Mrazuodolné odrody jabloní a podpníky



Stránky: 1,  2,  3   
host - 6.58 (?) 
15.7.2019 13:16, zobrazeno: 9083x

Zdravím Vás,

môžete prosím uviesť odrody jabloní, ktoré sú "spoľahlivo" mrazuvzdorné? Spoľahlivo je samozrejme relatívny pojem, ale ideálne by boli také, ktoré znášajú aj tuhšie zimy a zmeny teplôt bez mrazových trhlín, resp. mrazovými trhlinami až tak netrpia. Možno sa dá zostaviť resp. už existuje nejaký zoznam odrôd, ktoré majú mrazuodolnejšie drevo? Chuťové vlastnosti týchto odrôd ma v tomto prípade až tak nezaujímajú, ale ďalšou výhodou ktorú by som ocenil by bol slabší rast - aby sa dala tá ktorá odroda použiť ako medzikmeň/brzdiaca vložka.

Viem, že ako mrazuvodolné v dreve sa spomína napr. Croncelské, Wealthy, Strýmka - môžete prosím pre úplnosť odporučiť ešte nejaké ďalšie odrody? Viete prosím povedať ako je na tom s mrazuodolnosťou samotný podpník MM-106, ak by som ho chcel použiť ako kmeňotvornú a brzdiacu vložku pri medzištepení? 

Vopred ďakujem za každú radu.

Igor

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 6.58 (?), 15.7.2019 15:13

Skúsil som v prvom kroku cez stareodrudy.cz odfiltrovať odrody jabloní, ktoré majú slabý rast - aby malo zmysel uvažovať s nimi ako vložkou na medzištepenie, parameter mrazuodolnosť som v prvom kroku nezahrnul. Vypadlo 7 odrôd: Antonovka, Anýzové české, Bismarkovo, Grahamovo, Hodvábne červené letní, Jonathan, Míšeňské.

Antonovka - to je klasika, prečo ma hneď nenapadla? Podzimná, silne mrazuodolná, priamo poznámka, že vhodná na medzištepenie - pre mňa by bola asi ideálna, ale asi bude dnes už nezohnateľná.

A potom z tých ďalších, máte prosím niekto skúsenosť s odrodou Hedvábné červené letní vo vyšších polohách (povedzme do cca 600 m) na horších pôdach? Tie ďalšie spomenuté odrody sú asi nezohnateľné a Jonathan je náročný na pôdne podmienky, takže pre mňa tiež nič. Dala by sa podľa Vás skúsenejších Hodvábne červené letné použiť ako vložka na medzištepenie? Je to letná odroda, čo je asi trochu nevýhoda... lebo by uskorovala dozrievanie, ale zato je málo vzrastná (do 4 m výška a šírka koruny), celkom dosť odolná - aj napr. proti rakovine (čo je tiež plus), vyzerá byť dosť nenáročná, ale je bohužiaľ len "stredne mrazuvzdorná". Dala by sa možno zohnať na stareodrudy.org. p. Pešek na svojej stránke píše, že odolnosť proti mrazu "je dobrá". Neviem posúdiť, či stredne mrazuvzdorná je pre mňa dosť dobrá. Má niekto skúsenosť s touto odrodou vo vyšších polohách?

Nevie niekto či samotný MM-106 bude odolnejší v dreve voči mrazu ako to Hodvábne červené letní a prípadne či bude menej bujný alebo bude bujnejší ako Hodvábne červené letní? 

Ďakujem za prípadné rady. Budem ďalej bádať...

Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.168 (?), 15.7.2019 15:31

Zistil som, že Antonovku by možno mohli mať na podzim v Spomyšli. Asi skúsim túto starú známu, už odskúšanú odrodu...

Vie prosím niekto (aj čisto teoreticky) vzájomne porovnať medzikmeň Antonovky vs. medzikmeň MM-106, ktorý bude voči mrazu odolnejší a ktorý by mohol byť menej vzrastnejší? Srdečná vďaka. 

Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.7.2019 23:15

Nevím, pane Igore, jestli se v tom moc nebabráte. Vyberte si odrůdu, která je ve Vašem kraji odzkoušená a daří se jí. Nebo takovou, která se pěstuje v chladnějších polohách - Smiřické, jadernička, Vilémovo, Ingrid Marie,  Angold, Jonalord,... Zvolte podnož spíš bujnější.  O mezištěp bych se nepokoušel. Každý srůst brzdící vložky bude v chladné poloze "locus minoris", právě v těch místech bude častěji strom napadán rakovinou a mrazovými deskami. Mimoto píšete o horší poloze i půdě. Tady bývá častější problém jak stromku růst podpořit, než jak ho brzdit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 55.168 (?), 16.7.2019 12:40

Pán Vysloužil. Ďakujem za názor. Zvážim.

Mám na záhrade stromy na MM-106 (zdedené) a veľká časť z nich by možno mohla rásť aj o niečo lepšie, aspoň taký z nich mám dojem. Uvažoval som práve preto o kombinácii semenáč + MM-106 + kultúrna odroda. Ale trochu ste ma prekvapili názorm, že Vy by ste sa o štep nepokúšal... každopadne zaujímavý názor. Ešte uvidím. Ďakujem. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.58 (?), 16.7.2019 12:51

Len doplním, že momentálne mám na záhrade z identifikovaných odrôd (niečo zdedené + niečo mnou dodatočne dosadené): James Grieve, Vanda, Merkúr, Blaník, Rubinola, Bohemia, Topaz, Pinova, Angold, Admirál. Mnohé z nich sú na menej vhodných podnožiach M9, M26, niečo je na MM-106. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.90 (?), 24.10.2019 11:01
Dobry den, jak Vam v techto podminkach prosperuje Angold? Na jake podnozi ho mate? Premyslim nad nim, ale nasel jsem ho pouze na M26...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.123 (?), 1.12.2019 15:47
Angold mám tiež na M26. Je to mladý strom vysadený v 10/2018, takže je ešte skoro hodnotiť. Ale má sa zatiaľ čulo k životu, takže zatiaľ som spokojný. Podobne, veľmi pekne mi rastie aj Merkúr na M26, vysadený v 3/2018, tento rok 50 cm prírastky. Zatiaľ s podpníkom M26 nemám najmenší problém, aj keď sa uvádza, že môže byť náchylný na hnilobu koreňového kŕčka. Čas ukáže. Najnovšie mi robí starosti Rubinola na M9 - pri tohtoročnom vápnení kmeňov som zaregistroval, že kôra na kmeni je rozpraskaná pozdlžnými trhlinami takmer po celej dĺžke kmeňa, niekde až do dreva. Vie niekto ako je na tom Rubinola s odolnosťou k mrazu? Dá sa to vôbec takto zovšeobecňovať? U iných starších stromov (Vanda, Topaz, Bohemia - všetko na MM-106) takéto mrazové trhliny nemám, kmene sú hladké, čisté, bez trhlín. Rubinola na M9 je zdedený strom, rastie veľmi slabo resp. mizerne, napriek všemožnej starostlivosti. Do mojej polohy sa M9 nehodí. Začínam špekulovať, či to praskanie kmeňa, mrazové trhliny - nemôžu poukazovať na biednu kondíciu stromu. Kdesi som čítal, že mrazové trhliny majú súvis so zásobou škrobu v pletivách. Viac škrobu - vyššia odolnosť proti mrazu. Uvažujem, že možno je na tom Rubinola tak zle, že si nedokáže v mojej ťažšej pôde uložiť dostatočné zásoby škrobu na zimu a preto kôra na kmeňoch po zime praská? Možno je to praskanie kmeňov prejavom slabej kondície?!? Stromy ktoré prosperujú asi mrazovými trhlinami netrpia? Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.82 (?), 1.12.2019 17:04
Igor: Vyšší sklon k mrazovým trhlinám ('doskám') na kmeni je bohužiaľ genetickou predispozíciou Rubinoly. Ja mám Rubinol viac, ale aj tá ktorá je na MM106 a vo výbornej kondícii, tak mrazové trhliny má. Napriek nim prosperuje dobre a bohato plodí. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 2.12.2019 9:34

Pán Hlavatý, ďakujem. Nevedel som, že Rubinola má takúto necnosť. Mám 2 Rubinoly na M9. Jedna je rozpraskaná, druhá zatiaľ nie. Ale tá druhá rastie ešte slabšie ako tá prvá. Možno ako píše pán JZ nižšie, nemusia to byť priamo mrazové trhliny (aj keď ma napadli ako prvé), ale je to, ako zase Vy píšete - genetická predispozícia. Možno tá genetická predispozícia nie je spojená s mrazom, strom rastie  - a praská mu kôra. U mňa bohužiaľ stromy s poškodenými kmeňmi často odchádzajú na hubové ochorenia. Pokiaľ robí trhliny aj na inom podpníku (MM-106) a aj na kostrových konároch (JZ), tak je to pre mňa neperspektívna odroda. Semenáč + medzikmeň MM-106 je asi nezmysel - to asi nakoniec ani nebudem skúšať, to len na doplnenie pôvodného, prvého príspevku. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika