Očkování



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 231.17 (?)
14.9.2015 14:54
Nikolování - to je jiná píseň. Do T-řezu se vkládá plátek dřeva srůstající s podnoží a na něj se vloží očko cv, který s podnoží nesrůstá. Na očku dřevo být nemusí. Po zavázání míza podnože spojí všechny materiály a (někdy) se očkování podaří. J.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 66.16 (?), 14.9.2015 9:09

klidně by mohli udělat další aktualizované vydání i dnes nebo klidně i neaktualizované by bylo pořád lepší než co za braky vychází dnes. Tyto staré knihy jsou nejlepší, naštěstí dostupnost v antikvariátech je dobrá. K tomu dřevu, při nikolování se dřevo nejen nevylupuje ale pod dřevo očka se přidává ještě další vrstvička včetně dřeva mezištěpované odrůdy, takže je ho tam vlastně ještě dvojnásobek. Nikdy jsem to nezkoušel ale jde to tak trochu proti technologii vylupování :-). Ale je to jedno, jen mě to zaujalo a zajímalo jestli to vylupování má nějak statisticky významější úspěšnost. rs.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 231.17 (?), 14.9.2015 14:54
Nikolování - to je jiná píseň. Do T-řezu se vkládá plátek dřeva srůstající s podnoží a na něj se vloží očko cv, který s podnoží nesrůstá. Na očku dřevo být nemusí. Po zavázání míza podnože spojí všechny materiály a (někdy) se očkování podaří. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 12.9.2015 0:33

Mám větší zkušenosti s roubováním než s očkováním, proto mne berte s rezervou. Ale když očkuji na podnož, která je tenká, má velké zakřivení (malý poloměr) obvodu kmínku. Očko vyříznu nožem, který mi udělá rovný řez. Když nevyloupnu dřevo z očka, odtláčí očko od podnože. Zatímco když dřevo z očka vyloupnu, lépe se "obalí" kolem podnože. Takhle to cítím a většinou dřevo z očka vylupuji.

JZ 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.16 (?), 14.9.2015 9:14

ano takto to určitě dává smysl. Já v těchto případech používám chip budding. rs.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 66.16 (?), 14.9.2015 9:25

Ještě bych si dovolil dotaz, omlouvám se jestli se to někde řešilo ale nenašel jsem. Jak řešíte ochranu oček před případným vymrzáním. Já jsem se tím nikdy nezabýval protože s jabloněmi, hrušněmi a třešněmi jsem nemusel, mám zahradu 600m.n.m. Ale po zjištění, že v sousední vesnici má nějaký optimista v této výšce s úspěchem meruňky a broskve jsem zkusil naočkovat na myrobalány meruňky. Po měsíci to vypadá, že se některá chytla ale co udělat aby přežila i zimu? Obalit novinama? Obalit pořádně páskou PVC? Nezkondenzuje pod ní voda a nepotrhá ta mladá pletiva? A co to jen překrýt vrstvičkou štěpařského vosku? Nebo musí očko "dýchat"? děkuji za rady.rs.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.16 (?), 14.9.2015 9:32

ve vláknu je ochrana před mrazem několikrát zmíněna, včetně zadavatele, ale vpodstatě není jasně zodpovězena tak jestli třeba někdo za ty roky od založení vlákna něco nevysledoval. díky. rs.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 14.9.2015 11:42

Proti vymrzání je nejlepší obranou včasně provedené očkování tak, aby srůstová pletiva do zimy vyzrála. Jestliže na teplé moravě si mohou dovolit očkovat ještě první týden v září, já už musím být nejlépe hotov v půli srpna a přítel od Náchoda uvádí, že pro něj je nejlepší u broskví a meruněk očkovat na přelomu cěrvence a srpna, u růží pak dokonce o 14 dní dříve. U Vás v 600 m n.m. tedy je potřeba očkovat co nejdříve, jakmile jsou alespoň v spodní 1/3 matečných letorostů očka vyzrálá k použití.

Ad noviny - nejlepší je jen udělat "sukni" = kornout přivázaný na podnož nad místem očkování tak, aby zabránil ohřevu místa očkování sluncem a chránil ho před výsušnými mrazivými větry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 14.9.2015 20:56

Nevím jestli to je pouze moje volba, ale já používám skoro výhradně chip budding a pokud to je možné, tak aspoň 25 cm nad zemí. Očko mám odhalené a zbytek štítku je ovázaný. Očkuji za dobrého počasí ve kterémkoliv měsíci v roce a v různých nadmořských výškách do 520 m. n. m. (Vysočina). Listopadová očka přežijí lednové mrazy, ale při vlastním očkování mrznout nesmí. Ovázaná očka nízko nad zemí trpí v rozbředlém sněhu a často vyhnijí. Nejraději očkuji venku koncem září a v březnu. Výše uvedené se však netýká ořechů, moruší a tomelu, které mají na teplotu vyšší nároky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 66.16 (?), 15.9.2015 10:24

tak to je hodnotná zkušenost, už jsem několikrát narazil na názor, že chip budding - téměř celoročně ale říkal jsem si jestli třeba v tom listopadu těsně před zimou už není rostlina v takovém klidu, že nejen že nejde míza ale i dělivá pletiva a procesy hojení v ráně nefungují a než se rostlina na konci zimy probere tak očko mezitím uschne. Co jsem si všiml tak třeba pokud je stomek poškozen okusem, tak hojit se začne až na jaře, prostě regenerace v zimě nefunguje, ale zřejmě je jen zpomalená a na přirostení očka to stačí. Letos určitě vyzkouším listopadové chipování a různé způsoby ochrany před vymrznutím. A na jaře hodlám více nasadit chipování místo klasického roubování už jen protože mi to přijde velmi efektivní - z jednoho roubu udělám x stromků místo jednoho... každopádně díky za cenné zkušenosti. rs.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 13.189 (?), 15.9.2015 13:02

Taky sem začal jen s Chipem, nikdy jsem klasiku T-zářez nezkoušel a úspěšnost velmi slušná, sice ne 100 %, ale nemůžu říct, že by se z deseti oček chytila pouze polovina, ba naopak. Očka ze začátku září jsou všechny ujmutá. Teď předevčírem několik oček Stanley, uvidíme. Zdá se mi, že líp chytají nezavázaná přes pupen. Ale je to jen subjektivní dojem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika