Ovocná stěna pana Kotyšana z Receptáře



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
8.3.2018 11:31

Aha, tak podrobně jsem to nečetl. Přeříznutí kmene nepovažuji za zmlazení, to je likvidace stromu. Takto lze zmlazovat vrbu, ne jabloň.
   Nicméně i jabloně v ovocné stěně zmladit lze nebo dokonce je to i potřeba, ale je třeba postupovat podle jistých zásad -  odřezávat větve, jejichž pahýly mají šanci se zahojit, ponechat dostatek tažných větviček, dodržovat Zahnova pravidla, atd.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vladan - (13) - 183.116 (?), 7.3.2018 23:13, zobrazeno: 13124x

Dobrý den, oslovuji příznivce ovocných stěn.Chtěl bych nastavit novou diskuzi, a to o ovocné stěně pana Kotyšana z Receptáře - prostě se mi líbí. Vyslechl jsem mnoho názoru proč tuto stěnu nedělat - tak na truc jsem ji zapěstoval i s chybami, které dnes vidím a určitě je budete vidět i vy při pohledu na foto.Přesto mám docela šlušné výsledky a sklizím kvalitní jablíčka.Třeba o tuto diskuzi nebude zájem, tak bych ji stáhl do soukromější části, velice rád bych získal příznivce, a i lepšího ovocnáře než jsem já začátečník - samouk, pro vzájemnou osobní komunikaci a třeba i návštěvu, já v mém okolí nikoho koho by bavila ovocnařina neznám. O ovocných stěnách tady diskuze jsou, např.moc pěkné stěny pana Adama, já zastávám trošičku jiné vedení. Takže má ovocná stěna stojí v zahrádkařské kolonii v polabské nížině, půda na dva rýče ornice, potom navážka a bordel, proto před výsadbou jsem půdu vylepšoval.Mám ve stěně   4 x Ametyst na M26,  4 x Petra na M26, a 4 x Blaník na M9 vše vysázeno z jara 2013. V pátém roce sklizím cca 9 kg ze stromku.Nevim, jestli moc po červnovém propadu neprotrhávám, zatím neumím nastavit hranici, tak aby jablíčka stromy vyživily - prosím o radu. Letos se chystám hodně zmlazovat, uříznu celý strom cca 15 cm nad závalem a v podstatě znovu zapěstuji, máte s tímto záměrem někdo zkušenosti?Zajímali by mě i další zkušenosti s vedením, letním řezem, tvarováním toho kdo takovouto stěnu má zapěstovanou ale idalší.Mám zapěstované i meruňkové stěny ty nabídnu k diskuzi příště. Snažím se zkracovat ale stejně je to slohové cvičení. Děkuji za odpovědi. vladd@seznam.cz

ovocná stěna v 5. roce v září
ovocná stěna v 5. roce v září
ovocná stěna v 5.roce v srpnu
ovocná stěna v 5.roce v srpnu
ovocná stěna 4.roky  - září
ovocná stěna 4.roky - září
ovocná stěna 3.roky - září
ovocná stěna 3.roky - září
ovocná stěna 2.rok - červenec
ovocná stěna 2.rok - červenec
ovocná stěna 1.rok - 1.měsíc po výsadbě
ovocná stěna 1.rok - 1.měsíc po výsadbě
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 8.3.2018 7:39

Vladan: Máte to pekne spravené. Ja som stenové tvary opustil už pred rokmi, ale ak máte málo miesta v záhradke tak sú výborným riešením. Tých 9kg zo stromku na M9/M26 v 5.roku sa mi zdá trochu málo (je to cca 35-40 kusov jabĺk), ale ak Vám ide predovšetkým o kvalitu a nie kvantitu, tak je to v poriadku. Jednou z predností steny je práve to, že plody sú (mali by byť) prvotriednej akosti. Nevýhodou je, že niektoré odrody sa pre tento tvar nehodia, a tiež že sa s ňou treba stále piplať detailným rezom alebo vyväzovaním.  IH  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.92 (?), 10.3.2023 16:30

Dobrý den, Vladane,

jste ještě na příjmu? Ráda bych se s Vámi případně spojila a obnovila konverzaci na toto téma... děkuji pěkně, Kamila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vladan - (13) - 169.86 (?), 24.3.2024 10:28

Dobrý den, pani Kamilo moc se omlouvám na příjmu jsem, píši dost málo.Vladan případně e-mail www.vladd@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 8.3.2018 8:40

Nevýhodou té stěny je, že si stromy vzájemně konkurují a je proto potřeba výměnu či zmlazení provést pro celou stěnu a nikoliv jen pro jediný kus, jak by to bylo v případě štíhlých vřeten. Pokud zvládáte regulaci distribuce fytohormonů řezem/střihem, je u jabloně v podstatě jedno, jaký má tvar - stěna/palmeta, solax/vřeteno,...
K zmlazení - je otázkou, jestli je lepší zmlazovat a nebo založit výsadbu novou. je to podobné jako u jahod pěstovaných vždy v první trato jako dvouletou kulturu proti neustále přihnojované kultuře trvalé na jedno stanovišti. Nové stromky jsou dle mého názoru lepší a obnovoval bych po polovinách počtu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.3.2018 10:07

K zmlazení - je otázkou, jestli je lepší zmlazovat a nebo založit výsadbu novou. je to podobné jako u jahod pěstovaných vždy v první trato jako dvouletou kulturu proti neustále přihnojované kultuře trvalé na jedno stanovišti. Nové stromky jsou dle mého názoru lepší a obnovoval bych po polovinách počtu

Zatímco prvnímu odstravci příspěvku SfK rozumím, tomuto druhému vůbec. Cožpak lze srovnávat pěstování ovocných stromů a záhonů jahod? Zmlazování - odstraňování starého dřeva a nahrazení mladším - je přece zcela obligátní součástí pěstování každého ovocného stromu, bez ohledu na druh, tvar či podnož.Sáhneme k němu ihned, jakmile stromek dosáhne své konečné velikosti. Naproti tomu jahodník (vytrvalá bylina) se pěstují v jedno, dvou či tříletých cyklech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 8.3.2018 11:01

Je to v kontextu k tazatelovu "uříznu celý strom cca 15 cm nad závalem a v podstatě znovu zapěstuji," = je otázkou, jestli pařezové výmladky s potenciální virózou a nebo nový bezvirózní výsadbový materiál.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.3.2018 11:31

Aha, tak podrobně jsem to nečetl. Přeříznutí kmene nepovažuji za zmlazení, to je likvidace stromu. Takto lze zmlazovat vrbu, ne jabloň.
   Nicméně i jabloně v ovocné stěně zmladit lze nebo dokonce je to i potřeba, ale je třeba postupovat podle jistých zásad -  odřezávat větve, jejichž pahýly mají šanci se zahojit, ponechat dostatek tažných větviček, dodržovat Zahnova pravidla, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 8.3.2018 21:43

Dobrý večer pane Vladane.Neznám důvod rozhodnutí zkrácení vysazeného kultivaru pro tak radikální řez.Máte odvahu a zjevně přemýšlíte o způsobu pěstování intenzivní produkce s vysokou kvalitou plodů.Také jsem začal stěnou.No časem jsem zjistil, že je výhodnější a méně pracné pěstovat štíhlá vřetena.Na stejné výměře stěny zapěstuji dvojnásobek štíhlých vřeten a tím i více odrůd.Nemáte problém udržovat černý úhor pod stěnou, používáte optické lapače proti pilatce, provádíte probírku plodů.Ano to je cesta ke kvalitní produkci.To Vám polokmenáří mohou závidět.Máte prostě svoji produkci pod kontrolou.Zaráží mě jenom skladba Vaší výsadby.Pouze průměrné odrůdy v přehnaném počtu zvláště letničky.Ve Vaší poloze Polabské nížiny si můžete dovolit světovou a chuťově mnohem kvalitnější produkci.Jenom nástřel : Mantet, Akane, Lobo, Jonagold a jeho mutace, Braeburn a jeho mutace, Fuji a jeho mutace, Elstar, Orion, Gala a jeho mutace, Enterprise, Kanzi, Melrose, Spencer, Meteor, Golden Delicious, Honeycrisp, Rubinola, Rozela a další.Dlouho však neotálejte (dostupnost koupě mnohých uvedených odrůd).Já před léty ve slepé důvěře také naletěl na nenáročnost pěstování těch doporučovaných a stále omýlaných odrůd s univerzální chutí a jejich výsadbou ztratil léta než jsem pochopil kde ja kvalita a radikálně změnil struktůru výsadby.Máte v sobě potenciál, využíjte ho. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.18 (?), 9.3.2018 6:03
Pán Polehla, mohli by Ste prosím uviesť ktoré odrody jabloní sa Vám neosvedčili (myslím tie o ktorých uvádzate že Ste 'jejichž výsadbou ztratil léta')? Predpokladám že by to mohlo zaujímať nielen mňa. Ďakujem. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika