Nenáročné jabloně



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
16.3.2017 9:05

v podstate je to jedno, aká veľká je muškátová reneta, lebo aj tak je ťažko zohnať a tá ma celkom zaujala. ani matčino nie je ľahké kúpiť u nás, v čr to bude asi jednoduchšie. najhoršie, že som si myslel (naivne), že v predajniach budú "vhodné" odrody na správnych podpníkoch a nič, lebo "to ľudia nechcú, kupujú iné a nechápem čo špekulujete, o A2 som nikdy nepočul" :) btw. to v oblasti 600-700 mnm :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?), 16.3.2017 6:06
Muškátová reneta. K tej poznámke p.Hasmana - údaje predajcu beriem vždy s rezervou, tam sa zvykne dosť maľovať naružovo, resp. "šetriť pravdou". V starých pomológiách boli informácie o odrode reálnejšie (viď foto). Ak niekto M.R. pestuje, mohol by sa podeliť o poznatky. Ja som ju len raz mal možnosť ochutnať v zahraničí a chuťovo to bolo interesantné jablko. Strom som naživo nikdy nevidel. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 16.3.2017 9:05

v podstate je to jedno, aká veľká je muškátová reneta, lebo aj tak je ťažko zohnať a tá ma celkom zaujala. ani matčino nie je ľahké kúpiť u nás, v čr to bude asi jednoduchšie. najhoršie, že som si myslel (naivne), že v predajniach budú "vhodné" odrody na správnych podpníkoch a nič, lebo "to ľudia nechcú, kupujú iné a nechápem čo špekulujete, o A2 som nikdy nepočul" :) btw. to v oblasti 600-700 mnm :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.3.2017 9:57

Kéž by měla Muškátová reneta střední plody.

Střední plody - to je pomologický eufemizmus pro drobná jablíčka.

myslel (naivne), že v predajniach budú "vhodné" odrody na správnych podpníkoch a nič, lebo "to ľudia nechcú, kupujú iné a nechápem čo špekulujete, o A2 som nikdy nepočul"

To je otázka strategie prodejců. Někteří sázejí na množství odrůd - např. známý Prodej... Jiní mají sortiment omezený, zato většinu odrůd nabídnou na více podnožích včetně A2 a v různých tvarech - např. Kubáček (snad posílá i do SR). Tento přístup považuji za mnohem profesionálnější. Koneckonců odrůdu, co mi nechutná, mohu snadno změnit přeroubováním,  výšku kmene a růstovou potenci jen velmi obtížně, změnit nevhodnou podnož je zcela nemožné.
      Dřív, když výběr podnoží nebyl, jsem si stromky pěstoval sám, z vlastní matečnice A2 a na semenáčcích jaderniček. Už to nedělám. Nejsem schopen vypěstovat dvouletou sazenici, která má kmínek silný jak předloktí a letorosty jak palce. Tak si zajedu do nejbližší školky pro stromky nějaké nenamrzající   odrůdy - napři Rosany nebo Lotosu na A2 (mají je u nás ve Velkých Losinách) a na terminál a ramena si dám, co potřebuju. Beztak si nemůžu dovolit komfort mít na jednom stromě jen jednu odrůdu. Tedy krom Rubínu a Bohemie, jejich růst je natolik odlišný, že současně na jednom stromě mám jen jejich barevné mutace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 16.3.2017 12:28

"Střední plody - to je pomologický eufemizmus...".  Asi áno, aj v tom popise zo starej pomológie (viď príspevok dnes o 6,06 h.) sa uvádza o plode Muškátovej renety: "Váha 85g, střední...". To je dosť úsmevné (niečo ako väčšia slivka), ja aj 200-gramové jablká považujem za malé...smiley

Ale z môjho pohľadu - ak je odroda kvalitná, tak na veľkosti (v tomto prípade) až tak nezáleží. Skôr mi prekážajú "prerastené" nadrozmerné jablká.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 42.22 (?), 16.3.2017 20:32

Já zase jablka 150 - 250g považuji za střední. Letos schválně plody Muškátové r. zvážím, protože těm 85g se mi nechce věřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.8 (?), 16.3.2017 20:36
Pán Hasman, ak Muškátovú pestujete tak nám o nej niečo napíšte (vlastné skúsenosti). Ďakujem. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 42.22 (?), 16.3.2017 20:57

Letos budu mít teprve třetí úrodu, na nějaké hodnocení je brzy. Na A2 moc do růstu nežene, ale ochotně vytváří krátký plodný obrost. Strupovitost ani padlí jsem zatím nezaznamenal. Eufemisticky malou (pro Vás bude zřejmě velmi malá blush) velikost plodů vyvažuje jejich velmi dobrá chuť. Skladovatelnost nemám vyzkoušenou. Máte-li o Muškátovou r. zájem, tak Vám mohu zaslat rouby, ale už budou trochu narašené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.8 (?), 16.3.2017 21:09
Vďaka za informácie. Ďakujem aj za ponuku na štepy, ale držím sa zásady "monokultúr", nenaštepujem na strom inú odrodu (aspoň zatiaľ). O muškátovej r. som uvažoval, ale prednosť dostali iné odrody (Desert, Lucy, Ligol...). Inak menšiu veľkosť plodov ak je odroda chuťovo kvalitná vôbec nepovažujem za handicap. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 42.22 (?), 16.3.2017 22:17

Jednoodrůdové stromy vypadají mnohem lépe, ale neměl bych možnost vyzkoušet velké množství odrůd. Možná byste 2 - 3 experimentální jablůňky na zahradě uživil wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.162 (?), 17.3.2017 19:28
"...schválně plody Muškátové r. zvážím, protože těm 85g se mi nechce věřit...". Mne sa ten údaj o hmotnosti z pomológie zdá tiež prinajmenšom zvláštny (foto 1). Schválne som zobral z pivnice jeden z tých väčších Jonagoredov (foto 2) a odvážil som ho (foto 3). Údaj v gramoch vidíte. Áno, takéto jablko už aj ja považujem za "väčšie", nie stredné 😉. Kupodivu - napriek veľkosti a faktu že je marec tak je v pohode konzumovateľné. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika