Otava a Rosana



host - 251.161 (?)
24.9.2012 15:35

Naprosto s p. Vinšálkem souhlasím Rosanu jsem likvidoval po velký propad jak uvádíte.Přerouboval jsem ji na Lunu. Rudolf

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 18.6.2012 10:45, zobrazeno: 24749x

     Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na odrůdy zimních jabloní Otava a Rosana. Poprosil bych o veškeré informace od zkušených pěstitelů. Děkuji za odpovědi O. Bakeš

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.6.2012 12:26

Obě jsou to kvalitní a plodné odrůdy rezistentní vůči strupovitosti.  Pár plodů už jsem s flíčky strupovitosti při silném tlaku choroby měl, ale to nehraje velkou roli. Rosana má o něco větší plody, dočervena vybarvené a snese i chladnější klima. Chutná dobře. Otava vydrží ve sklepě déle (trochu pak vadne), plody má žluté, jen místy s naoranžovělým líčkem. Chuť mi přijde ještě lepší než u Rosany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.6.2012 21:02

S Rosanou jsem se rozloučil asi před 3 lety (štíhlé vřeteno na MM106). Hlavním důvodem byl vysoký propad plodů před sklizní. Ten poslední rok to byl propad 75%. Hezké plody, chutné, střední až větší velikosti, u mne, ale vyloženě podzimní odrůda, na konci listopadu už byla dužnina měkká. Hlavním nedostatkem je krátká stopka, takže se plody před sklizní vytlačují.

Otavu nemohu příliš hodnotit, protože ji mám naroubovanou teprve krátce a loni mi plody zmrzly. Letos jich bude asi košík. Ale reference jsem o ní získal velice příznivé. Vyžaduje teplejší nebo chráněná stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 251.161 (?), 24.9.2012 15:35

Naprosto s p. Vinšálkem souhlasím Rosanu jsem likvidoval po velký propad jak uvádíte.Přerouboval jsem ji na Lunu. Rudolf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 25.9.2012 13:06

Zlatý podzim svými teplými dny svádí dokonce k tomu, ještě naposled otestovat průzračnou vodu nedalekých písníků. Ne, že bych toužil klepat kosu v podzimní koupeli, ale jde spíše o nostalgii po neodvratně odcházejícím létu a v okolí je i moc pěkná příroda. Co se týče jabloně OTAVA (Šampion x Jolana), tak vidím, že je zde velmi populární. Já jsem s ní kdysi na chalupě v Železných horách zažil také celkem "příjemné chvíle", ale v posledních letech to jaksi ochablo. Tak snad letošní úroda potvrdí její přední místo mezi rezistentními odrůdami.

Otava (25.9. 2012)
Otava (25.9. 2012)
Otava (25.9. 2012)
Otava (25.9. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.114 (?), 25.9.2012 15:18

Můj stromek Otavy na podnoži MM 106 je umístěný na celodenně plně osluněném stanovišti a vytváří takhle krásně vybarvené plody. Foto je z dnešního dne, lokalita Vyškov 230 m n.m.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 25.9.2012 17:11

Luxus celodenního slunce mohu dopřávat bohužel jen některým meruňkám a broskvoním. Barva Vašich Otav je senzační a možná, že se to oslunění odrazí i na kvalitě plodů. Jsem rád, že u některých odrůd se nedostatečné oslunění na chuti tolik neprojeví. U Otavy jsem vděčný, alespoň za tu konečnou žlutou. Pravda je, že na chalupě mívala světle červené líčko také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 1.12.2012 18:37

Protože se tady objevily rozdílné názory na odrůdu GOLDSTAR a mně z rubínových odrůd připadala vždy chuťově nejméně výrazná, tak musím uznat, že po letošní úrodě malých a leckdy i sazovitých plodů, po dnešním ochutnání jednoho z těchto plodů musím uznat, že konzistence a šťavnatost dužniny je fantastická. Rozhodně si žádné přeroubování nezaslouží. V podobných superlativech se musím zmínit o odrůdě OTAVA. I přes minimum slunečních paprsků, které k plodům pronikly a tudíž absenci jakéhokoliv červeného líčka, je jejich chuť jedinečná. Se stejně kvalitní dužninou jako u Goldstaru, ale více vyšperkovanou chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 3.0 (?), 20.6.2012 20:24

Zdravím. Obě tyto odrudy byly průkopníci chuťově lepších rezistentů. Já se více přimlouvám za Otavu. Je to velký dříč a slabě roste, proto vyžaduje bujné podnože. Muže se u ní objevit alternace při přeplození. Má sice plody střední velikosti, ale za to líbívé žluté barvy s rozmitým červeným líčkem červené barvy. Chutí je po matce Šampionu. Obě tyto odrudy jsou citlivější na nekrotickou rakovinu dřeva. Rosanu jsem bohužel musel dát pryč neboť jsem s ní nebyl vůbec spokojený. U mě měla neustále nevyrovnané plody nepěkné hnědočervené barvy a neustále ji silně napadaly mšice. Je, ale pravdou, že obě tyto rezistentní odrudy jsou už překonané daleko lepšími rezistenty.

       sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.254 (?), 1.7.2012 10:45

...Například?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika