Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
19.4.2013 9:32

Dneska jsem si u nás v obchodě ke svačině koupil jablka Ligol, země původu - Polsko. Byla z nabízeného sortimentu nejlevnější a nevypadla vůbec špatně. Nečekal jsem od jablka nějaký chuťový zázrak - a ejhle, příjemné překvapení.  Štavnaté, dužina křehká, nevtíravě sladké, zřetelná goldenovská stopa. Prostě paráda! Na "prodejstromku.cz" uvadějí slušnou rezistenci a mrazuodolnost. Přemýšlím o pořízení…



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 58.114 (?), 27.9.2012 12:36

Také jsem nevěděl, kdy přesně jablka Ligol sklízet. Na polských webových stránkách (tam se hodně pěstuje) píší, že se má sklízet podle polohy koncem září až do poloviny října. Zde na jižní Moravě máme určitě tepleji než v Polsku, takže jsem ho sklidil před 2 dny a stopka šla velmi snadno již při mírném zakývání utrhnout.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 18.32 (?), 27.9.2012 14:00

děkuju za cenné informace, Dneska je oberu (jsem na severní Moravě).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.4.2013 9:32

Dneska jsem si u nás v obchodě ke svačině koupil jablka Ligol, země původu - Polsko. Byla z nabízeného sortimentu nejlevnější a nevypadla vůbec špatně. Nečekal jsem od jablka nějaký chuťový zázrak - a ejhle, příjemné překvapení.  Štavnaté, dužina křehká, nevtíravě sladké, zřetelná goldenovská stopa. Prostě paráda! Na "prodejstromku.cz" uvadějí slušnou rezistenci a mrazuodolnost. Přemýšlím o pořízení…



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 20.4.2013 23:35

Už ze jména odrůdy jde dovodit rodiče (LInda x GOLden = LIGOL), proto neočekávejte rezistenci ke strupovitosti, Linda je velmi citlivá na tuto chorobu a Golden taky není rezistent. Ale ta chuť je taková, že nějaký ten stroupek přehlédnete. Witos je sice rezistentní ke strupovitosti, ale asi bych ho nechtěl pěstovat v podmínkách příznivých pro padlí. řekl bych, že jeho chuť je kvalitou srovnatelná s Ligolem.

Měl jsem (mám) obě odrůdy v 500 mnm, bohužel naroubované spolu na jednom stromku, který pod místem roubování dostal rakovinu. Rouby jsem zachránil, na další úrodu si ale budu muset chvilku počkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.27 (?), 10.6.2017 16:55
Ligol - poľská odroda (Linda x Golden Del.). Na prvú úrodu (prečo to nepriznať, mnohí to napokon poznáte) sa teším ako malé decko. Zasadil som 2 Ligoly - v r.2014 a 2015 (foto 1,2,3). Na kvalitu jabĺk som naozaj zvedavý. Poľsko je svetová veľmoc v pestovaní jabĺk a Ligol sa tam presadzuje, tak by to (hádam) mohlo niečo znamenať... Ligol má už aj svoje klony, takže okrem "klasického" Ligolu už máme aj Ligol Red, Ligol Spur, Ligol Redspur a Dark Ligol (zvaný niekedy aj Dark Idol). Červené mutácie vyzerajú naozaj dobre (foto 4,5,6). Tak uvidíme. Ak má niekto s Ligolom skúsenosti (kvalita plodov, intenzita rastu, choroby resp. ochrana pred nimi atď.) nech poreferuje. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 19.6.2017 19:10
Plody Ligolu majú tenký jemný "šev" tiahnúci sa od kališnej po stopkovú jamku (viď foto). Zrejme je to odrodový znak, majú ho všetky plody. Takýto šev je typický napr. pre Priesvitné letné. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.171 (?), 22.8.2017 20:52
Ligol - priebežný stav. Stromček zasadený v r.2014 na M26, teraz bude prvá úroda. Ešte som žiadny Ligol nejedol a ani žiadny iný Ligol "naživo" nevidel. Je to jeden z dominátorov poľského trhu s jablkami, a to by mohlo niečo znamenať... Plody sú zatiaľ len striedmo vyfarbené, čo ma veľmi teší - najradšej by som bol aby oberanie bolo čo najneskôr. V zrelosti by mali byť plody pekne červeno sfarbené. A chutné. Uvidím, poreferujem. Na fotkách pri pozornejšom pohľade vidno jemný šev prebiehajúci ako poludník medzi kališnou a stopkovou jamkou. Zrejme typický znak (nielen tejto) odrody. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.218 (?), 22.4.2013 0:28

Zdravím

Odruda Ligol je středního rústu. Má střídavou plodnost, je středně náchylná na strupovitost. plody jsou velké a podobné Jonagoldu i po chuťové stránce. Dužnina je poměrně šťavnata. Je poměrně silně napadána mšicemi.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.59 (?), 7.6.2018 20:00
Aby sme teda nepropagovali len takzvané rezistenty a vzdali zaslúžený hold aj takzvaným nerezistentom: dovolím si upozorniť na dve chuťovky z tej druhej skupiny. Napokon, opakovane som tu prezentoval svoj názor, že za chuťové špičky zo svojej záhrady považujem trojicu tzv. nerezistentov Jonathan - Coxova reneta - Golden Delicious (bez poradia). Nešťastný A... l má iné kvality, chuťovo je ale iba v ich závese. Takže: prvou odrodou je LIGOL, poľská sorta (Linda x Golden Del.), na foto 1-4 súčasný stav (mladý stromček na začiatku rodivosti), na foto 5 zrelý plod Ligolu z minulej sezóny. Druhou je DESERT, česká odroda (Golden Del. x Coxova reneta), na foto 6-8 súčasný stav (tiež mladý stromček na začiatku rodivosti), na foto 9 plody Desertu v čase oberačkovej zrelosti. Tieto dve odrody sú "nebíčko v papuľke", ich nezapreteľné mínusy teraz ponechajme bokom. Dúfam že nebudem obvinený z propagácie tzv. nerezistentov. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.74 (?), 7.6.2018 20:17

Pan Hlavaty je pravda ze Ligol rodi na jednorocnom dreve? Tento udaj som nasiel na jednej polskej stranke.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika