Opylovač Granny Smith



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 212.60 (?) 
31.12.2018 18:54, zobrazeno: 2781x

Zkusím tento dotaz, třeba bude někdo vědět. Bratr má 3 jabloně, z nichž 2 kvetou současně (a plodí), ale třetí začíná kvést v době, kdy už jsou obě odkvetlé. Má problém, že tato třetí nedává plody. Nejspíš to tedy bude tím, že není v dosahu vhodný opylovač.

Bohužel už to je nějakých 10 let, takže vůbec neví, co je to zač. Mělo by se jednat o zelenoplodou odrůdu, tedy tipuje na Granny Smith. Pokud by to byla ona, šlo by to vyřešit jedině naroubováním jiné odrůdy do koruny, která by ji dokázala opylit. Nevíte někdo, jaká by byla vhodná? Hledal jsem nějaké informace, ze kterých vyplývá, že snad Melrose, Rubinola či Topaz, a jiné. Dokázl byste někdo potvrdit? Případně říct, zda některá z Admirál, Rubinola,  Bohemia Gold, Starkrimson, Sirus, Luna či Piros, které mám a mohu snadno použít, by byla vhodná?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 31.12.2018 19:50

Kromě Melrose se doporučují i Golden delicius, Red delicius apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.145 (?), 31.12.2018 20:04
Petr z H: Nedávno bol v časopise Sady a vinice článok o Granny Smith (pridávam ho na 2 fotkách). Tam sa uvádzajú ako vhodné opeľovače Golden Delicious, Braeburn a Fuji. Určite tých vhodných opeľovačov bude viac (inde sa uvádza ako dobrý opeľovač aj Gala, Jonathan, Red Delicious, Starkrimson), mali by to ale byť diploidné odrody. Takže triploidy Admiral a Sirius nimi nebudú. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 31.12.2018 20:16

Jen jestli jste správně určili odrůdu. Obecně ale pokud se jedná o pozdní jablko, tak univerzální je hledat mezi pozdními diploidními odrůdami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 31.12.2018 21:26

Myslím, že Granny Smith je nezaměnitelné jablko vzhledem, dobou sklizně i chutí. Patří k mým nejkrásnějším jablkům. Mám v jeho koruně naštěpovanou i Galu a 5 metrů od něj i Golden Delicius a Fuji. Netroufnu si však odhadnout, čím se mi květy GS opylují. V okolních zahradách je mnoho odrůd jabloní.

Granny Smith
Granny Smith
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika