Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?

Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.85 (?)
19.6.2017 19:10
Plody Ligolu majú tenký jemný "šev" tiahnúci sa od kališnej po stopkovú jamku (viď foto). Zrejme je to odrodový znak, majú ho všetky plody. Takýto šev je typický napr. pre Priesvitné letné. IH
Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ligol - prvá degustácia.Moja prvá úroda Ligolu, je..., Ivan Hlavatý, 15.10.2017
...a rána sú tu..orosené. Na fotkách je Ligol už c..., Ivan Hlavatý, 14.10.2017
Ak bude Ligol aspoň spolovice taký chutný ako dobr..., Ivan Hlavatý, 10.10.2017
Na jaře jsem ho jedla koupený z obchodu a ch..., host, 5.10.2017
Ligol (Linda x Golden Del.) : prvoúroda, plody doz..., Ivan Hlavatý, 5.10.2017

Radouš (245) - xxx.xxx.130.20 (?)
3.6.2009 7:54, počet návštěv: 27034
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Hledám i v zahraničních pramenech, vím, že v Polsku je údajně velmi oblíbená, ale kvalitní pomologický popis nebo praktické zkušenosti v našich podmínkách jsem nikde nenalezl. Přitom chuťově jde ještě teď o dobré jablko a pokud se osvědčuje v Polsku...

Připojit reakci   

Jozef Jančík (12) - xxx.xxx.171.171 (?)
4.6.2009 20:04
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ja mám zatiaľ jednoročný stromček, ale ten som začal zháňať hneď potom, ako som tieto jablká prvýkrát jedol. Boli krásne veľké červené a vynikajúcej chuti. Sám som zvedavý, aké budú u mňa na záhrade.

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.244.4 (?)
24.11.2009 7:09

Dobrý den,

rád bych trochu oživil tohle vlákno. Také jsem sháněl nějaké informace, podle polských webů je to spíše slabě rostoucí odrůda, která se v Polsku prodává na bujněji rostoucích podnožích.Odrůdu jsem před měsícem koupil (na Slovensku) a byl jsem trochu překvapen, že stromek dorazil na podnoži M9.

Bohužel jsem nic nezjistil o odolnosti odrůdy - je to prosím rezistent?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.137.109 (?)
24.11.2009 20:23

Pozrite si tuto stranku, mala by to byt nejaka mutacia Idaredu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.41 (?)
12.2.2010 11:27

Odroda Ligol je jedna z najlepších čo mám v záhrade vrele odporúčam.Ostatné odrody Angold, Goldstar,Melodia, Florina,Onthario, Pinova,Rubinola, Red Delicius Selena, Topas atď.Pekný deň.

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.244.4 (?)
12.2.2010 13:30

Nemůžete být prosím trochu konkrétnější - např. jak je to s odolností,   chuťové vlastnosti, skladovatelnost v našich podmínkách...

Za odpověď předem děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.35 (?)
12.2.2010 20:36
Má někdo zkušeností s pěstováním odrůdy Ligol ve vyšších a drsných podmínkách? Děkuji.
Připojit reakci

vrana (171) - xxx.xxx.18.164 (?)
14.2.2010 18:03

před tydnem jsem si je koupil v obchodě.Někdo tu píše, že jsou červené, moje byly zelenožluté, chutné.Moje představa byla, že jsou lepší.Zkusím ještě ten vitos.ligol asi sázet nebudu ač není špatné

Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.114 (?)
25.9.2012 19:22

Mladý stromek jabloně Ligol na podnoži M 26 vysazený v r. 2009 letos poprvé zaplodil 5 ks obrovských nádherných plodů, které jsem dnes sklidil. Chuť zatím nevím, velikost každého jablka je na výšku i šířku mezi 80 – 90 mm a váha 240 – 305 gramů.

Obrázky:

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.18.32 (?)
27.9.2012 10:57

Tak tak, taky mám letos první odrůdu. Velká, temně rudá jablka, neopadávají...

Myslíte, že už je čas na sklizeň? Zimní jablka češu později..?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.114 (?)
27.9.2012 12:36

Také jsem nevěděl, kdy přesně jablka Ligol sklízet. Na polských webových stránkách (tam se hodně pěstuje) píší, že se má sklízet podle polohy koncem září až do poloviny října. Zde na jižní Moravě máme určitě tepleji než v Polsku, takže jsem ho sklidil před 2 dny a stopka šla velmi snadno již při mírném zakývání utrhnout.  

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.18.32 (?)
27.9.2012 14:00

děkuju za cenné informace, Dneska je oberu (jsem na severní Moravě).

Připojit reakci

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
19.4.2013 9:32

Dneska jsem si u nás v obchodě ke svačině koupil jablka Ligol, země původu - Polsko. Byla z nabízeného sortimentu nejlevnější a nevypadla vůbec špatně. Nečekal jsem od jablka nějaký chuťový zázrak - a ejhle, příjemné překvapení.  Štavnaté, dužina křehká, nevtíravě sladké, zřetelná goldenovská stopa. Prostě paráda! Na "prodejstromku.cz" uvadějí slušnou rezistenci a mrazuodolnost. Přemýšlím o pořízení…

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.9 (?)
20.4.2013 23:35

Už ze jména odrůdy jde dovodit rodiče (LInda x GOLden = LIGOL), proto neočekávejte rezistenci ke strupovitosti, Linda je velmi citlivá na tuto chorobu a Golden taky není rezistent. Ale ta chuť je taková, že nějaký ten stroupek přehlédnete. Witos je sice rezistentní ke strupovitosti, ale asi bych ho nechtěl pěstovat v podmínkách příznivých pro padlí. řekl bych, že jeho chuť je kvalitou srovnatelná s Ligolem.

Měl jsem (mám) obě odrůdy v 500 mnm, bohužel naroubované spolu na jednom stromku, který pod místem roubování dostal rakovinu. Rouby jsem zachránil, na další úrodu si ale budu muset chvilku počkat.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.27 (?)
10.6.2017 16:55
Ligol - poľská odroda (Linda x Golden Del.). Na prvú úrodu (prečo to nepriznať, mnohí to napokon poznáte) sa teším ako malé decko. Zasadil som 2 Ligoly - v r.2014 a 2015 (foto 1,2,3). Na kvalitu jabĺk som naozaj zvedavý. Poľsko je svetová veľmoc v pestovaní jabĺk a Ligol sa tam presadzuje, tak by to (hádam) mohlo niečo znamenať... Ligol má už aj svoje klony, takže okrem "klasického" Ligolu už máme aj Ligol Red, Ligol Spur, Ligol Redspur a Dark Ligol (zvaný niekedy aj Dark Idol). Červené mutácie vyzerajú naozaj dobre (foto 4,5,6). Tak uvidíme. Ak má niekto s Ligolom skúsenosti (kvalita plodov, intenzita rastu, choroby resp. ochrana pred nimi atď.) nech poreferuje. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.85 (?)
19.6.2017 19:10
Plody Ligolu majú tenký jemný "šev" tiahnúci sa od kališnej po stopkovú jamku (viď foto). Zrejme je to odrodový znak, majú ho všetky plody. Takýto šev je typický napr. pre Priesvitné letné. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.171 (?)
22.8.2017 20:52
Ligol - priebežný stav. Stromček zasadený v r.2014 na M26, teraz bude prvá úroda. Ešte som žiadny Ligol nejedol a ani žiadny iný Ligol "naživo" nevidel. Je to jeden z dominátorov poľského trhu s jablkami, a to by mohlo niečo znamenať... Plody sú zatiaľ len striedmo vyfarbené, čo ma veľmi teší - najradšej by som bol aby oberanie bolo čo najneskôr. V zrelosti by mali byť plody pekne červeno sfarbené. A chutné. Uvidím, poreferujem. Na fotkách pri pozornejšom pohľade vidno jemný šev prebiehajúci ako poludník medzi kališnou a stopkovou jamkou. Zrejme typický znak (nielen tejto) odrody. IH
Obrázky:

Připojit reakci

vladislav kaněra (152) - xxx.xxx.20.218 (?)
22.4.2013 0:28

Zdravím

Odruda Ligol je středního rústu. Má střídavou plodnost, je středně náchylná na strupovitost. plody jsou velké a podobné Jonagoldu i po chuťové stránce. Dužnina je poměrně šťavnata. Je poměrně silně napadána mšicemi.

sadař vlada

Připojit reakci

host - xxx.xxx.203.231 (?)
24.10.2013 20:41

Na jaře jsem si zakoupil stromek této odrůdy (Ligol) a hned se jeden plod zadařil. Rád bych se tedy s Vámi podělil od dva obrázky. Plod jsme sklidili 18.10 a v rodinném kruhu jej pak degustovali. Jablko bylo hodně šťavnaté. Chuťově mu dost připomínalo Rubín / Bohemia, ale konzistence dužniny byla trošku chruplavěší, ne však tvrdá. Podobnou konzistenci si pamatuji od mateřské odrůdy Linda, kterou jsem měl možnost rovněž ochutnat a byla pro mě impulzem pořídit si Ligol. Na můj vkus je Ligol hodně sladký, ale připouštím, že moje chuťové optimum se pohybuje mezi James Grieve a Granny Smith :-)

Obrázky:
Ligol
Ligol
Připojit reakci

Miroslav Srba (19) - xxx.xxx.203.231 (?)
24.10.2013 20:43

... ještě jeden obrázek i s měřítkem

Obrázky:
Ligol - měřítko
Ligol - měřítko
Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.73.71 (?)
6.10.2014 9:33

Ligol je další z odrůd, které mně v letošním extrémním roce příjemně překvapily.

Plody jsou - jako ostatně každý rok -velmi velké. Letos byla větší úroda, žádný vliv na velikost plodů však nepozoruji. Jablka jsou velmi vyrovnané velikosti i vybarvením, poškození hmyzem/ptáky prakticky žádné (ostatně není divu, v tuto dobu je to kámen), a ačkoliv se uvádí pouze střední odolnost proti houbovým chorobám, tady odrůda exceluje (Angold kousek dál má na plodech   černé mapy).  Ani s přílišným výskytem mšicí jsem se u tohoto stromu nesektal...

Snad pouze barva plodů je letos méně tmavá, ale vzhledem k nedostatku slunce není divu.

V příštím roce snad konečně pořádně zaplodí i přeroubovaný polokmen, zatím se zdá, že odrůda bude vhodná i na vyšší tvary...

Obrázky:

Připojit reakci

Oldřich Bakeš ( TRU 350 ) (122) - xxx.xxx.16.67 (?)
6.10.2014 10:18

Zdravím. Chtěl bych se zeptat jak jste tedy s touto odrůdou celkově spokojen. Jak je to s její chutností a dále údajné střídání plodnosti. Děkuji za veškeré informace.

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.73.71 (?)
6.10.2014 11:06

Já pořád ještě sbírám informace (ostatně, jak můžete zjistit z tohoto vlákna, stromek mi poprvé zarodil v r. 2012), letos mám vlastně první větší úrodu, a pokud příští rok vynechá, vůbec mu to nebudu mít za zlé.

Odrůda mně celkově zaujala - nepříliš bujný růst (možná i díky zatím každoroční sklizni), vytvarovala se téměř sama. Skladovatelnost nebude špatná, letos v březnu jsme degustovali společně se Siriusem - dužnina šťavnatá, tvrdá (možná trochu tvrdší než Sirius), chrupavá. Jablek bylo půl bedničky,  byla rychle pryč, takže nemohu přesně říct, jak dlouho vydrží... 

Po chuťové stránce to pro mne špička asi nikdy nebude, přijde mi trochu prázdná, ale může to být i stanovištěm - stromek mám u potoka.Příští rok by měly začít rodit rouby na sušším a více osluněném místě.

Bez ohledu na chuť se mi celkově jeví jako spolehlivá a výkonná odrůda, která je schopna vyprodukovat vyrovnaná a dobře skladovatelná velká jablka i v extrémních podmínkách.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.211.183 (?)
16.4.2016 20:33

Pěkný den, náhodně jsem na trhu (teď, po zimě!) koupil jablka Ligol a teď o odrůdě hledám info, našel jsem tuto diskusi. Připíši: jablka Ligol mne velmi zaujala - šťavnatá a velmi chutná. Jsem zcela spokojen. O to více, že jsem je koupil teď na jaře, čili po zimním skladování. Jsou krásná, čerstvá. Takže i na skladování patrně budou značně vhodná. Velice chutnají!

Jindra

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.113.117 (?)
17.4.2016 17:52

Zasadil som 2 Ligoly - na jeseň 2014 a na jeseň 2015. Takže zatiaľ Vám neviem poskytnúť hodnoverné vlastné informácie, to bude tak o 2-3 roky. Ligol je kríženec rodičov Linda a Golden Delicious. Nikdy som Ligol (plody) nejedol, ba ani nevidel (!), napriek tomu som si ho kúpil a zasadil, čo inak nikdy nerobím... Rozhodol som sa len na základe informácií, ktoré boli takmer bez výnimky kladné (vzhľad, kvalita, skladovateľnosť atď.). To že nie je tzv. rezistent mi nevadí, napokon o pojme "rezistencia" by sa dalo polemizovať. Poľsko je jedna zo svetových veľmocí v pestovaní jabĺk a práve tam si Ligol vydobyl významné (ak nie dominantné) postavenie medzi pestovanými odrodami, čo ma tiež ovplyvnilo v rozhodnutí preň. Uvidíme, rozhodujúca je vlastná skúsenosť, a tú ešte zatiaľ nemám. Niekedy sa vychvaľovaná sorta ukáže byť len nafúknutou bublinou, verím ale že pri Ligole to tak nebude, kiež by som s ním bol spokojný ako napr. s Admiralom. Veľmi som Vám asi nepomohol, musím si ešte počkať na vlastnú úrodu.     IH  

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.15 (?)
27.9.2017 20:09
Ligol sa postupne, pomaly, ale isto vyfarbuje do červena. Zatiaľ je to taký "nijaký" odtieň červenej, ale predpokladám že z toho napokon bude atraktívnejšie sfarbenie. Oberanie sa rysuje na cca polovicu októbra. To najdôležitejšie - chuť - posúdime neskôr. Keďže je to 1. úroda, očakávania sú veľké. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.254 (?)
5.10.2017 20:36
Ligol (Linda x Golden Del.) : prvoúroda, plody dozrievajú postupne, niektoré sa už pekne vyfarbili (foto). Jablká sú veľké, ale dôležitejšia bude chuť tejto preferovanej poľskej odrody. Tento rok bez chrastavitosti a múčnatky (nie je to rezistent), ale v danej sezóne by som hubové ochorenia asi nenašiel ani keby som ich chcel úmyselne vyvolať... Ligol po tejto stránke preveria až ďalšie roky. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.218 (?)
5.10.2017 21:27

Na jaře jsem ho jedla koupený z obchodu a chutnal mi, teď mám objednaný stromek, tak se těším, až přijde...           Lída   

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.234 (?)
10.10.2017 18:12
Ak bude Ligol aspoň spolovice taký chutný ako dobre vyzerá, tak sa je na čo tešiť... (foto 1). Väčšinu plodov mám ešte na stromčeku (prvoúroda), postupne sa vyfarbujú do krásnej tmavočervenej farby. Plody nie sú tvarovo úplne uniformné, niektoré sú guľovité, ale typický Ligol je zrejme mierne valcovitý, so širokou kališnou jamkou, ktorej okraje sú zvlnené. Typickým znakom plodov (asi odrodovým?) je jemný "šev" - tenučká mierne vyvýšená línia tiahnúca sa ako pomyselný poludník od stopkovej jamky ku kališnej. Na foto 2 a 3 je tento šev označený žltými šípkami. Je síce nenápadný, ale pri pozornejšom pohľade neprehliadnuteľný. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.165 (?)
14.10.2017 19:42
...a rána sú tu..orosené. Na fotkách je Ligol už celkom pekne vyfarbený, ozdobený kvapôčkami rannej rosy. Takýto pohľad hneď ráno človeku zlepší náladu 😃. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2318) - xxx.xxx.234.13 (?)
15.10.2017 18:27
Ligol - prvá degustácia.Moja prvá úroda Ligolu, jeden plod som nechal na stromčeku úplne dozrieť, včera som ho odtrhol (foto) a dnes degustoval. Moje dojmy: dužina je biela, optimálnej konzistencie - nie je mäkká, ale jej tuhosť je pri jedení príjemná, je akoby "lámavá", alebo ak mám použiť ten trochu sprofanovaný výraz "chruplavá". Tiež je veľmi šťavnatá. Chuť je mimoriadne sladká, tým mimoriadne myslím nielen jej intenzitu, ale aj "spôsob sladkosti". Neviem to prirovnať k žiadnej odrode, možno najbližšie to má k Jonagoredu, ale je to skrátka iné. Pri dojedaní sústa sa objaví mierne "parfémový" vnem, ale nie nepríjemný. Tak trochu na spôsob McIntoshu a jeho derivátov, ale opäť trochu iný. Priznám sa, že som čakal niečo iné, tá sladkosť ma trochu zaskočila, predpokladal som niečo vybalansované ohľadom pomeru cukrov a kyseliniek (opäť trochu sprofanovaný výraz - "harmonické"). Ale sklamaný nie som, tá intenzita chuti je mimoriadna, už chápem prečo je to taký vychytený "komerčák" na poľskom trhu. Mám ešte zopár plodov obratých "normálne", teda ešte pred konzumnou zrelosťou, tie nechám na doladenie v pivnici. Výrazne inú chuť ale neočakávam, viac ma bude zaujímať dĺžka skladovateľnosti a "shelf-life" tejto odrody. IH
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?2723.10.201710478
Co právě sklízíte?10923.10.201772878
Black diamond apple 223.10.2017129
Mulčování ovocných stromů823.10.2017638
Jabloň Pink Lady2523.10.201736535
Nemoc jabloně1522.10.20171320
Chrastavitosť: "rezistenty" versus "nerezistenty"5422.10.20175752
Jablon I18/1 krizenec Elstar xTopaz222.10.2017162
Beni Shogun 3322.10.201714210
Solivarské ušľachtilé322.10.2017671
Valašská reneta3922.10.201716910
Neznámá stará výtečná podzimní odrůda jabloně1322.10.20171039
Boikovo obrovské2521.10.201718617
Mozaika jabloně 420.10.20172886
Admirál4920.10.201715609
Merkur9419.10.201741788
Braeburn 1019.10.20172707
Vyslepené pupeny319.10.2017273
Jabloň - poraďte prosím jakou?3719.10.201726668
Braeburn4518.10.201737469
Heliodor 8518.10.201756216
Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení8118.10.2017100758
Staré odrůdy od silnic 218.10.2017406
Sloupovité jabloně3616.10.201745832
Prasklinky na kmeni jablone 616.10.2017777
Prosím odporúčte jablone do novej záhrady416.10.2017481
Podnož M261616.10.201721215
Jabloň Lucy4916.10.201733829
Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?3115.10.201727035
Jabloně a hrušně do teplých oblastí1415.10.20171307
Foto M9 a MM1061115.10.20171701
Trenčín vystavisko 2017 914.10.20171165
Novinky roka813.10.20171593
Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy4713.10.201723600
Novinky jabloní 20121213.10.201712388
Angold, Andego, Antonovka813.10.20178368
Auralia3513.10.201723809
Zuzana a Zvoša1013.10.20175993
Těchobuzické odrůdy913.10.20173048
Jablko cervene zihani, svetla naruzovela duzina, ruzovy stavnaty most413.10.2017459
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Prodáváte králičí maso21.10.2017
Máslo, vejce a co pak?19.10.2017
Uši u vlčáka18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů