Napadení jabloňe



b68 - (2) - 212.105 (?) 
19.8.2019 14:01, zobrazeno: 2659x

Dobrý den

máme na zahradě zakrslou jabloň Granny smith třetím nebo čtvrtým rokem. První roky neměla žádné plody, potom 1ks, loni trochu více.

Bohužel letos sme vábec nezaznamenali přítomnost květů, nicméně jabloň vzrostla o 30cm, ale u země se jí objevil nepěkný výrostek s červenými v špičatými výrustky, vypadající dost nezdravě. Některé listy jsou děravé, minimum (převážně u kmene pod ostatními listy) uschlo.

Myslíte, že absence květů (a poté plodů) souvisí s tímto výrustkem nebo jde o standartní cyklus? Co je ten výrůstek?

Díky za odpovědi.

Daniel K


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.114 (?), 19.8.2019 14:22

Ty červené "výrůstky" jsou kořeny, nám to dělají některé podnože, tu díru v kůře nad nimi jste vyrobil zřejně nárazem sekačky. To, že jabloň neměla letos květy bude souviset s tím, že loni plodila a asi jako mladý stromek už neměla sílu nasadit květní pupeny, také se na tom mohlo projevit loňské sucho, nám nekvetlo jabloní několik a to jsou už dvacetileté stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
b68 - (2) - 212.105 (?), 19.8.2019 14:31

Díky za odpověď (a dobrou zprávu), ano ty díry v kůře budou nejspíš od sekačky. Takže přihrout hlínu a pokračovat dál?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 19.8.2019 14:24

Vzdušné kořínky-ať už v důsledku dlouhodobě přeschlé zeminy nebo i pro mechanické poranění kůry poblíž... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zdenur - (14) - 68.123 (?), 19.8.2019 15:29

Dobrý den,

s dovolením bych využil toto téma. Jabloň mi rok po výsadbě hodně ztmavla, stejně tak listí. Na kmínku i listech jsou vidět drobné potvůrky. V zimě dlouho držela listí a letos je barva pořád stejná. Je možné že to je rakovina? U tak mladého stromu? Vyfotil jsem to celkem nešťastně, případně dodám další fotku. Rád bych věděl názor, jestli je to nemoc nebo to může být způsobeno těmi škůdci.

Viz foto.

Zdenek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.8.2019 16:24

Já tam,  snad kromě nějakých mšic, žádnou nemoc nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.204 (?), 19.8.2019 16:43
Doktore, já tam i přes použití lupy, žádnou breberušku nenašel. Tmavá barva je nejspíše způsobena vyšším obsahem dusíku. Z bezpečnostních důvodů, bych jablůňce, poskytl alespoň 20deka síranu draselného, formou zálivky do děr, klidně ho může být i více, protože se neztratí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 19.8.2019 18:07
Daniel K: Tak ako už bolo napísané - sú to tzv. 'vzdušné korienky' - nemožno to považovať za chorobu či patológiu, často to robia jablone najmä na podpníku M9, ale aj iných. Ja to zvyknem zrezať ostrým nožom do úrovne okolia a zatrieť štepárskym voskom alebo balzamom (napr. Tervanol alebo Dendrosan). Tá druhá rana je mechanická, zrejme od sekačky, toto by sa nemalo stávať. Tu je postup podobný - ošetriť ranu vyrezaním odumretého a rozstrapkaného tkaniva nahladko do zdravého dreva a zatrieť. Je možné dať si tam aj chránič kmeňa, ale stačí dávať si pozor pri použití vyžínačky (ak máte pod stromom bezplevelný kruh, pravidelne okopávaný motykou, tak sa nič podobné nemôže stať - foto 1). S tým že jabloň nekvitla to žiadny súvis nemá. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:31

Daniel - kořínky bych nepřihrnovala (podle fota mi přijde, že jsou z naroubované části (když to udělal stromek u mne, seřízla jsem je a zamazala). Ale ošetřete tu odřenou část kmínku, je to dost velká rána na malý stromek. Chtělo by to kolem kmínku odstranit trávu - udělat mísu, stromek lépe poroste a více zaplodí, tráva mu nebude brát živiny (a vy ho neposekáte sekačkou wink).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika