Lysice 2018



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
30.11.2018 8:12

Osobně přidávám k těm odrůdám co stojí za piplání Parmenu zlatou a Šampion. Ty jsou pro mě základ pro srovnávání aroma. K Admirálu: Vedle pihovitosti se na něm objevuje i jonatánová skvrnitost (nevím jestli o ní také p. Zima hovořil). Ta pihovitost ho z hlediska skladování na době uložení nekrátí, skvrnitost ano. Takže já mám letos prakticky po Admirálu, odchází od zprvu malých postupně se rozlévajících hnědých skvrnek na slupce. Asi je třeba ho sklízet včas - i když dobře drží na stromku. Jinak děkuji za informace. U hrušek si píšeme s panem Mičurinem II, a vzal jsem si do úst Idared. Byl tam letos? A byl jako poslední roky zase o něco lepší než dříve, když bylo studeno, z nebe padala voda? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 30.11.2018 8:12

Osobně přidávám k těm odrůdám co stojí za piplání Parmenu zlatou a Šampion. Ty jsou pro mě základ pro srovnávání aroma. K Admirálu: Vedle pihovitosti se na něm objevuje i jonatánová skvrnitost (nevím jestli o ní také p. Zima hovořil). Ta pihovitost ho z hlediska skladování na době uložení nekrátí, skvrnitost ano. Takže já mám letos prakticky po Admirálu, odchází od zprvu malých postupně se rozlévajících hnědých skvrnek na slupce. Asi je třeba ho sklízet včas - i když dobře drží na stromku. Jinak děkuji za informace. U hrušek si píšeme s panem Mičurinem II, a vzal jsem si do úst Idared. Byl tam letos? A byl jako poslední roky zase o něco lepší než dříve, když bylo studeno, z nebe padala voda? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 30.11.2018 16:15

Pro pana Ivana z okénka:

Nevzpomínám si, jestli Ing. Zima hovořil o jonathanové skvrnitosti u Admirálu, proto myslím, že nehovořil.  Patřím k těm šťastlivcům, u kterých jde Admiral pěstovat (Moravský kras) a jsem tomu moc rád.

Idared v Lysicích nebyl, takže nebylo možné posoudit, zda je o něco lepší  smiley než dříve, když bylo studeno a kdy z nebe padala voda.. Fotky (žel jen z mobilu) jablek z hodnocení jsem dal tady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 30.11.2018 10:08

Pán Hlavatý, takže Admiral podľa odkazu je vhodný do chudobnejších, vápnom dobre zásobených pôd. Vyššie vo vlákne zase páni uvádzajú, že neprosperuje na pôdach bohatých draslíkom a horčíkom. 

Takže ako naňho z hľadiska hnojenia? Iba ho vápniť? Nehnojiť minerálnymi hnojivami s obsahom K, nehnojiť dodatočne dusíkom - keďže rastie aj tak bujne? V princípe, pri prevažne letnom reze by asi nemal mať ani príliš veľké požiadavky na N - postačilo by zelené hnojenie? Keď bude menej N, stačí aj menej K na vyzrievanie nového dreva. Vychádza mi to tak, že čím menej okolo neho budem skákať s hnojivami, tým asi lepšie?!? Ďakujem za Váš názor. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?), 30.11.2018 16:57
Igor: S týmto Vám neviem poradiť. Ja jednoducho zasadím strom, vtedy mu dám do výsadbovej jamy aj vyzretý kravský hnoj a potom sa oň starám ako o každý iný. To znamená rez, polievanie, kyprenie pôdy a s mierou postreky. Nikdy nehnojím skôr ako vo štvrtom roku po výsadbe, často ani to. Nevápnim, minerálne hnojivá do pôdy nepoužívam. V sezóne dávam párkrát postrek na listy - Harmavit a Humix Bio, ale najmä Florasin Calcium s bórom. Ak by mal u mňa Admiral opakovane pehovitosť (akože za tie 3-4 roky čo rodí nikdy nemal), tak ho nemilosrdne vykopem a nebudem okolo neho robiť žiadne rituálne tance. Tie údaje že "chudobnejšie pôdy" a podobne beriem s velikánskou rezervou. Záhradu mám na teplej úrodnej nížine a silne pochybujem, že by tu pôda bola chudobná na dusík. Faktom ale je, že u mňa Admiral pehovitosť nemá (foto). Uvažujem či nedám predsa len spraviť rozbor mojej pôdy, čo by ma inak ani nenapadlo - len z dôvodu aby si ostatní pestovatelia Admiralu u ktorých pehovitosť má mohli prípadne porovnať v čom sú rozdiely. Možno že pôda u mňa má taký pomer živín a minerálov, že to Admiralu vyhovuje. Či naozaj, to neviem. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.185 (?), 2.12.2018 20:31

Pán Hlavatý, ďakujem za odpoveď. Spoločné vodítko medzi odporúčaným a Vašim prístupom sa dá nájsť: Neprihnojujete navyše dusíkom ani draslíkom (potrebné si asi vytiahne strom z pôdy, pôdu máte úrodnú) a striekate na list aj ako prevenciu proti pehovitosti + bór. Od toho sa odrazím. Ja síce takú úrodnú pôdu ako Vy nemám, ale nedostatok N v mojej lokalite ani u opustených stromov bez opatery nepozorujem, dusíka je pôde akokeby vždy dosť. Draslíka bude v pôde možno tiež dosť (u Vás určite), u mňa možno tiež resp. netreba to preháňať. Vápniť musím pridať (u mňa pH 4,8), ale povápnenie nebude na škodu. Pokiaľ viem, rastúce stromy si Ca dosť vyžadujú resp. ho dosť spotrebúvajú. Takže ak Admirál vyžaduje špecifický prístup, skúsim mu ponúknuť vo svojej chudobnejšej pôde zatiaľ navyše iba vápnenie a listový postrek a časom sa uvidí. Ešte raz ďakujem za Vašu odpoveď. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.26 (?), 29.11.2018 20:37
"...i když za královnu malvic považuji dobrou hrušku...". Niečo na tom bude! Práve som sa pristihol, že posledných pekných pár dní si beriem z pivnice radšej hrušky (pritom mám na výber z asi 25 odrôd jabĺk). A nie je to len preto, že hrušky treba prednostne spotrebovať. Na foto dnešná/každodenná večera - tentokrát 2 Nojabrskaje a 1 Erika 🔝 IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.159 (?), 1.12.2018 12:47

Dobrý deň, Spýtam sa ja niečo keď už ste Lysice 2018 premenili na Admiral 2018, pred niekoľkými mesiacmi som náhodou narazil na zmienku o sesterskej odrode Admirála s názvom "Generál". Žiaľ už ten článok ani s pomocou Googlu nejako nevim dohladať, vie sa už o tejto odrode niečo bližšie alebo to bol nejaký hoax?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 1.12.2018 16:16

Generál se prozatím asi skrývá za některým číslem UEB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.109 (?), 1.12.2018 17:07
O odrode General je ťažké získať nejaké informácie. Malo by ísť o kríženca Pinova x Topaz, ale za túto informáciu neručím. Zmienka o tejto odrode pochádza z Nemecka, kde sa odroda označená ako "General 3838" umiestnila vysoko v jednej degustácii (foto 1, pre zaujímavosť prikladám kompletné výsledky tejto degustácie, keďže sa tam vyskytuje viacero českých odrôd). Isté je, že asi v r.2014 bola patentovaná odroda UEB 3838/3 pod menom Barby. O tejto odrode je tiež minimum informácií. Bola teraz degustovaná v Lysicích 2018. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.12.2018 18:44

Škoda jen, že více produktů z Česka nemá v Německu takový zvuk jako střížovická jablka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika