Odrůda Admiral



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?)
25.10.2018 21:08

Pane Jiří II, Váš příspěvek mě zaujal.Navrhujete jisté řešení které může napomoci ke zdárnému dopěstování Admirálu.To je tisíckrát více než jen nejasné sliby.Dobře si to zapamatuji.V hlavě se mě už rodí další opatření pro zdárné pěstování této odrůdy.Jak už jsem psal je to pro mě výzva a to mě láká.

Ano. Na snímcích mého kolegy je první úroda tří plodů.V době focení již dva spadly.Soused měl na čtvrtkmenu Admirálu plody a kolem dalších pět malých satelitů.Probírku samozřejmě nedělá i když ho na to upozorním po každém střihu jeho jabloní.Je pak dost těžké sledovat, že moje práce přišla vniveč.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.9.2018 11:16

Ale vážne: ak Admiral u Vás napriek všemožnej snahe nefunguje, pošlite ho do večných lovíšť...

Admirál má svoje mouchy (moc velké plody, krátké stopky, pihovitost), ale jeho kvalita, chuť a hlavně skladovatelnost stojí za trochu trpělivosti. Všichni mají stromky mladé, na definitivní hodnocení je brzy. Až poodrostou, pihovitosti bude mnohem méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.141 (?), 25.10.2018 8:33

Dobré ráno ovocnáři, přesouvám diskuzi z Fuji do správného vlákna.

Pane Hlavatý, stále píšte o svých Admirálech.Jsou krásné a buďte vděčný, pokud jste od hořké pihovatosti osvobozen.Těch 90% majitelů této odrůdy takové štěstí nemá a překvapivě koukají na první plody jejich vysněné odrůdy viz.foto kolegy z práce..I soused na zahradě jej má.Letos čtyřletý s asi 15÷20 plody.Všechny totálně zdecimované pihovatostí a následnou hnilobou.Můj Admirál zaplodí až příští rok.Takže máte pravdu.Admirál jsem ještě nedržel a nevypěstoval.Nemám o košt komu říci, nikdo koho znám jej zatím do poživatelné formy nevypěstoval.Sice jsem neochutnal ale vím moc dobře co dokáže hořká pihovatost v kalamitní podobě a sliby, že jednou bude lépe mě nepřesvědčují.Záměrně jsem nikdy nekomentoval chuť této odrůdy.Až ochutnám pak posoudím.

Mičurin II (470 m)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 1.14 (?), 25.10.2018 13:21

Nedalo mi to a popýtal som sa na Admiral známych sadarov.Po novom roku v Dolnej Strehovej bolo trojdnové stretnutie odbornikov aj zo zahraničia preberalo sa tam všetko možné tak mi referoval kamoš a pýtali odborníčky z Maďarska ktorá pracovala 8 rokov v USA sadoch teraz pracuje v Maďarsku v Babišovich sadoch, ktoré tam ma Babiš vaš premier.Ta pani povedala problem je v ph pôdy potom treba striekať čo mate dostupne Wuksal kalcium ale plus litové hnojio Draslo spolu striekať. Další poznatok známi pri Žiline má 2 stroky Admiralu jeden trpí horkou pehovitosťou a druhý netrpí je stoho tiež na prašky.Další kámoš dal kyslomilné hnojivo znížil ph a pomohlo to.Sadar z moravy dával tento rok postrek Inca pomohlo to je velký kamoš šlachtitela Buzrlu ten Admiral po 7 rokoch všetok vykopal stale problem horká pehovitosť, tiež vravel má špatnú pôdu preto Admiral trpí ale chuťovo všetci vravia je to špica,  má vyšlachtené jablko skoro takov istou chuťou ako Admiral ale netrpí hor.peho. vola sa Honeybus križ.  Topas x Goldrush.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 25.10.2018 14:45

Náchylnost Admiralu k hořké pihovatosti je známá a šlechtitelé tuto špatnou vlastnost nijak netají, viz přiložená charakteristika odrůdy. Proslýchá se, že z tohoto důvodu neměla být tato odrůda vůbec uvolněna pro veřejnost. Stalo se tak až na přání německého zákazníka, který přesvědčil šlechtitele, že pro mimořádné vlastnosti této odrůdy, jako jsou výborná chuť, dlouhá konzumní doba a výborná skladovatelnost, by byla velká škoda, aby nebyla tato odrůda vůbec pěstována, jen kvůli její náchylnosti k hořké pihovatosti.
Moje dosavadní zkušenost s Admiralem je taková,  že přestože se jedná o odrůdu velice plodnou, letos např. nebyly vyjímkou shluky 5-6 jablek,  je lepší ponechat veškerou násadu plůdků na stromku až do doby, kdy je postupně se zvětšováním plodů možné rozpoznat neperspektivní červivé, různě deformované nebo vytlačované a pihovaté plody... a takové samozřejmě odstraňovat. Žádný strach, na stromku jich zůstane hodně i pro pěstitele. Na snímku Mičurina II vidím ponechané jen jedno jablko, asi z prvního roku plodnosti. Takže moje rada zní, zapomeňte na probírku plůdků koncem května a v červnu. Později jen odstraňujte defektní plody.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 25.10.2018 21:08

Pane Jiří II, Váš příspěvek mě zaujal.Navrhujete jisté řešení které může napomoci ke zdárnému dopěstování Admirálu.To je tisíckrát více než jen nejasné sliby.Dobře si to zapamatuji.V hlavě se mě už rodí další opatření pro zdárné pěstování této odrůdy.Jak už jsem psal je to pro mě výzva a to mě láká.

Ano. Na snímcích mého kolegy je první úroda tří plodů.V době focení již dva spadly.Soused měl na čtvrtkmenu Admirálu plody a kolem dalších pět malých satelitů.Probírku samozřejmě nedělá i když ho na to upozorním po každém střihu jeho jabloní.Je pak dost těžké sledovat, že moje práce přišla vniveč.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 25.10.2018 21:32

Je to tak, přeplozené stromy jsou cesta proti hořké skvrnitosti, nejprve je třeba tohoto stadia dosáhnoutlaugh. U mne nakonec zdravé zůstaly jen plody na přeplozeném velkém stromu Jonagoldu a také byly poloviční velikosti.

Vše ostatní z Admiralu již muselo být zkonzumováno právě kvůli pihovitosti, nicméně i jako "podzimní" jablko je svou šťavnatostí a chutí výjimečně dobrý...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.38 (?), 25.10.2018 22:09
Daník: Prečo u mňa Admiral nepehovatie naozaj neviem (že to ale tak je som doložil kopou fotiek). Ak by som to vedel, tak sa tu s tým rád podelím s ostatnými. Nerobím s ním nič iné ako s ostatnými odrodami, ani čo sa týka rezu, ani agrotechniky. Postrek kalciom tento rok len 2x. Ani teória o prvých úrodách s malým počtom plodov na slaborastúcom podpníku u mňa neplatí (aj keď nepochybujem o jej racionalite). Práve na najmladšom Admirale na M-9 bolo tých pár plodov najkrajších... Možno by bolo zaujímavé spraviť rozbor pôdy z mojej záhrady, ak by som sa k tomu dokopal tak výsledky tu zverejním. Každopádne platí, že ak sa odroda ani po viacročnom pestovaní "neumúdri", treba sa s ňou rozlúčiť, nech si tu Hlavatý vypisuje o Admirale čo chce. Ja budem zatiaľ tichúčko vďačný za to požehnanie, že tejto výnimočnej odrode sa aspoň u mňa darí. Ešte tak prísť na to prečo... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 26.10.2018 7:20

Zvažoval som, že si túto odrodu zadovážim, no stále ma odrádza horká pehovitosť plodov. Čo ma však láka, je deklarovaná dlhá skladovateľnosť. Rád by som našiel nejakú alternatívu k Idaredu, ktorý mi po zdravotnej a ani po kvalitatívnej stránke moc nevyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 26.10.2018 13:47

Já se Admirálu zatím vzdát určitě nehodlám a pokud máte místo, rozhodně ho vyzkoušejte. Snad zde nekolují různě citlivé klony a jedná se jen o nastavení vhodných pěstebních podmínek. Naději mi dává roub na jedné slabé větvi staršího stromu, kde byla většina jablek bez skvrnitosti (foto) stejně jako u pana IH. Jablka byla tak o 1/3 měnší než na jiných stromech, pravdou je, že pochází z jiného zdroje (pan Vinšálek), ale na silné podnoži tyto rouby také vykazovaly skvrnitost. Již jsem omezil hnojení N a K, omezím řez a nasadil jsem těžký kalibr - odvlhčovač z marketu (viz foto - wink). Chlorid vápenatý. Jen je třeba začít systematicky dodávat vápník dříve, možná už od června.

chlorid vápenatý na Admirálu
chlorid vápenatý na Admirálu
menší zdravé Admirály spolu se Siriusem
menší zdravé Admirály spolu se Siriusem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?), 26.10.2018 18:04

Nedalo mi to obvolal som známych na slo.aj morave, vápnite postreky sa ťažko rozkladajú na stromku keď postrekujete s Wuksal kalcium treba dat aj listove hnojivo draslo.Další zdroj použiva kyslomilnè hnojivo aby znížil ph.Na morave vyskúšali postrek inca pomohlo ale tvrdia všetko závisí od pôdy akú mate doma keď je špatná nepomôže ani svetená voda stromek vykopať.Kamoš má 2 Admirali 3 m od seba jeden netrpí druhý trpí horkov pehovitosťou, tiež je stoho na prašky.Zhodli sa ale v tom že je to výborná odroda čo sa tyka chuti a skladovania, najlepšie sa jej darí na podpniku M9 to je všetko čo som sa dozvedel.Zabudol som dodať chuťovo skoro taká ista ako Admiral je Honeybush od Buzrlu netrpí pehovitosťov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika