Nové ovocné stromky



deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?)
13.2.2011 20:16
ťažko radiť... koľko ľudí toľko chutí... pozemok 10x15 metrov... tam toho veľa nedáte, ak budete pestovať nízke tvary, do suda nebude materiál... čo sa týka sliviel... hovorí sa o Toptaste z hľadiska cukornatosti, ale neviem, či s ňou vôbec má niekto praktickú skúsenosť, čo sa pálenia týka. Jabloň-určite niečo rezistentné. Ja mám stromy v 2 radoch, v rade od seba 3m, treba to rezať... rady od seba tusím 10m... z hrušiek odporúčam Chojuro-je to ázijkská hruška, netrpí škodcami, chorobami... Ale ideálne je mať na 1 strome 2 odrody, nie je to problém, dokonca na nejakom myrobaláne môžete mať aj slivku, aj marhuľu...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 152.30 (?), 13.2.2011 13:29, zobrazeno: 11883x

Dobrý den,

na jaro bych chtěl zasadit jabloň, hrušeň a švestku. Mohl by mi prosím někdo poradit nějaké vhodné odrůdy.

Podmínky: Prostor cca 10x15m, nenáročná, odolná a pokud možno velmi dobře plodící, potřebuji je na pálenku a okamžitý konzum.

Vysazena na jižní straně, po celý den slunce, nezastíněno.

Dají se stromy pěstovat blízko vedle sebe, popřípadě jaké. Jakou výšku podnože použít. Moc se v tom nevyznám, ale vím, že se rozvětvují v určitých výškách a proč?

Díval jsem se na hrušně a jaké jsou: Wilsonova, konference?

Také švestky: Čacanská lepotica, Valjevka, Stenley?

Jabloně zatím nevím.

Prosím o komentáře.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.30 (?), 13.2.2011 20:10

Ze 110 lidi co tu uz byli mi neni schopen nikdo poradit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 13.2.2011 20:16
ťažko radiť... koľko ľudí toľko chutí... pozemok 10x15 metrov... tam toho veľa nedáte, ak budete pestovať nízke tvary, do suda nebude materiál... čo sa týka sliviel... hovorí sa o Toptaste z hľadiska cukornatosti, ale neviem, či s ňou vôbec má niekto praktickú skúsenosť, čo sa pálenia týka. Jabloň-určite niečo rezistentné. Ja mám stromy v 2 radoch, v rade od seba 3m, treba to rezať... rady od seba tusím 10m... z hrušiek odporúčam Chojuro-je to ázijkská hruška, netrpí škodcami, chorobami... Ale ideálne je mať na 1 strome 2 odrody, nie je to problém, dokonca na nejakom myrobaláne môžete mať aj slivku, aj marhuľu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 13.2.2011 20:35

Napište, jestli si jabloň a hrušeň představujete letní  - podzimní - zimní? A kolik? Vzdálenost stromků záleží na způsobu pěstování. Obvyklé jsou zákrsky (pod těmi neprojdete, nemají rády zatravnění), pak čtvrtkmeny (pokud pod nimi chcete trávu + nejsou vysoké), pak jsou polokmeny a vysokokmeny (tam už potřebujete vyšší žebřík). Ale můžete chtít pěstovat i stromky v ovocných stěnách, nebo štíhlá vřetena, tam tráva také nesmí být, ale stromky jsou v pásech (cca1-1,5m od sebe). Jen tak zhruba- zákrsky a čtvrtkmeny můžete sázet cca 3x3, 3x4,4x4m (podle vzrůstnosti- ovlivňuje ji jak odrůda, tak podnož), polo+vysokokmemy min.5x5m. Bylo by dobré, abyste si nejdříve utvořil nějakou představu, tím zúžil výběr a pak chtěl poradit, protože jinak vám sem můžeme vypsat celý školkařský sortiment.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.30 (?), 13.2.2011 21:25

Odrůdy chci podzimní. Chtěl jsem se Vás zeptat na to co je pěstování v "ovocných stěnách" jak na to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 13.2.2011 22:14

Pokud nemáte žádné zkušenosti s ovocnými stromky, asi bych volila ty čtvrtkmeny, příp.zákrsky. Na odrůdy jabloní a hrušní, které by se vám líbily, se podívejte na stránky Sempry, mají tam přehled s fotkami a popisy, dost velký sortiment vč.fotek je i na "prodejstromku",nebo školky Hruška.

Jinak se ohledně jabloní podívejte tady na diskuze, bylo tady toho o novějších odrůdách napsáno hodně. Osobně z novějších odrůd ke spotřebě do Vánoc preferuji Rajku, Jonalord, Goldstar, Gala. Hrušně mám zimní, tak s tou neporadím, z novějších švestek mám Hanitu, také Gabrovská je dobrá.Ale vyberete si a ostatní poradí, tohle je jen, co chutná mně .      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika