Odrůda Míšeňské



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?)
16.3.2014 9:16

Zdravím Vás, pán Juraj!

Odrodu naších pradedov Míšeňské ponúkajú na podložke A2 v Uherskom Ostrohu. Treba tam zavolať, či nie je vypredaná. Ak nie, a potrebujete menej bujný podpník, istotne Vám radi odstrihnú vrúblik.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?), 16.3.2014 9:16

Zdravím Vás, pán Juraj!

Odrodu naších pradedov Míšeňské ponúkajú na podložke A2 v Uherskom Ostrohu. Treba tam zavolať, či nie je vypredaná. Ak nie, a potrebujete menej bujný podpník, istotne Vám radi odstrihnú vrúblik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?), 16.3.2014 9:17

Snímka plodov


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 16.3.2014 9:34

Ano, vím o té fotce, právě proto jsem toto vlákno založila.Jen čistě náhodou sem tuto fotku objevila a zarazila mne ta podoba /skoro identita/ s našimi jablky.Chtěla sem proto získat víc fotek, protože z jednoho fota je mi málo na úplné určení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 16.3.2014 9:27

Kdyby v prodejně odstřihli vždy zájemcům vrúblik, nic jiného by neprodávali než ořezané pahýly.Mluvil jsem s jedním školařem o tomto a říkal, že jestliže mu někdo nepozorovaně ustřihne terminál na stromku, nebo nějakou větvičku z boku a korunka je už nepravidelná, tento stromek je neprodejný a na jaře ho vyhodí.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?), 16.3.2014 9:54

Predstavte si, pane P, že sú ešte na svete takí predajcovia, ktorým je jasné, že po výsadbe sa koruna musí skrátiť a teda ostane "odpad", ktorý sa dá využiť. Záleží na konkrétnom prístupu k zákazníkovi. A na profesionalite predávajúceho. Prirodzene, že výnimočnú žiadosť či prosbu nebude predavač riešiť tým, že pre zákazníka ufikne polovicu korunky. Mám s takýmto serióznym prístupom dobré skúsenosti. Podarilo sa mi takto v minulosti získať vrúbeľ Hedelfingenskej, vďaka ktorému po naštepení do koruny získala Kordia opeľovača a začala mi rodiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 16.3.2014 11:38

Máte pravdu, že stromek se musí ostříhat a ostříhané zbytky jsou odpad.Ale.Tento odpad je majetkem toho, kdo stromek koupil.Že ho nechá na prodejně je věc další.Mimochodem, uvádět rozmnožovací materiál (rouby)do oběhu se jen tak nesmí.Spousta nakupujících umí roubovat a jistě by bylo pro ně výhodnější získat jen rouby.Nedovedu si představit co by prodejce dělal s ostříhanými stromky.Jedině je vyhodit, anebo prodat se slevou.Jestli by bylo komu.Ti co si chtěli koupit stromek a zadarmo dostali rouby, ti už si nic kupovat nemusí.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 16.3.2014 10:07

Popisné informace o Míšeňském jablku získáte zde. Nebo dejte hledat např. na Seznam.cz slovo apfel Edelborsdorfer (což je synonymum pro Míšeňské jablko) a poté si vyberete z několika dalších německých webových stránek i s fotkami

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 16.3.2014 11:36

Míšeňské jsem nikdy nepěstoval a ani se k tomu nechystám. Znám je pouze z výstav a z literatury.  Zajímavé na něm je jen to, že je asi vůbec nejstaší doloženou odrůdou a že jedním z možných míst původů je obec Boršov (Borsdorf) v Sudetech, jen pár kilometrů od mé zahrady. Jinak ale na vlastním jablku nevidím mnoho zajímavého - snad jen typické bradavičky a zmínky o něm v lidových písních. Mezi starými odrůdami je mnoho těch, které si, pro své vlastnosti pěstování zaslouží - Panenské, jaderničky, Grávštýnské, Lecar, Major, Strýmka, Kardinál, malináče, řechtáře,... ale Míšeňské k nim, podle mého, nepatří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?), 16.3.2014 11:42

Z krajiny na západ od Krušných hôr pochádza veľa kvalitných odrôd, aj tých modernejších. Pri Míšeňskom je zaujímavé, ako sa vzájomne rozchádzajú popisovači chuti tejto prastarej šťavnatej sorty. Od priemernej cez vínovo korenistú s jemnou kyselinkou až po nádych po škorici. Veľmi dobrou vlastnosťou odrody je zdravý rast a odolnosť v dreve, ktorá umožňovala dopestovať stromy staré aj 100 rokov. Vyššie polohy jej nerobia problémy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 16.3.2014 15:37

Veľmi dobrou vlastnosťou odrody je zdravý rast a odolnosť v dreve, ktorá umožňovala dopestovať stromy staré aj 100 rokov. Vyššie polohy jej nerobia problémy...

Ano, to je dobrá vlastnost odrůdy Míšeňské. Pohříchu jediná. Kdyby se jednalo o meruňku, byla by dokonce velmi cenná.
   Je zajímavé, že ani německé prameny neuvádějí jako původ město Míšeň (Meissen). Počeštělá verze názvu zřejmě s městem porcelánu nesouvisí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika