Náhrada za Desert



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?) 
1.9.2011 21:43

Selena je velice plodná odrůda, dobře tvarovatelná, ale chuťově s Desertem nesrovnatelná. U nás jde jakž takž na odbyt hned po sklizni. Ale protože je úrodná, většina plodů končí ve štrůdlu. Desert netrpí nadúrodou a stačí se hned po sklizni sníst i proto, že je chuťově oproti Seleně o 2 třídy výš.

Jakmile mi více zaplodí nové podzimní odrůdy, Selenu přeroubuji. Snad se to ještě vyplatí, má 1O roků, štíhlé vřeteno na J-OH-A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 153.100 (?), 2.9.2011 14:00

Selenu zatím stihnu sníst po sklizni, ale budí dojem, že půjde chuťově dost rychle dolů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.238 (?), 12.9.2011 21:27
Jablká Gala Schnitzer Schniga sú v prvej dekáde tohtoročného septembra zrelé nielen sklizňovo, ale aj konzumne. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.238 (?), 12.9.2011 21:40
Prvé plody na dvojročné jabloňke mi vlani zničila chrastavitosť. Na jar som ju prevrúbľoval rezistentnými sortami, ale predsa len som nechal na koreni (M9) cca polovicu (jadro palmetky) pôvodnej sorty. Gala sa mi odmenila vpodstate prvou úrodou príťažlivých červených plodov veľkosti 7-8 cm. Paľo
Gala Schnitzer Schniga
Gala Schnitzer Schniga
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.238 (?), 12.9.2011 21:49
Cez víkend som plody otrhal, stopky išli ľahko odlomiť. Plody majú slabú príjemnú vôňu, atraktívnu červenú tenkú šupku s tmavým červenofialovým žíhaním. Listy v mise s jablkmi sú ponechané ako dôkaz, že v tomto roku boli všetky aj bez striekania proti chrastavitosti zdravé. Paľo
Gala Schniga
Gala Schniga
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 175.238 (?), 12.9.2011 22:02
Po nakúsnutí prvého plodu som bol milo prekvapený. Skorá zimná sorta Gala Schnitzer Schniga bola už chutná a hlavne silno pripomínala Coxovu renetu. Dužina je krémovo žltá, pevná a pritom šťavnatá. Oproti Coxovej renete má menej kyseliniek a viac cukrov, zrejme dedictvo po otcovi Golden Delicious. Zatiaľ som nejedol lepšieho kríženca koxovky. Dukát či Šampion boli v chuti o triedu nižšie. Myslím, že by bol spokojný nielen Petr z Pardubíc, ale aj pán, čo v dnešnom príspevku hľadá kvalitné sladké jablko. Gala Schniga je navyše odroda silno aromatická, s pravideľnými veľkými úrodami lákavých plodov. Paľo
Gala Schniga je chuťovo špica.
Gala Schniga je chuťovo špica.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 246.18 (?), 12.9.2011 23:46
Pro upřesnění : Gala = kříženec Golden Del. x Kidds´ Orange a ten Kidds´O. pochází z křížení Red Delicious x Coxova.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.238 (?), 13.9.2011 1:02
Samozrejme, veď som netvrdil, že Gala je dcéra Coxovej renety. Obidva jej rodičia- Kidd´s Orange aj Golden sú chuťové špičky a stálice na jabĺčkovom hvezdnom nebi. Nezatieni ich ani spomenutá vnímavosť k chrastavitosti. Myslím si, že to bolo veľmi šťastné kríženie, lebo príjemné aróma koxovky sa prejavuje ešte aj prostredníctvom "Kiddovho Pomaranča". Dukát a Šampion, ktoré pochádzajú z priameho kríženia koxovky a goldenu, mi chuťou Coxovu renetu pripomínali iba z veľkej vzdialenosti. Za zmienku stojí aj fakt, že podpník M9 Vám z neskorej jesennej odrody (Schnitzer Schniga je mutácia so skorším dozrievaním ako Gala) môže urobiť kultivar neskoro letný. Tuším o tom písal pred 2 rokmi aj p.Boštička. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 134.38 (?), 19.9.2011 10:54

Vďaka za typ na sladké jablko, Paľo. Galu už zasadenú mám. Zatiaľ neplodí, prvú úrodu očakávam možno za dva roky. Zarovno s Gala som sadil napr. Melodiu, Primu, Rubinolu, pri ktorých oceňujem odolnosť voči chorobám. Niektorí členovia rodiny však kyslastú chuť týchto odrôd pravdepodobne neocenia. Preto hľadám aj sladšie odrody. Človek má niekedy chuť na niečo sladšie, inokedy zas kyslejšie... Pekný deň a nech Vám to rastie!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.216 (?), 9.10.2011 15:42

Chtěl jsem se zeptat Pala na Gala Schnitzer... Já osobně světovou Galu moc nemusím, protože má pro mě málo výraznou chuť. Pro mě je to nepovedené křížení Kidd´su s Goldenem. Ovšem zbytku světa asi vyhovuje. Gala Schnitzer... je asi jen její barevná mutace se stejnou chutí. Je to tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika