Opál



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?) 
29.3.2015 9:17, zobrazeno: 67200x

Zdravím účastníky fóra.Chci se zeptat na zkušenosti s odrůdou jabloně Opál.Odrůdu mám vysazenou, tuším mi ještě nerodila.Jablka se již dostanou koupit v supermarketech Glóbus, viz foto, pravděpodobně od firmy Fytos, sady Vlkov.Neodolal jsem a jedno jablko včera koupil, následně doma "degustoval". Chuť byla asi velmi dobrá ale dužnina velmi tuhá, chtělo to nechat pár dnů uležet.Martin


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 29.59 (?), 29.3.2015 11:11

   Tato odrůda se na naší zahradě(300m.n.m. severní Č.) neosvědčila. Nevyrovnaná velikost plodů, nevýrazně nasládlá chuť a jak píšete tuhá dužina, která se příliš nezmění ani po uležení vedla mě k její likvidaci. Určitě se najdou lepší rezistentní odrůdy. E.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 29.3.2015 13:54
Podle všeho je odrůda vhodnější do teplých oblastí a do intenzivních výsadeb se závlahou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 29.3.2015 20:49

Mám 8 leté vřeteno Opalu a nijak nadšený z něho nejsem. Jeho hlavní přednost je skladovatelnost. Je to opravdu dubnové jablko a pro příznivce sladších odrůd je to i velmi dobrá chuť.
Vytýkám mu slabší rodivost (u mě to může být i nevhodnou podnoží) a tendenci k drobnějším plodům. Výživou ani nedostatkem vláhy to u mě není. Ze střížovických "hvězdných" odrůd ho řadím až na konec.
V zahraničí s ním jsou asi zkušenosti jiné. Údajně se tam dost šíří, i když pod jiným komerčním názvem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 29.3.2015 20:35

Podle mě je tvrdá dužnina v kombinaci s její chruplavostí spíše výhodou (i z pohledu skladovatelnosti). Ale každému vyhovuje něco jiného. Současná "várka" ve zmiňovaném hypermarketu je o dost horší (velikost, vybarvení i chuť), než-li při prezentaci odrůdy někdy před dvěma měsíci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 31.3.2015 19:20
Bohužel v Globusu v Brně nebyl, ale chutnal jsem ho před týdnem od známé, ta ho dostala ve Fytosu. Pevná dužnina, chuť lehce do Rubínu, sladké, aromatičtější, ale rozhodně méně šťavnaté.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 10.2.2016 20:21

Z hodnocení plodů hvězdných žlutoplodých odrůd pana Miloše Vysloužila vyšel nejhůře Orion a Sirius a poněvadž by to tak být nemělo, tak se buď jedná o záměnu plodů, nebo záměnu roubů. Luna vyšla průměrně až dobře a příjemně překvapil Heliodor a právě Opál. Dužnina velmi pevná až tuhá, chuť sladší, ovšem s příjemnou jemnou kořenitostí, stejně jako u Heliodoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 13.2.2016 19:02

Dnes ochutnavka v Globusu v Opavě.Vynikající chut i konzistence

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 17.12.2016 21:27

K příspěvku předřečníka není co dodat a lze s ním jen naprosto souhlasit. OPÁL (Golden Delicious x Topaz) vypěstovaný pravděpodobně v nadmořské výšce 346 m., má nyní sladce aromatickou chuť s perfektní konzistencí dužniny. yesProstě pochoutka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 72.67 (?), 18.12.2016 0:07

Letošní Opal, který se ke mě dostal z druhé ruky, vynikal plným sladkým ananasovým aroma. Konzistence pevná, zároveň křehká, výrazně šťavnatá dužnina. Jen mám stále strach, zda-li to nebylo jen letošním teplým podzimem. Cosi mi stále říká, že se do mých 380m.n.m. nehodí...

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika