Ovocná stěna



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?)
27.3.2013 9:55

Využil som staršie vlákno, aby som sa spýtal na názor odbornej verejnosti na môj plán vybudovania ovocnej steny s hustejšou výsadbou. Mala by mať cca 15-18 metrov dĺžky s výškou 2,40-2,50 m. Jedná sa mi o to, aby som mal stenu s vedením na drôtoch a aby tam bolo, čo možno najviac stromčekov, ale nie na M9. Odhadujem, že dĺžka ramena každého poschodia, by bola 1,50m na každú stranu. Každý stromček by mal teda 3,00m dĺžky. Jeden strom so štyrmi poschodiami vzdialenými cca 60 cm od seba,  no medzi ramená by sa zasúvalo rameno susedného stromčeka. takže na cca 18 m dĺžky by som mohol mať až 11 stromčekov a každý by mal svoje 3 m a 4 poschodia.Vzdialenosť drôtov od seba by bola 30 cm. Prosím nešetrite ma svojou kritikou, ak máte za to, že je to hlúposť.  Toto je variant so 4-mi poschodiami, ak by poschodia boli 3,tak štruktúra by bola voľnejšia a vzdialenosť drôtov by mohla byť okolo 40 cm. Zdravím, Bajas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
mpipta - (1) - 206.207 (?), 27.10.2010 14:26, zobrazeno: 12302x

Dobrý den. Prosím o radu. Dal jsem si do země 3 sloupky cca. 4metry od sebe. Mezi ně natáhl lanka a chtěl bych docílit toho, aby šli větve po lankách. Poradí prosím někdo jak na to?,jak střihat, vázat atd. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 27.10.2010 20:37

Je to tak na dvě palmety.

Princip je jednoduchý. Uřízneš terminál. Cca 5 pupenů pod řezem proraší. nejvrchnější zapěstuješ jako pokračování terminálu a vhodné letoprosty jako ramena. Další rok seřízneš vrchol zase nad drátem... Počítej jeden pupen na pokračování terminálu. Ze dvou dalších budou konkurenty, které odstaníš. Já bych to uřízl na cca 4pupeny nad drátem. Když bude jedna boční větev slabší, neohýbej jí hned do vodorovna.

Pak už jen zaštipovat a nenechat vrchní patra, aby potlačila spodní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 27.3.2013 9:55

Využil som staršie vlákno, aby som sa spýtal na názor odbornej verejnosti na môj plán vybudovania ovocnej steny s hustejšou výsadbou. Mala by mať cca 15-18 metrov dĺžky s výškou 2,40-2,50 m. Jedná sa mi o to, aby som mal stenu s vedením na drôtoch a aby tam bolo, čo možno najviac stromčekov, ale nie na M9. Odhadujem, že dĺžka ramena každého poschodia, by bola 1,50m na každú stranu. Každý stromček by mal teda 3,00m dĺžky. Jeden strom so štyrmi poschodiami vzdialenými cca 60 cm od seba,  no medzi ramená by sa zasúvalo rameno susedného stromčeka. takže na cca 18 m dĺžky by som mohol mať až 11 stromčekov a každý by mal svoje 3 m a 4 poschodia.Vzdialenosť drôtov od seba by bola 30 cm. Prosím nešetrite ma svojou kritikou, ak máte za to, že je to hlúposť.  Toto je variant so 4-mi poschodiami, ak by poschodia boli 3,tak štruktúra by bola voľnejšia a vzdialenosť drôtov by mohla byť okolo 40 cm. Zdravím, Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.59 (?), 27.3.2013 20:12

Dobrý večer, podobnú stenu sa snažím pestovať už 4 roky. Netrúfla som si ale na také množstvo stromčekov a nie tak na úzko. Mám v takomto tvare 3 jablone na M9 - Šampion, Selena, Melodie a Dicolor hrušku na duli. Stromčeky sú vo vzdialenosti 1 meter. Veľký vplyv na úspešnosť má výber odrôd. Melódia v takomto prísnom tvare napríklad "neposlúcha" tak ako ostatné, ešte aj Dicolor rodí krásne na krátkom rodivom obraste. U Melodie je to volnejší tvar, nevyženie konáre tam, kde potrebujem a rodí skôr na dlhšom dreve (dúfam, že je to Melodie, chuť má výbornú, kyslastú). Ale naspäť k tvaru. Keďže jednotlivé ramená idú cez susediace stromčeky, volila som mierne zošikmenú polohu smerom hore, tým pádom vznikajú z konárov kríže. Vo vodorovnej polohe konárov by to aj v mojom 1 metrovom spone bol problém.V odborných knihách som sa dočítala, že úplne vodorovná poloha nie je až taká vhodná, ako mierne šikmá, kvôli starnutiu konárov. Do požadovanej polohy si na drôty (mám ich 25 cm od seba) pripínam kovové tyčky 1,5 m dlhé (zelené, zo záhradn. centra) a na ne postupne tvarujem konáre. Koniec konára nechám rásť nahor a postupne ho v lete smerom od stredníka narovnávam. Samozrejme tieto stromčeky v prísnom tvare vyžadujú dôkladný letný rez a neustálu pozornosť. Ak by sa mi počas sviatkov podarilo zájsť na chalupu, nájsť a vykopať stromčeky zo snehulaugh ,tak sem hodím foto. Zdravím. Daniela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika