Opylení ovocných stromů



host - 155.40 (?)
22.1.2007 1:59
Jsem včelař ,mám cca40 odrůd jabloní a cca 12 odrůd hrušní.Pro naši kraňskou včelu je pyl hrušní neatraktivní.V době květu hrušní se včela zajímá hlavně o květy jabloní.Některé hrušně jsou špatnými opylovači-Lucasova...  K hrušním ranně kvetoucím nemohu dosadit hrušeň pozdě kvetoucí jako opylovače.Pkud znám odrůdu, je jednoduché najít opylovače.Pokud ne musí se laborovat a zkoušet.Když pošlete na adresu : zlatuska@trnet.cz  jaké odrůdy máte,tak najdem co potřebujete.   Eduard Z.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vladimir - (1), 3.6.2005 6:24, zobrazeno: 17693x
Jsem v kolonii rodinných domků osamocen ohledně pěstování ovocných stromů. Tolik oblíbený americký styl zahrad - "kempingový styl" s jehličnany altánem a pořádným posezením pro každodenní meditaci, mě nutí si položit otázku, jak mám zabezpečit opilení jednotlivých typů ovocných stromů. Například: Je na zahradě zapotřebý pěstovat dvě až tři různé odrůdy hrušek pro kvalitní a dostatečnou sklizeň?

Děkuji za odpověd.

Přání pěkného dne.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 3.6.2005 8:10
Dobrý den.
Jedná se o velmi zajímavý dotaz! Pochopitelně potřebujete mít různé odrůdy, protože všechny jádroviny jsou cizosprašné. Může to být vlastně problém, pokud se nebudou v blízkém okolí Vaší zahrady nacházet další ovocné dřeviny, což se na nových zahradách typu, který jste popsal skutečně nevysazuje. Může se vyskytnout ještě další problém. Můžete mít sice několik odrůd, ale ještě musíte mít přenašeče toho pylu. A nejsem si jistý, že u tzv. satelitních městeček západního stylu se někdo zabývá chovem včel. Včela sice doletí, ale pokud má hojnost potravy tam, kde se zdržuje, není důvod, proč by měla odlétat.
I tak Vám přeji hodně úspěchů!
Stanislaw
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.84 (?), 5.1.2007 9:07
Hruška dost plodí, po uzrání je jich moc najednou, takže se to nespotřebuje, hnije to. Proto je lépe si na jeden strom naroubovat více odrůd, letní, podzimní, zimní, aby zrání bylo postupné a byl čas na konzumaci.To zároveň může podpořit opylení. Jinak opylovače k jednotlivým odrůdám máte v knize encyklopedoe zahrásdkáře 1, str. 216, Kutina Jos 1982 a jistě i jiných. Já se chystám si letos naroubovat Děkanku robertovu a na opylení Boskovu lahvici, Konferenci, Pařížanku, mám tam už Madame verté, ta mi chutná, ale musí se stříkat před květem. Ovocnáři vám poradí novější.
Tímto lze řešit i nedostatek místa.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 10.1.2007 12:20

Pěstování více (2-4) odrůd hrušek na jednom stromě se mi dlohodobě osvědčilo. Stromy sice nevypadají souměrně a rychleji stárnou (zejména, když odrůdy dozrávají v různou dobu), odpadá však prpoblém s odbytem krátce skladovatelných plodů
Co se týče opylovačů: Česko je velmi  hustě osídlené a dosud natolik zavčelené, že s opylovači problémy prakticky nejsou. Pokud sromy neplodí, jde většinou o nedostatky ve výživě,  špatné stanoviště, namrznují květů či navlhnutí pylu. Jádroviny mají tak velkou nadprodukci květů, že i při průměrném opylení jich musí 95% opadat při červnovém propadu plůdků. To stojí stromy dost energie.
Některé hrušně umějí vyřešit problém neopylení tvorbou partenokarpických plodů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 11.1.2007 13:48
Obecně ovocné stromy nejsou stoprocentně závislé na opylení včelami. Pokud se včel nedočkají, kvetou o to déle a potom se dočkají náhodného opylení třeba mouchami nebo čmeláky atd. Ale vždy je to jen náhrada, protože pokud jsou ovocné stromy opyleny v dostatečném počtu včelami, nasadí obvykle velice velké množství plodů, které během růstu ve více vlnách opadají a zůstanou jen ty nejlepší. Při "náhradním" opylení těmi mouchami a čmeláky (čmeláci opylují kvalitně, ale na rozdíl od včel je jich málo) je to množství plodů mnohem menší a tudíž není z čeho vybírat jen ty nejlepší, zůstane jich třeba většina. Opylení ovocných stromů včelami záleží hodně na počasí. Pokud je v době květu teplo, takových 20 st C, včely doletí a opylí i z úlu vzdáleného třeba 500 metrů. Pokud je během celé doby květu, až tři týdny škaredě, je rozdíl v opylení i na stromu vedle úlů na větvích nad úlem a na větvích na druhé straně stromu.  Pokud je nejbližší včelí úl vzdálený tak 300 metrů a víc, doporučuji zvážit mít nějaké úly na zahradě kvůli tomu opylení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 11.1.2007 14:03

Teoreticky máte ve všem pravdu. Možná s malými výhradami - např. délka kvetení květu nezávisí na opylení
Já jen opakuji, a mluvím konkrétně o jádrovinách, že problémy s plodností v našich podmínkách (možná s výjimkou velmi vzdálených samot) závisí na jiných faktorech, než je opylení.
Počet včelstev v naší zemi poklesl za 20 let, tuším, asi na polovinu a průměrné výnosy jádrovin se nezměnily, naopak (podle zahradnické fakulty Mendlovy univerzity). Já sám včelařím teprve 4 roky, výnosy to nijak neovlivnilo. Se špatným počasím máte pravdu, i když věc je složitější - např. ztráta klíčivosti pylu ve vlhkém počasí, apod.
Jiná situace je např. u třešní, nadprodukce květů není tak velká, resp. větší procento opylných květů se promění v (drobnější) plody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.40 (?), 22.1.2007 1:59
Jsem včelař ,mám cca40 odrůd jabloní a cca 12 odrůd hrušní.Pro naši kraňskou včelu je pyl hrušní neatraktivní.V době květu hrušní se včela zajímá hlavně o květy jabloní.Některé hrušně jsou špatnými opylovači-Lucasova...  K hrušním ranně kvetoucím nemohu dosadit hrušeň pozdě kvetoucí jako opylovače.Pkud znám odrůdu, je jednoduché najít opylovače.Pokud ne musí se laborovat a zkoušet.Když pošlete na adresu : zlatuska@trnet.cz  jaké odrůdy máte,tak najdem co potřebujete.   Eduard Z.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.1.2007 20:43

Zajímavý by byl údaj, jak daleko od zahrady ing. Kopeckého je nejbližší hrušeň. Pravda, jabloně jsou pro včely atraktivnější. Hrušně ovšem kvetou o něco dříve. Když se podívám na svou kvetoucí hrušeň, včel je ve slunečních dnech na květech dost. 
  Nejlepším testem, zda jde o nedostatek opylovačů je pověsit do kvetoucí koruny vázu s větvičkami jiných odrůd. Pokud je ten rok úroda výrazně lepší, vyplatí se přiroubovat opylovací odrůdu do koruny natrvalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.4.2007 11:58
Vrátím se k původnímu dotazu.
  Alespoň 2 současně kvetoucí odrůdy od každého pěstovaného ovocného druhu je jednoznačně vhodné. Dokonce i u samosprašných druhů se to doporučuje.  Může to být klidně na jednom stromě (např hušky, třešně).   Nicméně vzhledem k velké nadprodukci květů u většiny druhů, bývá jen málokdy špatná sklizeň důsledkem nedostatečného opylení.
   Někdy kroutím hlavou, když  nacházím osamělé ovocné stromy v polích (dokoce v lese) s normálně vyvinutými plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika