ovocnářská školka - Brno a okolí



host - 172.35 (?)
11.3.2008 8:22
Mám také špatné skušenosti s ochotou prodávajících v Agro TuřanyChtěl bych vědět jakým způsobem se dají reklamovat stromky které nejdou a nebo když vám prodají jinou odrudu než jste požadovali.Díky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 64.123 (?), 10.3.2008 18:57

Nemohu nepřidat pár řádků pro slečnu Zoru:

Před lety jsme koupili dům se zahradou. Uprostřed zahrady už tehdy velká Jadrnička. Čas všechny ostatní stromy na zahradě už dávno vzal, Jadrnička zůstala. Jablíčka Jadrničky milujeme, chuťově jsou výtečná. Nicméně... v průběhu let jsem všechny její větve přerouboval. Proč?  Ve skládce poměrně brzy moučnatí a ztrácí chuť. A hlavně - strupovitost. Buď dříve klony strupovitosti nebývaly tak silné nebo to lidé brali jako nutné zlo, o kterém se nemluvilo, ale v dnešní době se Jadrnička nedá úspěšmě pěstovat právě kvůli náchylnosti k této chorobě. Až někdo vyšlechtí rezistentní Jadrničku, bude to na povýšení do šlechtického stavu. Zatím bohužel.

Ne všechno, co kdysi fungovalo, může fungovat i dnes. Kopírovat staré je  možná jednodušší než nalézat nové, ale nemusí to být nutně úspěšnější. Domnívám se, že pan Vysloužil se Vám pokoušel říct něco podobného a snažil se, abyste se nedostala do podobné situace, jako já, kdy jsem musel přeroubovat celý strom proto, že jsou již lepší odrůdy.

Pokud máte zahradu v tzv. okrajové oblasti pro pěstování jabloní (600 a více m.n.m.) nebo máte jablíčka hlavně pro králíky, je Jadrnička dobrá volba (a na Valašsku ji dostanete v každém zahradnictví, kde prodávají stromky). Pokud však máte lepší podmínky a chcete jablíčka skladovat, jsou již vyšlechtěny odrůdy, se kterými je méně problémů.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.237 (?), 10.3.2008 19:13

spíš jen na mošt a křižaly, ale jak mi dnes potvrdil soused i firmou proklamovaná odruda, považovaná za rezistentní mu odešla. tady šlo spíše o podstatu věci, že názor a zkušenost má každý svůj a proč ho neříct. z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 10.3.2008 19:25

Jde o to, čemu říkáte odešla. Jestli tím myslíte, že stomek chcíp, tak to nebude problém odrůdy.

Rezistence genu Vf už sice byla prolomena, ale v naší republice je jen několik málo oblastí, kde se nachází agresivní klon strupovitosti. Jinak se strupovitost může objevit při velmi silném tlaku choroby. V takovém případě by na rezistentech byly černé stroupky a z jaderničky by byly černé koule.

Pokud je vaše zahrádka v oblasti obniska odolné strupovitosti a chcete mít pěkné plody bez postřiku, je třeba vyzkoušet odrůdy, které mají odolnost založenou jiným způsobem. Tzv. horizontální rezistence.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 10.3.2008 19:35

Všechno tu již asi bylo řečeno. Slečno Zoro, Váš přístup k životu i k zachování starých odrůd je mi sympatický, to jsem ostatně uvedl, sám se o podobné snažím několik desítek let.  Připadlo mi ale, že Vaše první doporučení  starých moravských odrůd bylo poměrně rezolutní a nekompromisní, zdůrazněné navíc tučným písmem. Zadavatelka  se ptala na ovocnou školku poblíž Brna a Vy jste ji posílala na Mendlovu univerzitu, s tím, že jí to ulehčí péči. Vy tam chodíte denně, ale umíte si představit v praxi začínajícího zahrádkáře, kterak bloudí po budovách na Zemědělské ulici  a domáhá se starých moravských odrůd? 
   Osobně si myslím, že pro začínající a příležitostné pěstitele slouží moderní rezistentní, pravidelně plodné, otužilé, velkoplodé odrůdy. Staré odrůdy  patří do rukou fajnšmekrů, nadšenců a odborníků, kteří je umějí nejen zachovat, ale i ocenit.  To je ale jen můj názor, nikomu jej nenutím.
    Co se týče těch angreštů, oblíbil jsem si losinský Karát. Chuťově si ovšem cením výše citlivé odrůdy Chryso, Skvost a Zlatý fík.
   Nechci být hnidopich, ale  ve slově tip se v uvedeném významu píše měkké i

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.237 (?), 10.3.2008 20:49

paní by se určitě zvládla dostat na internetové stránky MZLU, a nemusela by nikde bloudit, ale to je už jedno.jen mě ted tak napadlo...škoda,že nestuduji psychologii, tato debata by byla skvělým tématem:)a děkuju za upozornění na chybu...sloh mi šel vždy líp než mluvnice.moc jsem se tu pobavila, načerpala mnoho zajimavých info a teď zpět do reality.z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.124 (?), 10.3.2008 20:55

Nakupuji v zahradnictví ing. Urban, Želešice u Brna,  odbočka ve vesnici u hlavní silnice nejen stromky a keře, ale i květiny a jiný materiál.

Jiřík Matoušků

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.35 (?), 11.3.2008 8:22
Mám také špatné skušenosti s ochotou prodávajících v Agro TuřanyChtěl bych vědět jakým způsobem se dají reklamovat stromky které nejdou a nebo když vám prodají jinou odrudu než jste požadovali.Díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 11.3.2008 9:49

Kultura prodeje a ochota vyhořelých prodavačů v Tuřanech je obecně známá. Zkuste přijet na traktoru s valníkem a chtějte 500 stromků, uvidíte, jak umějí kmitat.
   Reklamovat jsem tam nikdy nic nezkoušel, nevím, jestli bych k tomu našel odvahu. Na druhou stranu musím na jejich obranu říci, že jejich sadba se vždy ujmula a odrůdy odpovídaly. 
   Reklamace mají vychytané zásilkové prodejny typu Starkl, tam ovšem náklady na reklamaci mají promítnuté v podstatně vyšších cenách 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 11.3.2008 11:22

Přešel jsem o kus dál, také v Želešicích k ing.Procházkovi - firma Agrogen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 247.160 (?), 3.9.2008 22:11

mohli byste mi prosím podrobněji popsat cestu respektive umístění Agro Brno Tuřany - místo i pro maloodběratele? K Makru trefím, ale nějak si nedokážu představit kde to tam je. a jak je to s parkováním. předem dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika