Náhrada za Desert



Stránky: 1,  2,  3   
host - 99.88 (?) 
26.8.2011 21:57, zobrazeno: 29360x
zdravím, hledám náhradu za odrůdu Desert, kterou budu muset ze stavebních důvodů vykopat. Chuťově nadchla, celkově moc ne, po zhruba deseti letech bych kvalitní sklizené plody skoro spočítal na prstech, plodnost spíše nižší, hodně napadána škůdci i těmi, kde je ochrana skoro nemožná (vosy, sršni).. chuťově vynikající jen v plné zralosti v nepříliš dlouhém období, podtržená vyloženě nedobrá. Na druhou stranu starší odrůda Sparťan, kterou mám, vyniká velkou a pravidelnou plodností, příjemnou chutí (ale ne špičkovou jako Desert) zato podstatně delším období konzumní zralosti. Desert už znovu nechci a trochu se obávám, že odrůdy typu Bohemia, Rubín atd.. budou v tom co popisuju podobné. Za případný tip na nějaký kompromis bych byl vděčný:) Jde mi o podzimní odrůdu s dobrou chutí.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 151.38 (?), 27.8.2011 8:53

Vitos.rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 27.8.2011 9:31

Desert v optimální zralosti mi chutná bezkonkurenčně, takže plnohodnotnou náhradu za něj nemám. Ano, plodnost, ani délka konzumní zralosti nejsou jeho nejsilnější stránkou. Díky tomu je obvykle stihneme  sníst v optimální chuti.
   Podobně dobré chuti je stará nenáročná a otužilá odrůda Lord Lambourne, sice s menšími plody, zato bohatě plodící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.133 (?), 5.12.2019 19:09

matčino, spalord,sentima

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?), 5.12.2019 20:12
Dozrievaním plus-mínus: Lotos, Piros, Telse, Merkur, Akane, Lord Lambourne, Matkino. Ale Desert je dezert... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 128.175 (?), 30.8.2011 17:18
Pre pána 99.88: Dobrý deň! Dezert som nepestoval, z jesenných často predávaná sorta bola úrodná a spoľahlivá James Grieve. Časom mi pripadala jej chuť fádna. Navyše trpela voškou krvavou. Chuťovo špica je starodávna sorta Matkino. O jej nevýhodných vlastnostiach tu bolo už viac razu písané. Zo septembrových odrôd odporúčam rezistentnú Vandu či Nabellu, ale chuť odrody Matkino neprekonali. Ak byste chcel pestovať spoľahlivú neskoro jesennú úrodnú chutnú odrodu, potom odporúčam sortu Gala Schnitzer Schniga (na snímke), príp. Gala Mitchgla. Tieto mutácie svetovej sorty Gala dosahujú skoršie vyfarbenie, pri sklizňovej zrelosti sú celoplošne lákavo červené. U mňa na Záhorí sa Schniga začala vyfarbovať už začiatkom augusta. Paľo
Gala Schnitzer Schniga na Záhorí
Gala Schnitzer Schniga na Záhorí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.175 (?), 30.8.2011 17:29
Z východnej strany je pochopiteľne líčko menej vyfarbené. V pozadí presvitá úroda jabĺk sorty Pinova na palmete, u ktorej sú z východnej strany plody zatiaľ bez náznakov žíhania. Na jar som Galu po skúsenostiach s minuloročnou chrastavitosťou prevrúbľoval, ale keď som videl tú násadu zdravých kvetov, nedokázal som ísť s vrúbľami až ku stredníku palmety a ponechal som jádro pôvodnej sorty. Tak ako takmer všetko výnimočné okolo nás aj táto sorta má spomínanú slabinu- nie je rezistentná ani tolerantná k spóram Venturia inaequalis. Paľo
jablká Gala Schniga z východnej strany
jablká Gala Schniga z východnej strany
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.8.2011 21:04

Už zde bylo v minulosti několikráte konstatováno, že Desert patří chuťově a vzhledově k Top jablkům. Já bych se ho tedy jen velmi těžko zbavoval. K podzimním favoritům podle mne patří i Rozela či Blaník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.149 (?), 31.8.2011 7:56
Rozelu som na jar navrúbľoval práve do Galy, ktorej foto som zverejnil. Dôvodom je rezistencia proti chrastavitosti. Nepoznám její chuť, takže nemôžem radiť, ale na stránke fytos.cz ju veľmi chvália. Teším sa na prvé plody. Desert či Dezert je istotne chuťovo špica (mám slabosť pre príchuť koxovky), v otázke veľkosti a pravideľnosti úrod, ako písal pán na začiatku vlákna, však v porovnaní s odrodou Gala istotne zaostáva. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.100 (?), 1.9.2011 15:23

Galu neznám, ale bude to pravděpodobné. Tříletý stromek Seleny mi plodí více než desetiletý Desert a to se ještě jedná o zapomenuté květy, které jsem neotrhal (snažím se nové stromy nepřetěžovat).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika