Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Orion

Orion

Mičurin II (893) - xxx.xxx.165.146 (?)
7.11.2018 21:02

Orion  -  2018   - štíhlé vřeteno

Česká odrůda, kříženec (G.Dlelicious x Otava).Letos není co předvést, viz foto toho nejpovedenějšího.Úroda kolem 15 plodů značně vzhledově poškozených rzí nebo nadměrnou velikostí hraničící až růstovou deformací a také vysoké procento špatně vyvinutých plodů.Tedy opět zvláštní dvouletá alternace co do násady tak kvality plodů.Je zajímavé a není to poprvé, pokud má standartní násadu, plody jsou vcelku vyrovnané jak velikostí tak tvarem.Rzivost slupky a další poškození se jí skoro vahýbají.Alternaci se mě nepodařilo zatím prolomit.Dva roky se věnuji hlavně tvorbě plodonošů.Růst je stále silný i přes průběžný letní řez a mnou špatně zvolená podnož MM106 (jiná nebyla)pro triploid a tvar štíhlého vřetena dělá také svoje.Držím tuto sortu především pro její vynikající a osobitou chuť.Ostřejší jablíčko ale podbarvené příjemnou sladkostí a originální příchutí.Každopádně zůstane na stanovišti.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Orion

Mičurin II (893) - xxx.xxx.161.61 (?)
15.12.2011 22:38, počet návštěv: 75740
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dnes jsem ochutnal svůj ORION a je skvělý.Opravdový originál.Prostě chuťový zážitek.Šlechtitelé nemohli vymyslet lepší název.Opravdu zářivá krása na stromě i na stole.Za sebe si dovolím napsat, že se snad jedná o náš nejlepší dosud vyšlechtěný rezistent.Jen ta plodnost kdyby se zlepšila.U mě zůstane neotřesitelně na svém místě.A jak chutná Vám? - Mičurin II.
Připojit reakci   

Orion

Oldbek (122) - xxx.xxx.67.254 (?)
15.12.2011 22:44
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý večer. Já jsem také přemýšlel o této odrůdě, ale byla mi doporučena spíše odrůda Sirius. Co si o této myslíte. Může mi mi více popsat chuť Orionu. Podle popisu odrůdy by měla celkem pěkně plodit a Vy píšete, že plodnost nic moc. V jaké lokalitě pěstujete Orion. Já jsem 350 metrů, východní čechy, trochu mrazová kotlina. Díky za odpověď.

Připojit reakci

Orion

15.12.2011 23:20
Pane Oldřichu, Sirius nemohu posoudit, neměl jsem čest ho ochutnat.Můj laický popis chutě Orion.Slupka skoro neznatelná, sladkokyselá,dužina jemná, hustá a šťavnatá.Nemám bohužel talent pro popis chuti.Dovolím si Vás odkázat na stránky Fytosu.Přesně to sedí.Plodnost v mém případě vzhledem k velikosti stromku zatím slabá.Ačkoli jsou jasné plodonoše, prostě nevykvetly.Stejný problém uvádí i pan Pal'o na jiném vlákně.Pěstuji ve výšce 470 m.Sklízím začátkem října. - Mičurin II.
Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.169.237 (?)
16.12.2011 8:27
Pane Vlastimile, potešil ste ma! Prvýkrát chválite aj "modernú" rezistentnú odrodu. Máte pravdu, chuťovo je to jednotka, ale tá rodivosť, resp. nerodivosť jej uberá na sláve. Ak mi na jar nezakvitne, nemilosrdne palmetu preštepím. Vďaka chuti sa istotne aj na Slovensku dostane do povedomia záhradkárov aj nezáhradkárov. Či o ňu budú mať záujem veľkopestovatelia, to si netrúfam predpovedať. Paľo
Připojit reakci

Orion

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
16.12.2011 13:10

Od zájmu o pěstování Orionu jsem upustil kvůli údajnému vadnutí plodů při dlouhodobém skladování a dal přednost Siriusu, kterému opravdu nemám co vytknout.

Mohl byste, p. Polehla, sdělit vaše zkušenosti ohledně jeho vadnutí? Možná, že informace, které jsem tehdá získal, nebyly pravdivé.

Připojit reakci

Orion

16.12.2011 17:52
Pane Vinšálek, mnoho zkušeností nemám.Letos jsem sklidil pouze 8 plodů ale stromek je zatím 3-letý.Dnes jsem přinesl poslední dvě a jsou zatím svěží.Delší skladování nemám ověřené.Vlhkost vzduchu mívám kolem 90%.Pokud poklesne polévám podlahu (beton).Můj problém je naskladnění.Často mívám až14*C než sklípek vychladím.Obecně ale mohu říci, že mě jablka nevadnou. - Mičurin II
Připojit reakci

Orion

16.12.2011 17:32
Zdravíčko pane Pal'o.Té nálepky rezistentabijce se už asi nezbavím.Bude to zřejmě tím, že málo chápu jak je tu často prezentováno.Ale vážně.Pozorný čtenář mých příspěvků musí dojít k závěru, že se jich v mnohých případech zastávám a doporučuji.U mě hraje prioritu chuť a je mi srdečně jedno jestli je to rezistent nebo klasika.Co mi chutná, to pěstuji.Nejsem tak pošetilý, pokud mě někdo požádá o radu co vysadit abych mu cpal náročné odrůdy, když jim nedá péči kterou vyžadují.Moje první otázka zní kolik času míní stromům věnovat a jaká agrotechnická opatření míní praktikovat.Hned vím na čem jsem a v 90% doporučuji mnou prověřené rezistenty nebo málo vnímavé.Přece si nevezmu na svědomí jejich zklamání pokud péči z různých důvodů zanedbají.Pro mě osobně je priorita USA a Kanada minulého století.Chutnají mě a také je to pro mě výzva.Mnozí lidé po ochutnání těchto odrůd jsou překvapeni, jakou může mít také jablko chuť. - Mičurin II
Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.147.103 (?)
16.12.2011 20:51
Zdravím Vás od srdce, pane Vlastimile! Pokiaľ si nenalepíte sám nálepku nepriateľa rezistentov, ja Vám ju nenalepím. Moja radosť z Vašej radosti bola úprimná, nie som taký preborník cez ironické narážky ako pán M. Orion som kúpil z núdze, aby som neišiel z Uh.Hradišťa domov naprázdno. Túžil som skôr po Lune a Rozele. Zatiaľ som ich nekoštoval, ale začal mi rodiť navrúbľovaný Sirius a musím priznať, že je rovnak chutný ako Orion. Tieto dve sorty spolu s Topazom pokladám momentálne za najchutnejšie v mojej minizáhradke. Orion mi nevädne. Pivnica je z betónových kvádrov bez izolácie voči zemine, strop a podlaha sú keramické. Doposiaľ sa mi v nej nescvrklo jediné jablko. Máte pravdu, že klasika z USA a Kanady má výraznejšiu chuť v porovnaní s väčšinou rezistentov typu Produkta, Rosana, Rezista apod. Musíte ale zobrať do úvahy, že nie každý pestovateľ jabloní je taký skúsený ako Vy a nie všetci sú vášniví jabloniari, takže väčšina záhradkárov pravdepodobne túži pestovať menej náročné sorty. Mnohým už záleží aj na ekologickom pestovaní- bez pesticídov. Máte pravdu aj v tom, že chuť je prvoradá. Preto je správne, že sa robí "osveta" aj novým sortám, napr. prostredníctvom výstav ovocia, kde sa aj nezasvecení dozvedia, že chutné jablká nie sú iba Jonathany, Spartany, Idaredy, Glostery či Starkingy, ale na predných miestach v degustáciách sa stále častejšie umiestňujú napr. Topaz, Rubinola, Orion, Sirius, Luna, Pinova a ďalšie. Paľo
Připojit reakci

Orion

Michal. (714) - xxx.xxx.8.42 (?)
16.12.2011 18:39

Když už jsme v tom vesmíru, může někdo zhodnotit odrůdu Merkur?

Připojit reakci

Orion

16.12.2011 19:26

Děkuji za odpověď, pane Polehla.

Problém s teplotou při naskadnění mám stejný, a to přesto, že ráno za úsvitu větrám. Nemám suchý sklep, ale vlhkosti 90% nedosahuji. V dobách, kdy jsem pěstoval Golden D. jsem podlahu také vlhčil. Přesto jeho plody od 2. lednové dekády hodně vadly.

Před časem se mi právě dostalo informace, že podobné problémy má i Orion. Nejen já, ale myslím si, že i další účastníci teto diskuse, by byli vděční, kdybyste v tomto směru někdy v budoucnu sdělil další zkušenosti. Už jsem se v minulosti, zde na fóru, dotazoval, ale bylo to bez odezvy.

Přispěvovateli přede mnou, odrůdu Merkur nemám, a tak ji nemohu hodnotit.

Připojit reakci

Orion

vyslouzil (16772) - xxx.xxx.102.7 (?)
17.12.2011 9:26

S Merkurem mám zkušenost jen po 2 sezóny a jenom pár plodů. Nelze dělat závěry, ale u nás byly plody drobné, nevzhledné a silně strupovité. Kvůli strupovitosti nešlo ozkoušet dlouhou skladovatelnost, takže ani při ochutnání kolem Vánoc nebyl nic moc. Je možné, že v lepší poloze a při důkladné péči by přinesl plody větší a kvalitnější. Ani jedno z toho mu nedám, takže s Merkurem dál nepočítám.

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.246.18 (?)
17.12.2011 17:06
Strupovitost u Merkuru (křížení Topaz x Rajka) mě velmi překvapuje. Fytos ji letos začal prodávat jako rezistentní novinku, tak jsem ji nyní na podzim zakoupil. Opravdu pane Vysloužile máte Merkur, nejde o nějakou záměnu? Karel
Připojit reakci

Orion

18.12.2011 10:05

Dobrý den. Nemyslel jste pane Vysloužile spíše odrůdu Meteor?

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.192.253 (?)
17.12.2011 20:54

První Orion mám z roku 2005 na OH 18,několik dalších na J-TE-E z roku 2006. Plodí velmi dobře, musím protrhávat.Jinak krásné výběrové plody, které ve sklepě nevadnou a chuťově jsou výborné. Pěstuji na JM v dá se říci ideální jabloňářské poloze s dostatkem vody.Také já jsem mněl letos problémy s ochlazováním sklepa jako snad každý.Některé raně zimní odrůdy proto předčasně dozrály a i u pozdnějších odrůd bude asi kratší skladovatelnost.

Připojit reakci

Orion

Milan Boštička (161) - xxx.xxx.119.49 (?)
18.12.2011 11:18

Pan Vysloužil si určitě spletl stránku v pomologii...

Milan Boštička

Připojit reakci

Orion

18.12.2011 11:23

No nevím. Píše, že ji 2 roky pěstuje. Nějak se mi to nezdá, jestli si to nespletl s jinou odrůdou .

Připojit reakci

Orion

Petr z Pardubic (6332) - xxx.xxx.70.216 (?)
18.12.2011 14:27

To je příval otázek na pana Miloše a pan Miloš nikde

Připojit reakci

Orion

vyslouzil (16772) - xxx.xxx.102.7 (?)
18.12.2011 15:16

Ano, je to tak. Spletl jksem si odrůdy. Ta, co mě zklamala, je Meteor. Odrůdu Merkur neznám. Zní to podobně a je to na obloze.

Připojit reakci

Orion

18.12.2011 19:08

Rovněž i ten Meteor nebude asi ta pravá odrůda z toho souhvězdí na obloze, neboť odrůda Meteor se mimo jiné vyznačuje velkými plody a její nectností je to, že velmi pozdě vstupuje do plodnosti a velice málo plodí. To znamená, že ten kdo zakoupil jedny z prvních výpěstků by dle mého názoru mohl ochutnat příští rok, za předpokladu, že má odrůdu na slabší podnoži.  Při použití silnější podnože, nebo přiroubováním někam do koruny jiného stromu si nedovolím tvrdit za jak dlouho ochutná a bude moci hodnotit na základě osobních zkušeností a...

S pozdravem Milan Boštička

Připojit reakci

Orion

vyslouzil (16772) - xxx.xxx.65.50 (?)
19.12.2011 9:43

Máte pravdu, rouby Meteoru byly přiroubovány do koruny. Proto jsem psal, že nelze dělat závěry, neboť plodů bylo pár. Jestli jsem dostal tuto nebo jinou odrůdu,  nevím, podle roubů to nepoznám, ale věřím. 

Připojit reakci

Orion

19.12.2011 10:20

Ovšem. Orion jsme vyloučili, avšak Meteor rovněž, neboť ten by druhým rokem nezarodil pár plodů. Takže možná že je to Matčino a vy klidně zodpovědně hodnotíte Orion a dáváte rady od kláves. Ale ukončeme debatu.

S pozdravem Milan Boštička

Připojit reakci

Orion

vyslouzil (16772) - xxx.xxx.65.50 (?)
19.12.2011 10:31

Ano, jistě to bude, jak píšete...

Připojit reakci

Orion

Mičurin II (893) - xxx.xxx.77.140 (?)
17.5.2012 14:35

Dobrý den pane Pal'o, tak jak Vám letos kvetl ORION?Přestože u nás tetos u jabloní vykvetl snad každý pupen (již dlouho jsem to nezažil).Orion sice kvetl ale zase málo.Tentokrát na čtyřletém obrostu ve spodní části vřetene.Je to dokonalý mistifikátor.Přestože jeho pupeny vidím jako květní, zakvete sotva polovina u ostaních pouze listové růžice, Pár květů ve střední části a loňských letorostech v horní části.Je to záhada.Vidím jasně dva sousední pupeny jako květní, jeden vykvete druhý ne.Loni jste to tady naznačil.Je to prostě chameleon.Pro jeho chuť si jej stejně ponechám. - Mičurin II

Připojit reakci

Orion

10.10.2013 22:10

Orion - 2013 - štíhlé vřeteno

Letos postižen brutálním propadem a zjistil jsem napadení listů strupovitostí.Ručně odstraněno, plody čisté.Pánové, všimli jste si v podvečer jak tato odrůda září na stromku?Naprosto úžasné.Šlechtitelé nemohly této chutné odrůdě dát lepší jméno. - Mičurin II

Obrázky:

Připojit reakci

Orion

Petr z Pardubic (6332) - xxx.xxx.70.240 (?)
17.5.2012 15:38

Počátek kvetení mladého stromku Orionu. 

Obrázky:
Orion
Orion
Orion
Orion
Orion
Orion
Orion
Orion
Připojit reakci

Orion

17.5.2012 20:59

Opačný problém než pan Polehla jsem měl letos s Opálem. Při jeho řezu na konci května jsem horko těžko našel na celém vřetenu jen pár květních pupenů. A tak jsem ponechal i výhony s pupeny, které květní jen trochu připomínaly. A na začátku rašení jsem ještě některé odřízl, protože se mi nezdály. Pak přišel čas kvetení a stromek docela slušně kvetl. Tak jsem se prohlásil za pitomce.

Připojit reakci

Orion

Paľo. (1739) - xxx.xxx.12.252 (?)
18.5.2012 0:01

Zdravím Vás pane Vlastimile! Vyjadril ste to výstižne a presne- Orion sa mal volať Chameleon. Tento rok ale u mňa prestal s pretvárkou a to, čo v predjarí pripomínalo kvetné puky, naozaj vykvitlo. Ako keby sa zľakol, že ho plánujem preštepiť, pustil sa plnými silami do rodenia. Máte pravdu, že jablká sú to chutné, s korenistou dochuťou a navyše veľké. Nadarmo sa neumiestňuje na predných miestach v českých degustáciách.

Obrázky:
Orion 2012 (uprostred), vrchol palmety je prevrúbľovaný
Orion 2012 (uprostred), vrchol palmety je prevrúbľovaný
Orion po odkvete- 13.5.2012
Orion po odkvete- 13.5.2012
Připojit reakci

Orion

8.10.2012 14:10

Jaká bude letos chuť této v současné době vysoce populární odrůdy?

Obrázky:
Orion (1.10. 2012)
Orion (1.10. 2012)
Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.54.5 (?)
13.10.2012 22:14

Orion, stejně jako Sirius a nebo třeba Admirál, jsou triploidní odrůdy, bujně rostoucí hůře větvící a špatně tvarovatelné a snad proto mají méně nasazeno na květ prvních letech. Já myslím, že ve třetím roce po výsadbě je osm jablek až dost.

Plody všech tří odrůd jsou velké až masivní. Jako protipól v červené stavím Orionu právě Admirál, protože je v chuti taktéž se zvláštní až karamelově kořenitou dohrou na jazyku.  

Sirius už je dle mě trochu mimo, byť je možná vyváženější a harmoničtějčí v sladkosti a navinulosti. Po chuti se liší od sladkého Goldenu. Ale jako ve sklepě se neztratí a naopak bude dobrým držákem žluté barvy. Trochu mi u něj vadí delší vegetační doba a vyzrávání pletiv než u Orionu v horších polohách.

Výhoda možná všech tří je, že plodí víceméně jednotlivě a tak jablka jsou poměrně tvarově i velikostně vyrovnaná. Pominu-li vliv sání všudypřítomných mšic.

Juraj Kafka

Připojit reakci

Orion

14.10.2012 21:13

Sirius mám pětileté vřeteno, třetím rokem zaplodil docela slušně, loni a letos docela pěknou násadu plodů silně zredukoval květnový mráz.

Co se týče chuti, nedokáži jednoznačně říci, jestli předstihuje mého dosavadního pozdně zimního favorita Goldstar. Uprostřed dubna děláme rodinnou degustaci na téma, jestli více chutná Goldstar, či Sirius. Zatím to je fifty fifty. Sirius oproti Goldstaru vydrží v dobré kondici do konce května.

Co se týče tvarování, navidím u něho žádný problém. Do štíhlého vřetene se tvaruje téměř sám, podobně jako můj další triploid Sir Prize.

To takový Angold, Jonagold a hlavně Hana dají podstatně více starostí,uvidím, jak to bude s Admirálem, mám ho teprv první rok.

Připojit reakci

Orion

2.12.2012 12:35

V tomto vlákně je o Orionu informací dostatek.

Připojit reakci

Orion

2.12.2012 13:49

Omlouvám se, ale toto starší vlákno jsem nenašel. Chtěl bych se zeptat na letošní úrodu odrůdy Orion, množství, chuť plodů a jak jste celkově s touto spokojeni. Děkuji O. Bakeš

Připojit reakci

Orion

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.88.38 (?)
2.12.2012 14:38

Do této skupiny zelenožlutých Goldénových jablek patří taky Opál.Chtěl jsem si ho pořídit pro jeho sladkou chuť, ale byl jsem odrazen od koupě kritickým hlasem.Někde je uvedeno, že Opál patří mezi české klubové odrůdy.Jak je to s ním opravdu ve srovnání s převážujicími kladnými ohlasy Orionu?Schválně nebudu uvádět údajné nedostatky Opálu, aby jste nebyli ovlivněni.

Připojit reakci

Orion

2.12.2012 14:45

Moje Oriony ještě potřebnou kvalitu nemají. Stromek je příliš mladý a nemá zřejmě ještě tolik síly, aby se ukázala ta správná chuť. Stejně je tomu i u odrůdy Sir Prize. Oproti tomu Otava na o něco starším stromku má kvalitu špičkovou.

Připojit reakci

Orion

2.12.2012 20:52

Já vidím u Opálu hlavní problém ve zdrobňování plodů. Mám pětiletý stromek, třetím rokem docela slušně zaplodil, ale hodně plodů bylo drobných. Loňský květnový mráz zanechal na stromku 4 plody, ty byly spíš střední velikosti. Letošní mráz zanechal také pouze 4 plody, ale ty byly spíš menší velikosti.

Připojit reakci

Orion

6.12.2012 15:30

Ano, přesně tuto informaci jsem se dozvěděl od p.Pal'a.I když asi citoval dřívější informaci p.Vinšálka, protože Pal'o asi Opál nemá, nýbrž Lunu.Sluší se ještě doplnit, že toho plody dosahují na slabších podnožích, tedy nevíme jak by se zachovaly třeba na A2.Zbývá se ještě zeptat na plody Luny, a taky Heliodoru.Jinak jsou to tady samý generál, admirál,major laugh

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.54.5 (?)
6.12.2012 20:25

A co Biogolden?

Připojit reakci

Orion

6.12.2012 20:47

Vždy když jsem si chtěl koupit nějakou tu moderní novinku mě nikdy nezaujaly všelijaké Rezisty, Produkty,Primadely ani Biogoldeny.Myslím si, že kromě výborných odolností proti čemukoli moc nenabízí, a v degustacích neokupují první příčky na žebříčcích, ale najdu je někde okolo středu, nebo na koncích tabulek.Vím že jsou tací, kteří se  výsledky degustací neřídí,jdou si svou cestou, a připouštím,že můžou někomu chutnat. Já si můžu dovolit už jenom "perly",jako je Beforest.Ale když už vylezly někomu z dílny, tak je třeba je udat na trhu.Nalepit nálepku "bioprimarezistoprodukt",a je to.

Z prvu jsem byl podezíravý i k novým šlechtěním Goldenu+Topaz, Otava,když při střetu v kosmickém prostoru,  daly vzniknout novým meziplanetárním tělesům na  jabloňovém nebi.Ale zkušenosti ,a hlavně výsledky ukazují, že minimálně Orion, Luna,Sirius budou přínosem v chutích, odolnostech.Je třeba je taky prověřit i ve vyšších polohách,zda dozrají do sklizňové zralosti,a kterým směrem budou reagovat v odolnostech proti nemocem,a chorobám.

Připojit reakci

Orion

6.12.2012 20:29

Před pěti lety jsem vsadil Heliodor na zahradě u zetě. Plodí od třetího roku, loňský a letošní květnový mráz ho nepostihl, zahrada je výše, než moje.

Plody jsou střední až větší, velikosti jako Sirius, dužnina tuhá, šťavnatá a aromatická, podle mne opravdu dobrá, i když můj Sirius má chuť o něco lepší. Myslím, že Heliodor má oproti Siriusu i o něco kratší skladovatelnost. Je to však jen můj odhad, protože oni ho snědí již nejpozději v březnu.

Lunu nepěstuji.

Připojit reakci

Orion

27.10.2013 19:32

Jak to vypadá, tak ORION (Golden Delicious x Otava) pomalu proráží na trh. Otázka je, jak dlouho tam vydrží. Jablka nevypadají nějak zvlášť přítažlivě, takže si myslím, že je lidé zpočátku kupovat nebudou. Ovšem je to dobrá zpráva, že se dají sehnat plody nové, snad i kvalitní odrůdy jabloně. Jestli se vyrovná, nebo dokonce předčí původní Otavu, zatím nemohu posoudit. Vzpomínám jen, že pan Vlastimil, byl z chuti jejich plodů nadšen.

Obrázky:
Orion
Orion
Orion
Orion
Připojit reakci

Orion

Mičurin II (893) - xxx.xxx.77.140 (?)
30.10.2013 12:50

Zdravím Petře, letošní Oriony jsem zatím neochutnal.Vzhledově sice letos nejsou tak dokonalé jako předloni, na chuť to snad nebude mít vliv.Pokud potvrdí svoji výbornou chuť potvrdí si i definitivu na mé zahrádce.Už jsem psal, v podvečer jsou na stromě na krásu nepřekonatelné. - Mičurin II

Připojit reakci

Orion

21.11.2013 16:47

Asi se mnou nebudete souhlasit, ale přesto si dovolím vyslovit svůj současný názor na tuto odrůdu. Bohužel až letos mám možnost posoudit chuťové možnosti Orionů, ale jejich nynější chuť mě vůbec nepřekvapila a to jsem chtěl být překvapen, díky mnoha zde vysloveným slovům chvály. Tedy pro mě nic nového. Podobná chuť, jako u Otavy, ovšem Otava je pro mě originál, kdežto Orion jen kopie. Hlavně tedy nic nového v obohacení škály známých chutí. Naopak letošní Otava se snad může svým výrazným "aromatem" rovnat i mnoha starým odrůdám, vyznačujících se právě všelijakými specifickými příchutěmi. Uznávám, že se do konce konzumní zralosti může ještě mnohé změnit, ale tento rok díky teplému podzimu dozrávají ve sklepě jablka i hrušky poměrně rychle, takže těžko říct. Jeden ze zdejších pisatelů vyslovil zajímavý názor, že "hvězdné" žlutoplodé "rubínové" odrůdy pěstuje jen pro zábavu, ale že se v chuti nevyrovnají původním (starším) odrůdám jako je Rubín, Bohemia, Rubinola a u mě i Topaz. Vidím v tom určitou podobnost kupříkladu zde s uvedenou Otavou a Orionem.

Připojit reakci

Orion

14.12.2013 17:30

Myslíte, že se na mých fotkách nachází Orion, či ne? Myslím, že  Orion vlastním, přesto jsem nepříjemně překvapen. Jak je možné, že chuť je tak výrazně kyselá, ba snad až "boskoopsky". Kvůli tomu se plod nedá ani celý sníst. Taková Otava je sice ostřeji navinulá, ale jaksi harmoničtější a příjemnější. Zřejmě je na pozadí více cukrů. Nevím, co si o tom myslet, ale někde se zřejmě stala jakási chyba. S takovou kyselostí by jistě nikde tato odrůda nezvítězila.

Připojit reakci

Orion

8.3.2014 22:42

Plody kupovaného Orionu, které mně v minulých měsících "kroutily hubu" svou silnou kyselostí se nyní již dají zkonzumovat celé. Dužnina zůstává dosti pevná a zdá se, že její pevnost je v tuto dobu na lepší úrovni než u příbuzné Otavy.

Připojit reakci

Orion

13.4.2014 10:19

Plody Orionu, který získal leckde všelijaká ocenění, jsou pro mě zklamáním. Nejde o žádné první plody z ještě neduživého stromku, ale o plody od českého pěstitele, na jejichž konzumaci jsem se velice těšil. Už sice v tuto dobu nejsou tolik nakyslé, ale není to stejně žádný zázrak. Za pozornost stojí snad jen jejich současná dobrá kondice. Slupka je jen mírně povadlá a dužnina je stále dosti pevná a šťavnatá. Ale opravdu jsem čekal "větší pecku", než jen tuto nakyslou chuť. Tak snad příště.

Připojit reakci

Orion

2.5.2014 19:38

No, pro přímý konzum u dětí vítězí Sirius a Orion.

Nakyslé Oriony zakoupené v Častolovicích mě tedy velmi zklamaly.  Potřeboval bych si zajistit nějaký jiný zdroj na ověření správné chuti.

Připojit reakci

Orion

16.10.2014 19:34

Orion - štíhlé vřeteno - 2014
Letos jedno z největších sklamání.Ač prezentováno jako tzv.rezistent dopadlo na strupovitost jako nejhorší.Po třech ošetřeních vypadalo asi takto viz snímky. - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Orion

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.220.242 (?)
16.10.2014 20:36

Pane Polehla,
nejsou některé skvrny způsobeny hořkou skvrnitostí? Na listech strupovitosti až tolik snad není.

Připojit reakci

Orion

Mičurin II (893) - xxx.xxx.73.141 (?)
17.10.2014 8:38

Pěkné ráno pane Vinšálku
Proti hořké pihovatosti jsem provedl vhledem k počasí 4 ošetření vápníkem.Na žádných plodech jsem toto poškození nezaznamenal, včetně Bohemky.Příčinu strupovitosti vidím v bůjném růstu odrůdy.Po průběžném letním řezu pokračoval bůjný růst letorostů.A právě tyto mladé letorosty (nemohu odstranit všechny) byly napadeny strupovitostí a poté plody.Škoda, že jsem to nevyfotil, nyní je to zkresleno černí, které jsem měl požehnaně.
Řešení v mém případě vidím v důkladném odstraňování letorostů v ranném stádiu po ukončení ošetření proti této chorobě.Zase mám obavy na snížení úrodnosti pro příštírok.Nic se nemá přehánět. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Orion

17.10.2014 9:53

Jo, s tím bujným růstem u některých triploidů problémy jsou, především v mládí. U mě to je Sirius.
Loni v létě jsem radikálně prosvětloval Jonagored a výsledkem je letošní téměř žádná úroda.

Připojit reakci

Orion

vyslouzil (16772) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.10.2014 10:02

Já si naopak ty nové bujnější triploidy nemohu vynachválit. Konečně odrůdy, které nemusím přemlouvat k růstu. Na druhé straně budu asi muset přehodnotit svoji letitou strategii, že jedinou slušnou podnoží je semenáč.

Připojit reakci

Orion

17.10.2014 11:22

Jonagored (na M9) a dříve Jonagold (na M4) patří u mě, vedle Hany (na M9), k nejbujněji rostoucím odrůdám, které nejvíce zahušťují korunu letorosty. To ani ten Sirius (na M26) nedělá tolik problémů.
Z triploidů se třeba Sir Prize (na J-TE-E) chová docela vzorně.

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.44.10 (?)
20.10.2014 21:14

Zajisté, Sirius, sice roste bujně ale málo se větví. Takže pokud není vyloženě "tradičně" každoročně stříhán, neudělá z jabloně ježka plných rubů a vlků.

Hana u mně na M26 v pohodě, ale Stark earliest, ten zahušťuje velmi - když už jsme u těch letních.

Připojit reakci

Orion

20.10.2014 20:12

Zdravíčko ovocnáři.V neděli jsem dělal prohlídu uskladnění.Dva Orioni byly krásně žlutí.Jeden jsem dneska ochutnal.Odpouštím mu jeho bujný růst (na štíhlém vřetenu je to honička),odpouštím mu jeho menší plodnost a vneposlední ředě i jeho napadení strupovitostí v posledních dvou letech.Při jeho konzumaci se mě vybavila chuť z dětství, kdy jsme na vesnici vymačkali citron, dolili vodou a osladily cukrem(starší borci vědí o jaké chuti mluvím)a to přilepšené zvláštní odrůdovou příchutí.Malý postřech - Doporučená sklizeň začátkem října. Z důvodů nepřítomnosti jse jej sklidil asi o týden později a na chuti to jen prospělo i když jsem zřejmě zkrátil skladovatelnost.Skvělé jablko - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.148.40 (?)
15.5.2015 19:23
Po niekoľkých slabých rokoch sa ukázal Orion v takejto kráse. Kysuce, 420 mn. Laco
Obrázky:

Připojit reakci

Orion

Mičurin II (893) - xxx.xxx.77.141 (?)
19.5.2015 9:39

Také mě letos Orion nebývale zakvetl.Poprvé budu dělat významější probírku plůdků.Zatím měl v minulých letech slabou plodnost, což mu vzhledem k jeho vyjímečné kvalitě plodů toleruji. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Orion

Jiří II (526) - xxx.xxx.143.84 (?)
20.5.2015 16:34

Loni zjara zakoupený a zasazený Orion na podnoži MM111 vytvořil po zkrácení obrostu při výsadbě silné 30-40 cm letorosty, na kterých se letos objevily květy. Takže mi nezbývá než potvrdit brzskou plodnost, jak uvádí literatura "Jádroviny" od p. Dušana Nesrsty

Připojit reakci

Orion

20.10.2015 22:04

Orion - 2015 - šíhlé vřeteno - Mičurin II (470 m)

Pro odlehčení atmosféry přidávám do pomologické galerie toto skvělé jablko.Fakt se letos Orion pochlapil.

Obrázky:

Připojit reakci

Orion

17.10.2016 21:10

Orion - 2016 - štíhlé vřeteno

Letos katastrofa.Sklidil jsem 8 plodů a o kvalitě nejsem letos přesvědčen.Po loňské přepychové úrodě letos propadák.Zdá se že je to notorický alternista.Vím, mám nevhodnou podnož (MM106) pro tuto odrůdu na štíhlé vřeteno ale takové výkyvy jsem nečekal.Dělá tato odrůda i ostatním takové problémy? - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Orion

21.10.2015 8:26

...a opět jste mě dostal jak se říká "do kolen". Srnčí zvěř mi oddálila plodnost o další rok, ale mladému stromku to prospěje a příští rok mi to s Orionem vyjde, jak doufám.

Připojit reakci

Orion

30.12.2015 7:23

Miloš Vysloužil prohlásil a opakovaně řekl: Žlutoplodé "hvězdné" odrůdy jsou v chuti všechny na jedno "kopyto". Nedávno to zopakoval opět, když jsem mu položil otázku ohledně chuti Orionu. Bohužel jeho plod Orionu se opravdu ukázal přesně v tomto "duchu". Jak napsala paní ve vlákně nektarinka Venus, o chuti této nektarinky - není to nic proti ničemu. 

Připojit reakci

Orion

30.12.2015 10:39

Řekl bych naopak, že chuť Orionu se výrazně odlišuje od ostatních žlutoplodých odrůd. Je to způsobeno zvláštní, jakoby anýzovou příchutí, která nemusí být každému příjemná.

Připojit reakci

Orion

Mikeš13 (1789) - xxx.xxx.80.213 (?)
30.12.2015 20:33

Anýzovou příchuť má také třeba kvalitně vyzrálý Biogolden.

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.31.176 (?)
31.12.2015 9:19

Je tu ale podstatný rozdiel.Anýzovú príchuť má každé do zlatožlta vyzreté jablko G.Delicious, aj to najmenšie.Pri Orione tú príchuť (dosť zriedenú),pozorujem iba pri časti úrody.Popritom prebierka bola urobená včas, podpník je M9,a jablká sú rovnako veľké, a dostatočne osvetlené.Možno spätným krížením s G.D.sa táto príchuť viac ustáli v nejakej novej odrode.   Stano

Připojit reakci

Orion

Petr z Pardubic (6332) - xxx.xxx.196.17 (?)
31.12.2015 13:26

Orion je pro mě stále velkou neznámou. Plod o kterém jsem psal byl dosti nasládlý a na křížence Otavy v něm bylo příliš málo kyselin. Je možné, že došlo k záměně plodů, nebo Miloš nemá vůbec naroubovaný Orion, ale nějakou jinou žlutoplodou odrůdu. Oriony, které jsem koupil před dvěma lety v Častolovicích, a jsou vyfocené výše v tomto vlákně, byly totiž až do jara nepříjemně nakyslé a ani takhle bych si vítěze degustací určitě nepředstavoval.

Připojit reakci

Orion

Daník (732) - xxx.xxx.186.98 (?)
30.12.2015 8:25

Krásné vřetýnko, vzorně okopáno, nádhera...

Připojit reakci

Orion

24.5.2016 21:16

I mě letos po loňské přepychové úrodě letos kvetl Orion chabě.Odhaduji na vřetenu tak 10 plodů.Škoda té nepravidelné plodnosti na tak skvělé odrůdě.Roste mě bujně a zkracování polozdřevnatělých přírustků v pozdější době nepřináší tvorbu plodonosného obrostu.Zkusil jsem tedy letos řez nových letorostů (4÷5 listů) na listovou růžici.Jsem zvědav, zda se to osvědčí ale hlavně přispěje k tvorbě plodonošů.Na přísné stěně se to osvědčilo i když chápu, každá orůda reaguje jinak.No hledám jak na ni a abych ji sklidnil k pravidelné plodnosti.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Orion

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.68.74 (?)
26.5.2016 9:07

Takto se já trápím s vřetenem Opálu. Před pár lety jsem zkusil také řezat na listovou růžici, ale úspěch jsem neměl.

Teprve předloňský řez, kdy jsem silně šáhl do staršího dřeva a ponechal přiměřeně dlouhé jednoleté výhony s vyvázáním do vodorovné polohy, přinesl úspěch. Pomohlo také radikální prosvětlování koruny loni v létě (plody nebyly téměř žádné).
Letos mi Opal kvetl bohatě, noční mrazíky ho nepoškodily, protože rozkvétá pozdě. Takže snad úroda už bude slušná.

Připojit reakci

Orion

Ivan Hlavatý (3536) - xxx.xxx.234.231 (?)
18.10.2016 18:16
Pán Polehla, Orion nepestujem, ale mne robí výraznú alternáciu Jonagored. Na MM106 jeden rok úroda 10 bedničiek, o rok na to 1 bednička. Na M9 je to tiež, aj keď menej výrazné. Našťastie si tie plodné roky rozdelili na striedačku. Už som rezignoval a beriem to ako fakt. To že tú MM106-ku nemáte najvhodnejšiu pre štíhle vreteno viete aj sám. Brzdiť rast a donútiť strom k tvorbe plodonosného dreva sa dá len čiastočne (strihať len v lete, vyväzovať...). Existuje ešte možnosť krúžkovania kmeňa alebo konárov (foto), ja som sa k takémuto zásahu ale neodhodlal. Možno s tým má niekto skúsenosti a podelí sa o ne. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Orion

vyslouzil (16772) - xxx.xxx.92.38 (?)
18.10.2016 18:38

Že i moderní odrůdy střídají větší úrody s menšími neřeším, při počtu jabloní spíš vítám. Ty střížovické žlutoplodé odrůdy mi trochu splývají. Všechny nesou stopy Goldenu, všechny jsou oproti G. o dost kyselejší a všechny v chladnějších letech mají plody chuťově horší kvality. V tom se odrůdám jako Admirál, Merkur, Rozela, Rubinola (a snad i Lucy) vyrovnat nemohou. Vypadá to, že ta slavná kohorta odrůd Orion, Opál, Siruis, Luna, Heliodor skončí každá na jedné větvi.frown

Připojit reakci

Orion

host - xxx.xxx.205.204 (?)
18.10.2016 19:31

to aj ten opál je kyselejší? Vsade píšu, že je vraj sladký. Dúfam, že to bude len tou vašou drsnejšou polohou, lebo píšu, že je vhodný do teplých vinohradníckych oblastí, čo je môj prípad. Chcem využiť, že narozdiel od triploidov orionu a siriusu má slabší rast a tak by sa mal dať rozumne tvarovať aj na silnejších podpníkoch.

Připojit reakci

Orion

18.10.2016 20:26

Zdravím pánové.Neochutnal jsem celou žlutoplodou řadu.Nemohu srovnat podobnost chutí ale Orion i přes všechny potíže pro mě znamená jablko zcela originální chuti.Nechávám jej na stromě o týden déle než je doporučováno.Zpočátku je při konzumaci navinulejší pak se rozleje sladší a zcela originální chuť kterou v jiných odrůdách nenajdu.Proto ji toleruji i přes mnohé nedostaky v pěstování.Pro stabilní a každoroční úrody tato odrůda není zřejmě stvořena.Za sebe nevadí - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Orion

12.12.2016 17:29

Když porovnám svoje Oriony a Otavy, tak chuťově stále vychází lépe "původní" Otava. Orion (Golden Delicious x Otava) jsem ale musel sklízet dost brzo, než je všechny rozklobou špačci. Přesně takhle nakyslý odvar jsem tenkrát koupil v těch Častolovicích, že by je také sklízeli dříve než je zdrávo?

Připojit reakci

Orion

6.10.2017 21:39

Orion - 2017 - štíhlé vřeteno

Chuťová perla našeho šlechtění - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Orion

7.11.2018 21:02

Orion  -  2018   - štíhlé vřeteno

Česká odrůda, kříženec (G.Dlelicious x Otava).Letos není co předvést, viz foto toho nejpovedenějšího.Úroda kolem 15 plodů značně vzhledově poškozených rzí nebo nadměrnou velikostí hraničící až růstovou deformací a také vysoké procento špatně vyvinutých plodů.Tedy opět zvláštní dvouletá alternace co do násady tak kvality plodů.Je zajímavé a není to poprvé, pokud má standartní násadu, plody jsou vcelku vyrovnané jak velikostí tak tvarem.Rzivost slupky a další poškození se jí skoro vahýbají.Alternaci se mě nepodařilo zatím prolomit.Dva roky se věnuji hlavně tvorbě plodonošů.Růst je stále silný i přes průběžný letní řez a mnou špatně zvolená podnož MM106 (jiná nebyla)pro triploid a tvar štíhlého vřetena dělá také svoje.Držím tuto sortu především pro její vynikající a osobitou chuť.Ostřejší jablíčko ale podbarvené příjemnou sladkostí a originální příchutí.Každopádně zůstane na stanovišti.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Mletý dolomitický vápenec a hnůj společně?2520.11.20181905
Které jablko považujete nyní (v listopadu) za nejchutnější?1520.11.20181880
Candine 120.11.201857
Určení odrudy 920.11.2018772
Koru 219.11.2018262
Prémiové odrody jabĺk 119.11.2018175
Japonski zahradkari premenili ovocie na umenie 119.11.2018133
Staré odrůdy1819.11.20183661
Jabloň Lucy8419.11.201851126
Bakteriální boulovitost kořenů 2218.11.20181838
Stará odrůda jabloně 618.11.2018706
Jarka1718.11.20188600
Vysadba stromku - kvetinacovy efekt617.11.2018538
Trhliny a díry ve starých stromech317.11.2018270
Výstava Bolzano 316.11.2018425
Devil gala 116.11.2018127
Gold Chief 116.11.2018113
Povrchové kořeny1115.11.20181129
Praskliny v kmenu 415.11.2018667
Kedy odstrániť pásku1914.11.20183323
Opál 4814.11.201819524
Honeycrunch 1114.11.20181800
Sezona výsadby ovocný stromků začala7013.11.20189096
Staré odrody z chorvadska len jablk 603 odrôd 512.11.2018720
Hádanka 7812.11.201811824
Co to mám na jablůňce? 811.11.2018630
Výstava jabĺk Teplička n.váhom 110.11.2018248
Zonga 110.11.2018153
Jesenno - zimné práce11010.11.201833715
Poznáte túto odrodu? 410.11.2018510
Déšť po delším suchu 510.11.2018548
Starkinson6610.11.201877062
Vltava610.11.2018457
Vlky3410.11.20184075
Beni Shogun 538.11.201821021
Jaká je to odrůda? 68.11.2018406
Orion757.11.201875741
Zalivka stromku37.11.2018310
Premium odrody 17.11.2018185
Fuji236.11.20188270
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov20.11.2018
Kohout20.11.2018
Chov pstruhov19.11.2018
Chov pstruhov19.11.2018
Napájení králíků v zimě, mrazech19.11.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů