bude chcieť nejakú doplniť tak je to vítané).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.2.2017 22:43

Moc zajímavé čtení. Určitě žádný jiný příspěvek jsem nečetl tak dlouho.Škoda jen, že oborů, kde se můžeme cítit jako velmoc, je tak málo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.53 (?), 5.2.2017 6:11
Pre dr.Vysloužila: "...škoda jen, že oborů..." Jedným z nich je perinatálna mortalita. Tú má ČR tak nízku, že patrí k svetovej špičke (to dobre viete). Široká verejnosť o tom ale vie málo a mám trochu pocit že si to ani patrične neváži. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 5.2.2017 7:39

Od IH zveřejnění stránek, opravdu výborný počin. Nic jiného než pochvala. Spoustě lidí, co se zajímá o toto téma to pomůže.

V této souvislosti je třeba taktéž pochválit p. Fialu, že nás zásobuje informacemi o nových odrůdách. Drtivá většina lidí, účastníků tohoto fóra, by bez jeho informací neměla o těchto odrůdách ani páru. P 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.2.2017 13:21

Ještě by nám mohl dr. Hlavatý upřesnit, kdo je vlastně autorem onoho podrobného přehledu. Třebaže je psán v němčině, je tam několik odkazů na českou literaturu. Že by německy píšící autor - při bohatosti vlastních zdrojů - takovou studoval? Možné to jistě je. Rodilý Němec by taky těžko nazval rodičem jablka Zuzana odrůdu Zvonkové, když je to známá německá sorta Glockenapfel. Ta česká, potažmo střížovická stopa je v přehledu hodně výrazná. 
   Zajímavé je i v tuzemsku známé zpochybnění původu odrůdy Šampion (místo Golden x Cox půjde zřejmě o Golden x Lord L.)    Já osobně bych zpochybnil i rodiče Bláhovy oranžové. Coxova je asi bez diskuze, ale Wagener mi tam příliš nesedí. Když vidím, jak výrazně se W. projevuje (zejména tvarem) u Ontaria a Idaredu, tipnul bych za rodiče bláhovky spíš Parménu, Oldenburg, Breuhahn nebo něco podobného. Ale to bez DNA analýzy jsou jen dohady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.121 (?), 5.2.2017 15:55
"...ješte by nám mohl upřesnit...". Žiadny problém, prečo nie. Na 1.fotke je názov práce a meno autora. Na 2.fotke sú autorom uvádzané zdroje litaratúry. Sú tam aj české, a nie jeden. Napokon 3.fotka potvrdzuje českú stopu, je na nej rozpitvaný pôvod Merkuru do x-tého kolena. Takže aj Nemci sa môžu učiť resp. inšpirovať u Čechov. Už som to písal, rád to napíšem ešte raz : všetci českí účastníci fóra, môžete byť oprávnene hrdí na svoje ovocinárstvo a na svojich šľachtiteľov. Ja Vám to zo srdca prajem (bodaj by nie, veď Jablko roka som vyhral s českou odrodou 😉). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.2.2017 16:24

Pěkné. Něco na tom českém šlechtění bude. Vzpomínám, jak jsem jednou v 80. letech na své zahradě přivítal rodinu z Bavorska. Jeden z jejich členů - otec - jako malý kluk byl z naší vsi odsunutý po válce, šel se tedy podívat na místa svého dětství. Pracoval v zemědělství a o ovoce se okrajově taky zajímal. Pochlubil jsem se mu s mladým stromem Rubínu s právě dozrávajícími jablky. Stál u něj jak u vytržení, že taková jablka prostě v západním Německu nemají a nechápal, proč je k nim nedovážíme.
   O pár let později, už po sametu, jsem v jednom rakouském časopise četl o nových německých odolných odrůdách, vesměs jejich jména začínala na Pi- nebo Re-. Autor je chválil, ale současně dodal, že českým rezistentům se zatím chutí nevyrovnají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika