Nové stromky/ keře? Z pařízků



Samota - (6) - 26.92 (?) 
1.7.2019 0:19, zobrazeno: 1893x
Potřebuji radu Srnky mi úplně ohryzaly mladé ovocné stromky, seřizli jsme nad roubem, vyrážejí nové výhonky, ovšem vedle jsem(cca 1-2 m) vysadila stromky nové, nevěříc v možnou obnovu starých. Je možné stromky pěstovat ve formě keře, to znamená, nechat všechny výhony přímo z pařízku? Jelikož jsou blízko nových, konkurovaly by si později asi korunami, nevím co s tím, je mi líto kterékoliv přesahovat Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vlasta L. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 234.228 (?), 1.7.2019 8:14

Jestli výhony vyrůstají z ušlechtilé části, je to v podstatě možné, proč ne. Bylo by ale třeba upravit počet výhonů,  v podstatě založit korunku bez kmenu, větve redukovat s ohledem na nově vysazené. Do budoucna by postupně podle situace docházelo k redukci, do té doby (několik let) by mohly polokeře ještě přinášet úrodu. Mají výhodu v současném zakořenění, takže vše by pokračovalo rychleji. Čas by ukázal, jak dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.22 (?), 1.7.2019 8:42

Otázkou je, o jaké ovocné druhy se jedná a na jakých podnožích rostou. Obecně bych ale keřové tvary ovocných stromů - koruny bez kmenů - nedoporučil. V zahradách takové stromy vídáme - jedná se o 3-4 kmeny  (vyholené větve) vyrůstající z jednoho místa. Byla to snaha o pěstování nízkokmenu na bujné podnoži. Nevypadá to dobře, nesklízí se z nich dobře, nedá se pod nimi chodit. Strom má tendenci chovat se jako strom, ve tvaru keře pěstujte rybíz, muchovník, rakytník.
   Vyberte z pařízku nejsilnější výhon a vypěstujte z něj nový kmínek. Ztráta času nebude velká - vzhledem k zachovaným kořenům. Nově vysazené stromky přesaďte jinam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.197 (?), 1.7.2019 11:56

Dvakrát se mi stalo, že stromky ohryzali v zimě zajíci. Udělala jsem to, co radí p.Vysloužil - nechala silný výhon, vypěstovala klasický špičák a založila korunku znovu. Stromek díky zachovaným kořenům vyrostl podstatně rychleji, než nově sázený.

Mám také dotaz - Goldstar je v horní části kmínku napadený černáním kůry (rakovina), větve postupně odcházejí, ale dole z roubované části vyráží dva výhony. Má smysl použít je pro vypěstování nového stromku (uříznout starý kmen - špičák - korunka), nebo je rakovina v celé rostlině a je lépe koupit stromek nový? Je na M7 a má cca 15 let, plodí pěkně. Díky za radu. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.7.2019 16:40

Nemyslím si, že rakovinou je prolezlý celý strom a že by se kvůli tomu musel úplně odstranit. I tak má problém má dvě roviny:
1. Tou první je stáří stromu. Patnáctiletý kmen bude mít dost problémů, aby se zahojila řezná plocha.
2. I když odstraníte napadenou část stromu, neodstraníte příčinu, která k černání kůry - rakovině - vedla. Asfyxie kořenů, spodní voda, utužená půda, namrznutí,...? Ale zkusit se to dá, k tomu bych nějak změnil pěstební podmínky - obrytí, zapravení kompostu, povápnění, meďnatý fungicid,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.197 (?), 1.7.2019 21:41

Děkuji moc za rady. Myslím, že k přenosu rakoviny došlo nejspíš nářadím (nůžky), ono je v osadě napadeno dost stromů, hlavně starších, a ne vždy si člověk uvědomí, že by měl nářadí dezinfikovat. Spodní voda je teď dost hluboko, stromek má mísu, nastýlám trávu (ne ke kmínku), na podzim kompost, zjara cererit a drcené skořápky. Jen je fakt, že zjara jabloně běžně kuprikolem nestříkám, jen poslední dva roky jsem zbylým po stříkání broskví postříkla kmen a hlavní větve (hlavně napadenou část). Ještě jednou děkuji. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika