Odrůda jabloně do vyšších poloh



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 114.159 (?)
10.3.2014 22:15

Zdravím pane Vladislave!

Nerád by som opäť niekoho z "horalov" vytočil svojím názorom, nakoľko bývam v nížine a z toho "logicky" vyplýva, že "nemám právo" radiť pri výsadbe jabloní vo vyšších polohách. Myslím si, že človek nemusí bývať na Vysočine, stačí čítať príspevky a čerpať zo skúseností napr. spod Tatier. Predpokládajme, že žiadatelia o radu z vyšších polôh nie sú starci nad hrobom a teda pre svôj sen sú ochotní aj niečo obetovať. Obeť v podobe kvalitnej prípravy výsadbovej jamy a pestovania kvalitných odrôd na typových podpníkoch sa rozhodne vyplatí. Lepšia chuť a kvalitnejšie vyzrievanie jabĺk na typových podpníkoch stojí za námahu. Je to už iba na rozhodnutiu začínajúcich sadárov, komu uveria...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.175 (?), 10.3.2014 21:17

Zdravím

Děkuji Vám p. Paulo za uznání ja zde nabízím pěstitelum dvě varianty a je to jenom na nich co dají stromku do života něco jako sudičky.My co máme rádi ovocný strom objetujeme trochu z plotýnek ze zad či chrpta a je pro nás stromek něco jako naše dítě. Tak si dáme tu práci s výkopem a koupíme si stromek na zakrslých podnožích. Ale ti co berou stromek něco jako dojnou krávu nebo jsou nemocní a nebo nehledě na to by chtěli i z jalovice tele mámiti tak tu je cesta jedině na A2, která bude několik let bojovat s pudním šokem mezi školkou a pěstitelem a potom bude uspokojivě rúst. Je to jenom na pěstiteli.

sadař vlada

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 114.159 (?), 10.3.2014 22:15

Zdravím pane Vladislave!

Nerád by som opäť niekoho z "horalov" vytočil svojím názorom, nakoľko bývam v nížine a z toho "logicky" vyplýva, že "nemám právo" radiť pri výsadbe jabloní vo vyšších polohách. Myslím si, že človek nemusí bývať na Vysočine, stačí čítať príspevky a čerpať zo skúseností napr. spod Tatier. Predpokládajme, že žiadatelia o radu z vyšších polôh nie sú starci nad hrobom a teda pre svôj sen sú ochotní aj niečo obetovať. Obeť v podobe kvalitnej prípravy výsadbovej jamy a pestovania kvalitných odrôd na typových podpníkoch sa rozhodne vyplatí. Lepšia chuť a kvalitnejšie vyzrievanie jabĺk na typových podpníkoch stojí za námahu. Je to už iba na rozhodnutiu začínajúcich sadárov, komu uveria...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.175 (?), 10.3.2014 22:38

Zdravím Vas p. Paulo

Nevím proč by jste nemohl radit horalom, kterí májí rádi stromy. Vždyť sami dobře víme jak jsou podnože hodně vybíravé už u nas v dolinách. Horalové nemají odkud brat zkušenosti, když většina praxe pochází z doliny.Já myslím, že by jsme neměli býti až tak skromní a opatrní, ale právě naopak jedině tvrdá debata zachrání těmto lidem peníze, roky čekání a nerad bych je zklamal a nedej bože by i zanevřeli nad ovocnými stromkami a nebo by utekli jenom ke starým sortám. To bych zase nerad.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.147 (?), 3.5.2014 1:30
Ono to není je půdě, ale o vlhkosti, mě tady naprší 2x tolik srážek než Vám, MM106 zničí vcelku spolehlivě krčková hniloba. Ostatní podnože typu buď nerostou vůbec nebo špatně. Bydlí tady hryzec atd. Semenáč nebo A2 ostatní roste špatně a to jsem 550 m. nad mořem. Těch 100 metrů bude znamenat větší srážky horší zem a nižší teplotu. Samozřejmě lze připravit stromu nějaké speciální podmínky třeba bagrem nejdříve udělat skrývku a pak metr hlubokou jámu 3x 3 metry okolo každého stromu tam přijde ornice. Zbytek jílu a ornice bagr rozhrne Na kopci kde je kamenitá zem to ani jinak nejde.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.236 (?), 19.5.2014 1:47

Zdravím

Je pravdou, že MM 106 múže mít problém v této oblasti, ale ja bych řekl, že u ní bude problém ten, že nemá dostatečný púdní profil a trpí silnými výkyvy teplot kamenité púdy. Krčková hniloba se projeví pouze na púdách bažinného typu a né, že tam hodně prší. Žadná jabloň nesnáší trvale zamokřené púdy a nebo vysokou hladinu podzemní vody. Délka trvání srážek nemá na to vliv, neboť na nakloněném terénu voda rychle odteče. Měl jsem na starosti sad ve 500 m.n.m. na A2 kde byly i místa s trvalým zamokřením tak i přes problémy s rakovinou u některých stromú a náchylnosti k vývratúm rostly 40 leté jabloně na A2 prúměrně kolem 1m.

Nevěřím tomu, že by Vám nerostly jabloně ani na semenáči a i na A2 rostou jako by byly na MM106.  Já si myslím, že ten problém bude spíše v hlodavcích a nebo z jabloní děláte rýži.  U hlodavcú je jedinná pomoc. Zasadit stromky do pletivového koše z králičího pletiva(pozor musí trčet 10 cm nad povrch jinak to nemá smysl!!! ) Jinak Vám musí stromek na bujné podnoži rust bez problémú. Ve Vaší oblasti musíte dodržovat správnou vyživu stromku jak hnojivy tak i postřikem na list.

Jen tak pro zajímavost. Podnož M9 se také používá pro stromky kde je vysoká hladina podzemní vody, kde by se bujné podnože udusily. Je zde stále nutný dúraz na výživu a pletivové koše proti hryzcúm. Ještě jsem se nikde nesetkal, že by M9 zmrzla. M 26 o ní vúbec nepřemýšlejte ta je na vlhkost půdy a teplotu citlivá.

Podnož A2 vznikla v horském a studeném klimatu a tak je nesmysl o ní ve Váší oblasti pochybovat.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.147 (?), 23.9.2014 0:43
No vidíte a mě tady ty A2 rostou jako zákrsky. Jsem 550 m. Ale alespoň rostou, z ostatních podnoží "přežívají" M7. 106 nepřežila ani jedna jabloň. Semenáče rostou zhruba 2x rychleji než stromy na A2. Ono je to také tím, že je více řežu, jasné. V každém případě kromě semenáčů už jiného nechci. Možná někde pro Vás v produkčním sadě, ale tady u nás to prostě neroste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.3.2014 22:40

...ti co berou stromek něco jako dojnou krávu nebo... by chtěli i z jalovice tele mámiti tak tu je cesta jedině na A2

Ano, k tomu se hrdě hlásím. Chci, aby mi stromy přinesly co největší užitek při co nejmenší námaze a vynaložených nákladech. Práce na zahradě mi má přinášet především potěšení a odpočinek po práci. Kopání metrových jam k nejradostnějším činnostem skutečně neřadím. Proto se snažím využít těch podnoží a tvarů, kterým se v mých podmínkách daří, které nevyžadují, krom velkých jam, ani příliš chemie (hnojiv i pesticidů) ani pravidelnou závlahu.  Zůstane mi tak víc sil a času na příjemnější činnost -  experimenty, zkoušení nových odrůd, štěpování. Plody mám možná trochu menší, zato zdravé a trvanlivější. Je to moje volba, nikomu ji nenutím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 114.159 (?), 10.3.2014 23:34

Zdá sa, že aj názor p. Miloše je vceľku zmysluplný. Ani ja nechcem byť otrokom striekania pesticídov a kalciových preparátov. To sa však týka samotnej voľby odrody, u ktorej je náročnosť na postreky daná geneticky. Keď však porovnáme podpníky, na ktorých máme tieto sorty pestovať vo vyšších polohách, napr. MM106 versus A2, potom celý rozdiel v námahe spočíva iba v samotnej výsadbe. Ak mienim jabloň pestovať 10-15 rokov, volil by som MM, "plivnul do dlaní", vykopal jamu a doviezol kompost. Vo vyšších polohách je spravidla aj väčší úhrn zrážok, takže o závlahu sa postará príroda. MM 106 je suchovzdornejší ako M9 a lepšie kotví v pôde. Hnojenie 1x ročne nie je až taká námaha. Všetko záleží iba na tom, čo je pre nás prioritou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.175 (?), 11.3.2014 0:41

Zdravím p. Paulo

S MM 106 jste také trefil jadro pudla. MM106 je na pudu nenáročná, ale nesmí býti přemokřená jinak trpí rakovinou krčku. Jinak na suchých púdách úrodného tipu se chová jako M1 a na chudých púdách se chová jako M9. U této podnože je jedinná podmínka nízká vlhkost půdy a musí býti vyhřevnější. Něžto třeba A2 roste v normální teplé půdě jenom o 20% méně než semenáč a v kamenité a studené půdé jen jako M106 a s velmi plodnými odrudami jako M26. A2 je i tolerantní k vyšší vlhkosti půdy, ale jen na svazích. Mokřiny nesnáší žádná jadrovina.

Ono je také zajímavé, když na semenáč naroubujete kmen z M 9 nebo M26 a korunku z odrudy, jak se potom vliv brzdící vložky chová k odrudě. Je jasné, že čím delší podnož tím větší vliv na odrudu. Viděl jsem Rubíny na 0.5m kmíncích z M9 a tato odruda měla problém narust alespoň 20 cm. Za to Rubíny na M9 s délkou podnože sotva 10 cm rostly jak vrby.Je zajímavé jak Rubíny na podnoži JTE G nebo M27 jsou rády, že urostou alespoň 10cm.

Mam stromek na A2 naroubovaný ve výšce 170 cm a ročně naroste 30 cm.Tak, že se musí brát na zřetel ne jenom tip podnože, ale hlavně délka podnože. Podnož nad 30cm výrazně ovlivňuje stromek, Za to sotva 10 cm téměř relativně.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.147 (?), 3.5.2014 1:09
Dobrý den, Ve vyšších polohách jsou problémy s podnožemi, protože nic z podnoží M vám zde asi neporoste. musíte mít A2 nebo lépe semenáč, růst se řídí hnojením. Semnáče mají menší potřebu hnojiva a jsou obecně lepší. Nevýhoda je poněkud pozdní nástup plodnosti. Jaké odrůdy : zadejte RUKOVĚŤ ZAHRÁDKÁŘE 2006 strana 86. Jste cca zona 3, odolnost proti padlí max 2 strupovitost max 1. Na podzim doporučuji postříkat kmen a kosterní větve proti strupovititosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika