Odrůda jabloně Jonagored - pěstuje někdo?



Stránky: 1,  2,  3   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?) 
12.4.2012 21:20, zobrazeno: 40921x

Známý si koupil jablka odrůdy Jonagored. Velmi mu chutnaly a chtěl by mít tuto odrůdu na zahradě. Má někdo s touto odrůdou zkušenosti? Podle toho, co jsem se dočetl v chytré knížce, tak se středně náchylná na choroby chce spíš středně vzrůstné podnože, nejlépe vedené stromky ve tvaru štíhlého vřetene. Po pěstitelské stránce to zas tak dobrá jabloň pro drobné zahrádkáře není. Jabloní mám několik, ale zrovna tuto nemám.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.4.2012 22:59

Jonagoredů je několik. Jedná se tuším o mutaci odrůdy Jonagold (Jonathan x Golden). Podobných mutací je mnoho. Roste dost silně a je náročný na dobrou polohu (u nás dozrává jen v dobrých letech, loni ano).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.4.2012 20:07

Mám 10 leté vřeteno odrůdy Jonagored na podnoži M 9. Je to červenější mutace Jonagoldu. Mutací Jonagoldu je po světě veliké množství, jen v naší republice jich je už možná 10.

Jak uvedl p. Vysloužil, roste opravdu bujně a tudíž se hůře tvaruje. Má dobrou plodnost, velké a atraktivně vybarvené plody. Chuť je pro většinu konzumentů velmi dobrá až výborná. U mne ve sklepě vydrží do poloviny dubna.

Protože mě loni téměř vše zmrzlo, nakoupil jsem na podzim mimo jiné v Agru Žlunice 2 bedýnky další mutace Jonagoldu a to Jonaprince. Celočervená barva je ještě tmavší, než u předchozí mutace. Asi půl bedýnky jich mám ještě ve sklepě a ve velmi dobrém stavu.

Jonagold a jeho mutace jsou silně citlivé na strupovitost, podobně jako jeden z jeho rodičů Golden Del.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 14.4.2012 8:03

Jonagored je pouze jeden, nikoliv několik. Jedná se, jak již bylo řečeno o jednu z mutací odrůdy Jonagold. Proti základní odrůdě Jonagold se liší červenějším zbarvením. Ze všech mutací je ve sklepě nejtrvanlivější základní odrůda. Jonagored a rovněž i Jonaprinc jsou podstatně náchylnější na otlačení.Jonaprinc je tak do ledna, samozřejmě kvalita sklepa dělá rozdíly.Jonagoldu a jeho mutacím fandím, i jsem je kdysi sbíral. Vyzkoušel jsem jich asi dvanáct. Některé nebyly ani pojmenovány (příliš se nelišily od základní odrůdy) Jako nejlepší, které mi prošly zahradou považuji King, Jonagored, Jonaprinc. Zajímavá je mutace Marnica, která při dobrém vyzrání má větší aroma po Jonathanu, ovšem plod má mastný povrch, což mi vadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 14.4.2012 8:58

Myslím, že Jonagoredů je víc jež jeden.  Na stránkách ovocnářské unie jsou mezi odrůdami povolenými k výsadbě uvedeny mezi mutacemi Jonagoldu i 2 Jonagoredy Red Prince (Jonaprince), Jonagold Marnika, Jonagored, Jonagored Supra, King Jonagold, Jonagold Wilmuta, Jonagold de Coster, Rubinstar, Jonareve, Daligo, New Jonagold, Novajo, Schnieca (Jonica), Jomured, Jonagold Boerkamp (Early Queen), Jomar (Marnica), Jonaveld (First Red)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 31.135 (?), 14.4.2012 9:26

Jonagored Supra a napr.Jonagored Morren by mali byť mutácie Jonagoredu ktorý je mutáciou Jonagoldu.To je ale nepodstatné.Dôležité je to že má oproti Jonagoldu podstatne lepší zdravotný stav.Čo my na tejto odrode vadí je priam kolmé nasadzovanie výhonov, ktoré spolu z bujným rastom značne komplikuje dosiahnutie presvetlenej koruny.Pri tejto odrode jablká z vnútra koruny ktoré nemajú dostatok svetla sa síce do konca októbra vyfarbia, no dužina ostane zelená a nepoživateľná.Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 14.4.2012 20:25

Nepsal jsem, že Jonagoredů je několik. Když jsem míval ještě Jonagold jako volný zákrsek na podnoži MM 106, vydržel ve sklepě opravdu déle než Jonagored- ten, jak už jsem psal, nejvýš do půl dubna.

 Zajímavé je, že z odrůd Jonagored a Jonaprince nakoupené u velkopěstitele, mi déle vydržel Jonaprince. Poslední, nahnilé plody Jonagoredu jsem vyhodil minulý týden. Z nakoupených Jonaprince dosud asi 3-4 plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 43.70 (?), 16.4.2012 16:39

Má odrůda Angold nějakou spojitost s výše jmenovanými odrůdami?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 16.4.2012 17:19

Angold pochází z křížení Antonovka x Golden Delicious.
Jonagored je mutace Jonagoldu, který vznikl křížením Golden Delicious x Jonathan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 15.9.2016 14:31
Jonagored na M9? Hm, asi to nebol najlepší nápad... Myslel som si že na tomto podpníku (zákrpok) budú plody veľké a pekne vyfarbené... S tou veľkosťou to vyšlo až príliš - jablká sú nechutne prerastené, nadrozmerné (foto). To ale súvisí aj so sklonom k alternácii a jarnými mrazmi - plodov bolo menej. Vyfarbenie je slabšie, z obavy pred sršňami som ich ale obral trochu predčasne. Jonagored na MM106 funguje ale dobre, k tomu nemám výhrady. Rozdiel v dozrievaní je až 2-3 týždne (na M9 pochopiteľne skôr). IH



A ešte Bohemia - na porovnanie.
A ešte Bohemia - na porovnanie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika