Matčino



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
7.9.2018 7:51

Přesně tak. Nejlepší úrody nejhezčích plodů dávají staré stromy o které se řezem a tvarováním nikdo moc nestará. Podobně jako u Rubínu a Bohemie chutnější plody jsou z chladnějších poloh.
   Jinak odrůda Matčino (Nonetit) je důkazem, že když je odrůda zajímavá a kvalitní, místo v zahradách si najde. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
               
host - 70.58 (?), 28.9.2016 21:05
Ano, myslím, že je to Matčinona 99,9%. U nás ještě chvíli počkám s česáním. Škoda, že nemohu ochutnat, to lze poznat určitě. Moje nej odrůda. Někdo říká, že moučnatí, vydrží jen do Vánoc atd. Ale je nejlepší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 28.9.2016 21:24

My jsme je měli protáhlejší, na plodu býval jakýsi šev s výrůstkem. Slupka byla hodně mastná, ale ne lesklá, spíš taková zaprášená. Na plodu bylo více zelené barvy a červená nebyla v proužcích. Tak nevímsmiley. A moc mně nechutnalo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 153.221 (?), 28.9.2016 22:03

Tentokrát se připojím ke Kukymu. Ani mně jablka na fotkách Matčino 100% nepřipomínají. (a vzal jsem si k tomu i v neděli sklizená jablka, která jsou Matčiným naprosto jistě).

Jablak na fotkách se mi zdají moc kulovité až zploštělé; Matčino je kulovité až protáhlé, k bubáku kónické. Kališní jamka Nonetitů (Matčina) je extrémně malá a mělká.

Oproti tomu - stopka ze stopečné jamky při pohledu z boku těsně (cca 1-5 mm) přečnívá.

Podle chuti by se ale Matčino jistě poznalo (tedy ten, kdo je má dostaečně "nachutnané"). Slyšel jsem pro něj i místní název: "skořičáky".

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 217.238 (?), 28.9.2016 22:19

Plody jsou protáhlé, fotografie to zkreslují a mj. právě malý "bubák" mě přivedl na myšlenku, že se jedná o Matčino.

Pane Kamile, děkuji za nabídku roubů - letos jsem Matčino rouboval. Na plody si ještě počkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 29.9.2016 1:27

Právě ta kališní jamka je pro Matčino velmi typická, stejně jako žlutá sladší dužnina a příjemné aroma. Vámi focené plody jsou navíc pěkně vybarvené. Stopky mívá Matčino středně silné, jakoby trochu zdužnatělé, stopečnou jamku přesahují jen málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.235 (?), 29.9.2016 13:24

Myslím, že to Matčino je. Zejména levý plod na poslední fotce je typický.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 18.9.2017 20:48

Matčino - 2017 - štíhlé vřeteno - Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 19.9.2017 18:55

Chuť Matčina je nezapomenutelná. Pro zajímavost níže uvádím popisy chuti Matčina, od známých pomologů.

Jan Říha: Dužina po rozkrojení silně zavoní, jest velmi jemná, hustá avšak měkká, hojně šťavnatá, tmavěji žlutá, vyniká výbornou, velmi libě aromatickou sladkou chutí s velice jemnou, navinulou příchutí.

Josef Vaněk: Dužina je velmi jemná, vonná, měkká, tmavě žlutá, aromatická, více sladká, s jemnou kořenitou příchutí.

Karel Kohout: Dužina je křehká, chruplavá, žlutá, šťavnatá, výborná, sladce navinulá s jemnou kořenitostí. I. Chuťové jakosti.

Antonín Dvořák a kol.:  Dužina je žlutá, křehká, v optimální zralosti šťavnatá, později sušší a jemně zrnitá. Chuť má sladkou, silně aromatickou - buketní, velmi dobrou až výbornou.

Antonín Dvořák a kol. (Akademia) o rok později: Dužina je žlutá, křehká, šťavnatá, příjemně voní. Po rozkrojení slaběji hnědne. Chuť je sladká, silně aromatická, velmi dobrá až výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 6.9.2018 20:07

Matčino - 2018 - štíhlé vřeteno

Odrůda nalezena v USA a první popis této odrůdy vyšel v roce 1848.Chuťově výborná s polní odolností proti strupovitosti.Růst má vzpřímený a hodí se spíše na vyšší volné tvary.Nesnáší tvarování a trucuje což mohu potvrdit.Pěstování této odrůdy na štíhlém vřeteni není ideální volba. (špatné rozvětvuje).Jinak stále oblíbená odrůda u malopěstitelů.

Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.9.2018 7:51

Přesně tak. Nejlepší úrody nejhezčích plodů dávají staré stromy o které se řezem a tvarováním nikdo moc nestará. Podobně jako u Rubínu a Bohemie chutnější plody jsou z chladnějších poloh.
   Jinak odrůda Matčino (Nonetit) je důkazem, že když je odrůda zajímavá a kvalitní, místo v zahradách si najde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika