Mantet



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
28.7.2019 11:10

Máte pravdu, nezájem. Celý rok jste se ani Vy, ani my ostatní o Mantetu nezmínili.  Které z odrůd na Vaší zahradě mu chuťově nekonkurují?
   I když je v letošní sezóně víc strupovitosti než loni, velmi citlivé Mantety jsou kupodivu postiženy jen minimálně. A to i bez fungicidní ochrany. Plody jsou slušně velké a úrodnost vysoká. Odrůdě bych vytknul dva nedostatky. Jeden drobný - hodně velký jádřinec. Druhý závažnější. Skvělá chuť a vůně trvá jen velmi krátce. Plody jsou těsně před tím kyselé, potom rychle zmoučnatí. Velké škody mi na ovoci - Mantet nevyjímaje - letos páchají špačci. Mám pocit, že chemicky neošetřené stromy napadají víc, ale možná se mi to jen zdá.

Mantet
Mantet
Mantet po náletu špačků
Mantet po náletu špačků
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.16 (?), 21.7.2018 22:51
178.235: Mohla by to byť Vista Bella - pre ňu je typické fialovočervené "ojínenie", akoby jemný poprašok na povrchu plodov. Druhou možnosťou je odroda Quinte (foto 4). Berte to ako tipy na pátranie. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.142 (?), 23.7.2018 13:37

Pane 178.235.Mantet má ojínění, ovšem ne tak výrazné jako některé odrůdy.Bez snímku ovoce a uvedení polohy nelze nic usuzovat.Mantet má však znaky podle kterých se dá usoudit pravost odrůdy.Strom má velmi husté olistění a neobvykle velké listy, které jej odlišují od ostatních.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 27.7.2019 22:00

Mantet - 2019 - štíhlé vřeteno.

Po roce ovocnářského nezájmu opět Mantet přesvědčuje o své vyjímečné kvalitě letního jablka.Chuťově bez konkurence.

Zahradě zdar - Mičurin II  (470 m)












Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.7.2019 11:10

Máte pravdu, nezájem. Celý rok jste se ani Vy, ani my ostatní o Mantetu nezmínili.  Které z odrůd na Vaší zahradě mu chuťově nekonkurují?
   I když je v letošní sezóně víc strupovitosti než loni, velmi citlivé Mantety jsou kupodivu postiženy jen minimálně. A to i bez fungicidní ochrany. Plody jsou slušně velké a úrodnost vysoká. Odrůdě bych vytknul dva nedostatky. Jeden drobný - hodně velký jádřinec. Druhý závažnější. Skvělá chuť a vůně trvá jen velmi krátce. Plody jsou těsně před tím kyselé, potom rychle zmoučnatí. Velké škody mi na ovoci - Mantet nevyjímaje - letos páchají špačci. Mám pocit, že chemicky neošetřené stromy napadají víc, ale možná se mi to jen zdá.

Mantet
Mantet
Mantet po náletu špačků
Mantet po náletu špačků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 3.8.2019 14:57

Byl jsem na dovolené, raguji tedy nyní.Pokud vim, vyjímečná chuť Mantetu jako letního jablka je bez duskuzí a nebyla zatím zpochybněna.Tak co chcete dokazovat?

Popis vlastností jak jste jej napsal se hodí na každou ranou letní jabloň.Jenom ten údajně velký ohrizek je teda fatální nedostatek.Zapoměl jste dodat.Dozrává postupně což je velká přednost a pokud si nějaké plody založím v lednici mohu je konzumovat postupně ve špičkové kvalitě bezproblému i 3 týdny.

Zahradě a ojektivitě zdar. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.8.2019 17:16

vyjímečná chuť Mantetu jako letního jablka je bez duskuzí a nebyla zatím zpochybněna

To jako kým? Něco jako vedoucí úloha strany. O té se taky nediskutovalo.

Zahradě a objektivitě zdar

Omyl. Právě chuť je parametr vysloveně subjektivní. Nepopírám výbornou chuť Mantetu, ceněnou zejména milovníky voňavých jablek s měkší bílou kyprou dužinou. Za sebe říkám, že třeba Discovery mi chutnají víc, na rozdíl od Mantetu jsou sladká, mají tvrdší dužinu a přes 3 týdny je mohu jíst přímo ze stromu. Z jablek z lednice mi brní zuby. Pravda, jsou menší, ale zas netrpí strupovitostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 3.8.2019 17:38

V dobrém slova smyslu závidím všem, kdo se můžou zakousnout do MANTETU. To už je nějakých let, co jsem měl taky tu možnost na trhu, kde je prodával místní velkopěstitel. Tenkrát jsem si myslel, že se jedná o nějakou dobře skladovanou zimní odrůdu jablek. Taková kvalita letního jablka mně tak trochu vyrazila dech. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 4.8.2019 7:56
Má niekto skúsenosť s novšími letnými odrodami jabloní Allegro, Diana a Juno? Ak áno, podeľte sa prosím so svojimi poznatkami. K téme vlákna: Mantet patrí bezpochyby k chuťovo najkvalitnejším letným odrodám. Je trochu škoda, že pán Mičurin sa nevyjadril k otázke, s čím Mantet porovnával (teda aké letné odrody jabloní ešte pestuje, resp. pestoval, resp. degustoval). Nájsť ideálnu letnú odrodu je asi nemožné, tá by mala spĺňať komplex kritérií, ktoré súčasne dosiahnuť je zatiaľ zrejme utópiou (vynikajúca chuť, pekný vzhľad, odolnosť chorobám s minimálnou potrebou chémie, dobrá tvarovateľnosť, pestovateľnosť v rôznych podmienkach, na rôznych podpníkoch a v rôznych tvaroch, aspoň nejaká skladovateľnosť a tiež dostupnosť na trhu). Takže ako vravím - zatiaľ utópia. Každý má možnosť vybrať si odrodu podľa toho, ktorý vyššieuvedený parameter/parametre považuje za prioritné. Čo sa týka chuti - je to subjektívny zmyslový vnem - riaďme sa zásadou "proti chuti žiaden dišputát", toto by sme mali rešpektovať. Pre mnohých to môže byť práve Mantet. Pre mňa je napríklad kvalitnou letnou odrodou Piros, ale tvrdiť že je "bezkonkurenčný" si samozrejme netrúfam, už len preto, že som zďaleka neochutnal všetky letné jablká (ale to asi nikto z nás). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 6.8.2019 16:36

To jako kým? Něco jako vedoucí úloha strany. O té se taky nediskutovalo.

Škoda, že si nepřipomenete svá mladá léta, když píšete o Admirálu jako o jablku z jiné planety.Mantet byl mnohokrát prezentován v Zahradkáři jako nejchutnější letnička.Pravda, je to už dávno a 12 let ani čárka.To jak se tam vedrala ta nová garnitura.Kde jsou ty časy když tam psával třeba pan Blažek.To byl ještě ovocnář.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.8.2019 16:58

Ovocnáři nevymřeli, jen místo starých přišli mladší. Mohou mít jiné názory, jiné oblíbené odrůdy, to je prostě vývoj. I dnes někteří motoristé tvrdí, že nejlepší svezení bylo v šestsettrojce. A možná mají svým způsobem pravdu.
   Rád si připomínám mladá léta, často v jiných souvislostech než s Admirálem crying .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika