Mráz - hodina pravdy



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.98 (?)
16.2.2017 6:03
Zdravím pán Kaněra. To čo píšete sú absolútne pravdy, myslím tým pasáže o individuálnom prístupe ku každému stromu, odrode, habitu, braní stromu ako súčasti prostredia, o tom že záhradkár sa učí celý život a nikto (ak sa drží pri zemi) nemôže povedať že v starostlivosti o stromy dosiahol dokonalosť. Vaše skúsenosti a umenie si vážim. Po prečítaní Vášho príspevku ale začínajúci adept záhradkárčenia zostane zrejme trochu v rozpakoch. Samoštúdiom sa to nedá, odborné kurzy tiež nič neriešia... takže čo má robiť? Z Vášho príspevku vyplýva, že by si mal zavolať odborníka ktorý sa mu o stromy postará (ak som to správne pochopil). Iste by to bolo riešenie, ale ak mám hovoriť za seba, tak by ma to ako adepta-záhradkára príliš nebavilo. Chýbal by mi ten pocit že je to výsledok mojej práce, len polievať a okopávať by ma asi neuspokojovalo. Ja si myslím (bez nároku na neomylnosť) že predsa len sa adept musí raz postaviť na vlastné nohy a zobrať nožnice do rúk. Cestou je zrejme kombinácia samoštúdia, odborných kurzov a v ideálnom prípade aj možnosť učiť sa od skutočného odborníka priamo v záhrade. A potom ešte schopnosť analyzovať vlastné chyby a poučiť sa z nich. Určite nie každý aj po prejdení tejto prípravy to bude zvládať (vídame občas naozaj zmrzačené stromy), ale inak to asi nejde. Aj dieťa sa raz musí postaviť na vlastné nohy. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 157.239 (?), 3.2.2017 20:10

K větě Vaší zatím poslední-takovým dávám k úvaze příměr k náročné operaci jejich milých, při které nutně dojde k velké ztrátě krve-obejdou se bez transfúze? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.207 (?), 15.2.2017 23:44

Zdravím

Předem chci poděkovat všem za příspěvky a některým i za podporu a pomoc při diskuzi.

V prvé řadě musím říci, že neustálé hledění do odborných publikací a u některých snad i odborných kolikrát ani nepomůže a i některé hromadné kurzy také nic neřeší. Všude se setkávám s názorem, že to co je v knížkách či internetu napsáno a nebo sledování instruktorů vypadá jednoduše a dá se to snadno pochopit, ale jakmile příjdou k vlastnímu stromu tak buď najednou neví co ustřihnout a nebo ti co se do toho pusí, ale najednou s hrůzou zjišťují co jim z toho vzniklo nebo jak strom zareagoval na to co s ním udělali. A to kolikrát je pro strom i ponižující už jak vypadá a i to jak musí poslouchat jak nechce rodit a vypadá jak vrba a to díky těm co ho zmrzačil a nakonec ze vsteku ho seznámí s Husqvarnou pro rychlé řešení problémů.

Také nemohu plně souhlasit s názorem Mirka P. byť si ho moc vážím a i za to co umí, že se sami časem naučíme i pomocí kurzů řez ovocných stromů. To je holý nesmysl. To je učení na celý život. Já sám se tomu věnuji přes 20 let a mám většinu odborných publikací a to nejstarší od roku 1936 a stále se kolikrát divím co mi příroda nachystala za situace každý rok.  To je to samé na co všichni chodíme k felčarovi, když veškerá léčba je na internetu a v tištěné podobě. A stejně i po samoléčení nakonec většina k němu jde i za ceny zhoršeného zdraví vlastní vinou a to i za ceny poškození orgánu a nebo si nějak opravit sám auto.

Je jedno přísloví na vše jsou odborníci a vyjímku tvoří pouze šikulové.

Vždy u řezu se musí brát ohled na zdravotní stav a věk stromu. V prvé řadě se musí odstraňovat nemocné a utahané větve s minimální chutí do života. Pak se musí respektovat a dodržovat dominance větevního řádu. Jako představa Vám musí vždy sloužit představa vzhledu smrčku.

Za další se musí respektovat habitus odrůdy i když ji neznáme a nemůžeme nutit strom k takovému růstu, který nechce tolerovat. Správný pěstitel ovocného stromu se pozná tak, že ho respektuje a váží si ho jako živé bytosti a také tak, že když na něm něco uřízne tak zareaguje tak jak to pěstitel chtěl.

Také správný pěstitel stromu se pozná podle toho, že správně reaguje na to co mu strom říká a jak prožívá vegetační období nebo každý rok je úplně jinný a timpádem se se stromem nemůže zacházet šablonovitě podle literatůry. A to platí i pro stromy stejné odrůdy a to tak, že každý má jiné nároky a požadavky.

Každý strom i bylina je živá bytost a reaguje a komunikuje s okolím a i se sousedními rostlinami či stromy a to se musí mít na paměti. Pokud budeme brát rostinnou říši pouze jako většinou zelenou věc a přistupovat k nim podle nějakých manuálů tak se moc našim rostlinám dařit nebude.

Z vlastních zkušeností vím a sleduji, že lidé začínají čím dál více preferovat odbornou službu u sebe doma a individuální školení jak z fyziologie ovocného stromu, tak rady do nového vegetačního roku. A to platí i u mých polských klientů. A že jsou kolikrát rozčarování z toho co slyšeli na ovocnářských kurzech. A párkrát jsem slyšel stížnosti, proč jim tam mluví o odrůdách co rostou hlavně v místě bydliště školitele a neschopnost zaměřit své přednášky a doporučení na danný region kde přednáší a nebo jim tam mluví o sadbovém materiálu, který není ani v ovoc. školkách přístupný a tak si ze vzteku nakonec stejně koupí co v prodejně je a potom se pěstitel a i stromek trápí z nesplněných požadavků. A už zde začíná potom ovocnářský nezdar, který kolikrát končí ultimátem. Spousta lidí si neuvědomuje nebo nechce, že ovocný strom je péče na několik desítek let a zbytečné nezdary likvidují čas a lidské roky.

P.S. Omlouvám se za připojení na váši reakci. O vašich odborných kvalitách není žádných pochybností a omlouvám se, že jsem nedorazil na Vaše pozvání do Chebu a hned Vám za něj i děkuji. Příště určitě příjdu a rád se s vámi sejdu reálně.

S pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.98 (?), 16.2.2017 6:03
Zdravím pán Kaněra. To čo píšete sú absolútne pravdy, myslím tým pasáže o individuálnom prístupe ku každému stromu, odrode, habitu, braní stromu ako súčasti prostredia, o tom že záhradkár sa učí celý život a nikto (ak sa drží pri zemi) nemôže povedať že v starostlivosti o stromy dosiahol dokonalosť. Vaše skúsenosti a umenie si vážim. Po prečítaní Vášho príspevku ale začínajúci adept záhradkárčenia zostane zrejme trochu v rozpakoch. Samoštúdiom sa to nedá, odborné kurzy tiež nič neriešia... takže čo má robiť? Z Vášho príspevku vyplýva, že by si mal zavolať odborníka ktorý sa mu o stromy postará (ak som to správne pochopil). Iste by to bolo riešenie, ale ak mám hovoriť za seba, tak by ma to ako adepta-záhradkára príliš nebavilo. Chýbal by mi ten pocit že je to výsledok mojej práce, len polievať a okopávať by ma asi neuspokojovalo. Ja si myslím (bez nároku na neomylnosť) že predsa len sa adept musí raz postaviť na vlastné nohy a zobrať nožnice do rúk. Cestou je zrejme kombinácia samoštúdia, odborných kurzov a v ideálnom prípade aj možnosť učiť sa od skutočného odborníka priamo v záhrade. A potom ešte schopnosť analyzovať vlastné chyby a poučiť sa z nich. Určite nie každý aj po prejdení tejto prípravy to bude zvládať (vídame občas naozaj zmrzačené stromy), ale inak to asi nejde. Aj dieťa sa raz musí postaviť na vlastné nohy. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.101 (?), 25.2.2017 0:38

Zdravím vas p. Ivane

Víte jak jsem začínal já. Měl jsem plno knížek v hlavě, ale i tak jsem nechtěl ublížit svým stromům a tak jsem si pozval odborníka na řez přes zahradkářský svaz. Přišel k mým stromům a jeho první slova byla. Vem si nůžky a začni. Když jsem mu s hrůzou řekl, že mám strach a proto tu je, tak mi na to odvětil řikej co budeš dělat a já budu řikat ano nebo ne. Tak jsem začínal dělat řez. Nakonec mi řekl na co jsi mě zval, když to umíš jak z učebnice. A od té doby své zkušenosti přenáším dál a poskytuji své služby a znalosti a nechce se mi tomu ani věřit a už je to více jak 20 let co jsem v plném proudu.

s pozdravem Vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.118 (?), 1.2.2017 20:52

Každý (ne)řez je správný, když si ho vhodně zdůvodníte a obhájíte laugh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 2.2.2017 18:15

Mráz povolil své obruče, na obloze skřivan tluče, notu k notě pilně stlouká, člověk s ústy do ou kouká. Potok už zas bystře brouká, krásně bílá zatím louka, raduj se Ty člověče, zima do pryč uteče! Mráz obruče ještě zcelí-prý za týden, ponedělí, zbudou ústa jako kroužek-kdepak skřivan, chocholoušek! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 2.2.2017 18:25

moc pěkné!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.200 (?), 25.2.2017 7:44
Pekná báseň. Ja som včera kontroloval figy a vyzerajú byť v pohode. Na to aké boli mrazy by som povedal že nič nezamrzlo. V ovocnej záhrade som mal blato tak neviem ako sú na tom broskyne a pod. Jablone tiež vyzerali ok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika