Nový stromek má moc drobných větviček - nechat či ustřihnout?



host - 29.59 (?)
19.3.2013 19:42

   Jabloň na MM106 může mít po 15ti letech v dobrých podmínkách kmen o průměru 15cm a podle způsobu řezu dosahovat výšky 3m a průměru koruny 3-4m. Opora je vhodná první 3 roky a pokud sahá až do koruny používám místo dřevěných kůlů slabší hliníkové trubky. V případě, že použíjete mého doporučení, neodstraňujte ani pravou slabou větvičku na starém terminálu. Během vegetace však nepřipusťe, mimo zvoleného nového terminálu, aby vyrostly kolmé letorosty. Buď je zaštípněte nebo vyvažte Pvc páskou do požadované šikmé polohy.  Hora.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 42.216 (?), 18.3.2013 23:18, zobrazeno: 19690x

Dobrý den,

začínáme se zahrádkou. Manželka zakoupila stromky, mj. dvě různé jablůňky Ametyst a Diadém a na podzim jsem je zasadil a nedávno provedl první řez podle toho, co jsem vyčetl na netu(terminál nechat asi o 20cm delší a zbylé 4 větve cca do roviny).  

Ametyst vypadá podle obrázkových návodů(má jen předepsané hladké větve), zatímco Diadém má nějak moc drobných větviček, spíš takových skoro trnů. Nevím zda je mám ponechat nebo uštípnout.

Děkuji

Pavel


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 19.3.2013 6:50

Trny bych neřešil, absolutně nehrozí že by z nich vyrazil nějaký konkurenční výhon. Měly by se v dalších letech postupně přeměnit na plodonoše. Jen bych trochu potlačil, tedy zakrátil, ty dvě větévky nad prvním patrem. Ty spodní téměř vodorovné větve bych se nebál řezat na vrchní pupen, at trochu povzbudíme jejich růst, ideální je úhel 45 stupňů, nebo si můžete vyhrát s provázky...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 19.3.2013 6:57

A možná bych ještě sesadil lehce ty dvě větve co jdou v ostřejším úhlu, abych je trochu oslabil. Úměrně tomu sesadit i terminál na vhodný pupen. Ale když to necháte tak jak máte, taky se nic nestane, ty dvě větve vyjedou možná zbytečně moc, ale v dalším roce to vyrovnáme...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.3.2013 9:05

Odkloněný terminál bude mít tendenci s dalším růstem stromku a sílením kmínku se samovolně srovnávat do svislé polohy i bez zásahu pěstitele.   Máte jej zastřižen správně na pupen, směřující dovnitř korunky, tedy ke středu stromku. Pokud vám ale nyní onen odklon vadí, chcete-li mít stromek tvarově dokonalý již od jeho mládí a máte chuť si s ním trochu pohrát,  lze jej narovnat. Já to např. dělám tak, že ke kmínku pevně přivážu delší neohebnou hůlku, kterou vystrčím nahoru do korunky, aby její horní část zasahovala až do výšky terminálu. Mezi kmínek a hůlku je vhodné vložit nějakou pružnou rozpěrku, aby se kmínek ve styčných bodech neotlačoval (kousky gumy, pěnového plastu,…). K vysunuté horní části hůlky pak můžete pomocí provázků postupně, tedy v několika postupných etapách přitahovat odkloněný terminál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.59 (?), 19.3.2013 15:02

  Křivý termiál se mi zdá oproti ostatním větvičkám i příliš silný. Proto bych levou, spodní větvičku na něm využil k vytvoření nového terminálu. Přiklonil bych ji úvazkem do svislé polohy k stávajícímu terminálu, který bych zatím neodřezával, avšak veškerý obrost na něm během vegetace za 2.až 3. listem zaštipoval aby se nemohl rozvinout. Jakmile nový terminál zesílí a starý převýší, je možné tento odstranit. Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pirko - (49) - 187.37 (?), 19.3.2013 15:14

Vážený Pavle,

z foto lze odečíst že podnož na které je stromek je MM 106, je to velice bujně rostoucí podnož, vyroste Vám větší stromek. Větve mají tendenci vyholovat. Nevím co udělá tato odruda, na této podnoži, jsem amater a stále se učím od starších zahrádkářu. Já bych postraní větve zakrátil na 2,3 očka. Prosím prohledejte Internet co o odrudě a o podnožích pro tuto odrudu píšou jinde.

Spoustu připomínek ke stříhání již vlákno obsahuje. V příštích letech lze napravit.

S pozdravem Libor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.3.2013 15:32

Dovolím si upřesnit, MM106 je středně vzrůstná podnož, vyroste tedy stromek střední velikosti. Vyholování větví je odrůdovou záležitostí, nikoli záležitostí podnože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 29.59 (?), 19.3.2013 19:42

   Jabloň na MM106 může mít po 15ti letech v dobrých podmínkách kmen o průměru 15cm a podle způsobu řezu dosahovat výšky 3m a průměru koruny 3-4m. Opora je vhodná první 3 roky a pokud sahá až do koruny používám místo dřevěných kůlů slabší hliníkové trubky. V případě, že použíjete mého doporučení, neodstraňujte ani pravou slabou větvičku na starém terminálu. Během vegetace však nepřipusťe, mimo zvoleného nového terminálu, aby vyrostly kolmé letorosty. Buď je zaštípněte nebo vyvažte Pvc páskou do požadované šikmé polohy.  Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.134 (?), 19.3.2013 19:49

Zdravím

Předem mého psaní Vám blahopřeji k dobré volbě odrud. S odrudou Diadem mám velice dobré zkušenosti a dvakrát jsem s ní vyhrál jablko roku v Krnově. Je to vynikající odruda ranně podzimního zrání a dělá velké plody zajímavého vybarvení. U této odrudy si budete muset zvyknout na trochu netipický růst. Tato odruda roste docela nerada rovně a rozvětvuje kolikrát několika výhony z jednoho místa. Podle Vaší fotografie je stromek slušně ostříhán. Musím, ale silně apelovat na ošetření ran barvou.(né na železo a acetonovými). Na jaře v době silného narašení přihnojte stromek ledkem amonným s vápencem a to plnou sázecí lopatkou na stromek pod korunku. Nemusíte mít obavy, že stromek spálíte. Hlavně musíte hlídat mšice.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 42.216 (?), 19.3.2013 23:18

Uff, velmi děkuji velmi všem za ochotu a vážím si vaší pomoci. Stromek(odrůdu) vybírala manželka. Já chtěl nějakou podnož, aby výsledek vypadal spíše jako "klasický stromek". Měl by být pěkný na pohled a výnosy nejsou prioritou za každou cenu.  Proto asi podnož MM106. Stromek bude stát relativně daleko od ostatních, tak ať si roste. Bohužel bude poněkud nízký, ale stalo se a už ho nedám. 

Z tolika rad jsem trochu zmaten. Právě začínám. Bude se vám zdát, že jste mi(několikrát) odpověděli a přesto se ptám na to samé. Nedělám to schválně.

Mám stejný pocit, že terminál je nepřirozeně tlustý. Rovněž větev V2 je mnohem tlustší, než zbylé 3 větve(V1, V3, V4). Proto se mi rada pana Hory vytvořit terminál z jiné větvičky  (je to, doufám.,větvička P2)  docela líbí.

Mám ještě dotaz k teorii. Podle návodů se uvádí, že konce větví po prvním řezu mají být ve stejné vodorovné hladině. Tady se mi to vůbec nepodařilo -pokud chci zároveň jakžtakž zachovat předepsaný počet pupenů/oček. Buď budou horní větve V1 a V2 strašně krátké(málo oček) nebo naopak V3, V4 strašně dlouhé(mnoho oček). Co je důležitější? Stejná hladina konců nebo počet oček?    

Citát"..Jen bych trochu potlačil, tedy zakrátil, ty dvě větévky nad prvním patrem. Ty spodní téměř vodorovné větve bych se nebál řezat na vrchní pupen, at trochu povzbudíme jejich růst, ideální je úhel 45 stupňů, nebo si můžete vyhrát s provázky..."  Myslíte zkrátit V1 a V2? Až k nějakému "trnu"?  Nebo P1, P2?

Teď to přijde: Větev V4 je relativně hodně slabá a dlouhá. Měl bych ji střihnout, aby pupen byl nahoře. To ji posílí?  Jaktože řez "potlačí " horní větve V1, V2, zatímco dolní větev V4 řez posílí? 

Z příruček jsem nabyl dojmu, že čím víc uříznu, tím víc to pak roste. Takže bych měl říznout V4 ale ne V1, V2(?) 

Že vyholují větve znamená v praxi co? Vypadá to jen ošklivě? Nebo se už pak nedají střihem donutit větve k rozvětvení, omlazení? Nemají žádné pupeny?

Pavel


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika