Očkování



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 132.64 (?)
12.9.2015 13:48

Aha - mám 4.vydání (1980), je to za kozí nožkou - roubování za kůru a zlepšené r. za kůru - je tam pěkně vykresleno, jak kambia mají přilehnout k sobě i bokem.

To dřevo i na letorostu je letošní, ale už částečně zdřevnatělé, bude na to mít vliv i 1.míza a 2.míza, kdy jarní 1.míza už odezní a letorost částečně zdřevnatí. J.

Každopádně řežu očka tak, aby dřevo téměř nebylo, při nepodarku raději uříznu očko znovu (obvykle jich mám dostatek. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?), 12.7.2014 12:19

Zkoušel jsem také očkovat kočičky (vrbu jívu) na podnož jiné vrby (křehká, bílá nebo ještě něco podnobného, nevím přesně). Nebyl jsem však úspěšný. Zajímalo by mne, jak jste dopadl s očkováním jívy vy? Domnívám se, že mezi jívou a ostatními vrbymi může být špatná afinita. Ani zelené řízky jívy se mi nepodařilo zakořenit - je to sice vrba, ale nekoření jako vrba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.7.2014 13:24

Rouboval jsem  v předjaří různé košíkářské vrby na běžnou vrbu. Ujímání bylo asi jako u peckovin - dost se jich ujalo, některé taky ne. Problém je s podrůstáním podnožové vrby, vesměs bujnější než naštěpovaná. Totéž bych čekal u naštěpované jívy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.43 (?), 12.7.2014 21:42

Mně nevzchází semenáče moruší. Mám v okolí bydliště zdroj - starý "keřo-strom" velkoplodé moruše vklíněný v polorozpadlé zídce s velice chutnými plody, který bych rád přeroubovat, než navždy zmizí. Semena stratifikuji, žel ani jeden kus z těch na jaře vysetých nevzešel.

Jinak vrby jsem vždycky řízkoval - 20 cm řízek a zapíchnout, aby koukalo jedno očko. U všech klonů, co jsem na jaře takto řízkoval, byla ujímavost kolem 97%. Dodnes kolem některých z nich chodím a jsou to vysoké statné stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 13.7.2014 8:49

Některé moruše nemají plodná semena nebo je vůbec nemají. Kdysi jsem dělal z běžných plodů sirup a zbytek na sítě jsem ihned vysil. Vyrostly mi stovky semenáčků. Doporučuji použít semena z maloplodých odrůd. Klíčivost je vynikající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.43 (?), 13.7.2014 19:22

Vyzkouším to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.86 (?), 19.7.2014 11:32

prvni vysledky z rizkovani. 17.6.14 jsem udelal 6 rizku z cerne moruse do perlitu. Presne jak uvedeno vyse, 40%. Dva rizky mely bohate koreny, jeden pouze 3mm (uvidim, mozna prezije, ale asi nebude nejak zivotaschopny). Dva jsem udelal s patkou ze stareho dreva, ale nechytil se ani jeden. Ockovani pred 14 dny (moruse z Pezinku) - jeden rapik odpadl sam, dva tak trosku lepily ale odpadly pod mirnym tlakem, jeden drzel vic, ale vsechny ocka se zdaji byt zelene. Takze doufam ze za dva roky budou uz poradne cerne moruse.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 66.16 (?), 11.9.2015 13:39

Mě by hlavně zajímalo, kdo kdy na to vylupovaní dřeva z oček přišel a jestli to měl něčím podloženo. V literatuře (viz třeba Bílek-Hanuš)  je to uváděno ale nikde není vysvětleno proč. Když roubuji v míze za kůru tak dávám taky dřevo na kambium a žádný problém. Dřevo jsem nikdy nevylupoval a úspěšnost dobrá.  Ale rád se poučím jestli to má někdo dlouhodobě ověřeno nebo podá významné argumenty pro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 137.124 (?), 11.9.2015 14:54
Bude to empirie - nejlépe srůstají kambiální pletiva, starší dřevo už není tak aktivní a srůstá hůře. Když roubuji za kůru, také dbám, aby kambia byla v kontaktu a nepletlo se jim tam starší dřevo (Bílek, Hanuš str.83-84). J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.16 (?), 11.9.2015 20:58

asi mam jiné vydání (3. vydání 1975), na str 83 je popsáno sedélkování a na str 84 kozí nožka a o to co píšete je asi někde jinde, ale to nevadí přes zimu to znovu pročtu celé. Jinak starší dřevo, že není tak aktivní je jasné, staré dřevo není aktivní vůbec, ale když očkuji tak přece z letorostu a v něm je dřevo v podstatě stejně staré ať už je ho více nebo méně. Ledaže by mělo význam to, že i v rámci letorostu je dřevo čím blíže středu (dále od kambia) tím je starší, ale pořád je to v rámci 1 vegetačního období... to by mělo "být aktivní" snad stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 132.64 (?), 12.9.2015 13:48

Aha - mám 4.vydání (1980), je to za kozí nožkou - roubování za kůru a zlepšené r. za kůru - je tam pěkně vykresleno, jak kambia mají přilehnout k sobě i bokem.

To dřevo i na letorostu je letošní, ale už částečně zdřevnatělé, bude na to mít vliv i 1.míza a 2.míza, kdy jarní 1.míza už odezní a letorost částečně zdřevnatí. J.

Každopádně řežu očka tak, aby dřevo téměř nebylo, při nepodarku raději uříznu očko znovu (obvykle jich mám dostatek. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika