Lišejník na ovocných stromech



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 113.153 (?)
21.6.2020 11:25

Chemstop používám řadu let a zatím bez větších problémů. Je to nevzhledné a občas se přilepím i já, ale je to daň za méně postřiků proti mšicím. Po aplikaci postřiku byly mšice často do týdne, dvou zpět. S Chemstopem stříkám často většinou jen jednou.

Pásku pod lep jsem taky zkoušel, ale lze použít jen u hladké kůry. A taky při jejím odstrňování se u dvou mladých stromků částečně odloupla i kůra!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 204.104 (?), 21.6.2020 10:04
Ten chemstop sa moze pouzit aj na mlade stromy? Natrel som ho na cca 2 rocne stromy priamo na koru a mozem potvrdit ze je 100% ucinny, ale bojim sa aby to stromom v buducnosti neuskodilo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 113.153 (?), 21.6.2020 11:25

Chemstop používám řadu let a zatím bez větších problémů. Je to nevzhledné a občas se přilepím i já, ale je to daň za méně postřiků proti mšicím. Po aplikaci postřiku byly mšice často do týdne, dvou zpět. S Chemstopem stříkám často většinou jen jednou.

Pásku pod lep jsem taky zkoušel, ale lze použít jen u hladké kůry. A taky při jejím odstrňování se u dvou mladých stromků částečně odloupla i kůra!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 21.6.2020 11:49

Sloupnutí povrchové vrstvy kůry je malou daní a pounaučením pro příště. Já malíř.pásku aplikuju tak, že na kůru dám nejdříve nelepivou stranu, teprve druhá vrstva je k té první lepivou na lepivou, pak nanesu samotný lep. Odstranění je tedy po sezoně pro stromek bez škod. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 21.6.2020 11:20

Čím jsem na Světě déle, tím je má chuť vynášet absolutní soudy menší... Že lišejník neužírá stromům-to je asi pravda, ale že skýtá možnost úkrytu pro organismy rostlinám škodlivým, to je taky fakt-hmyz, houbovky. Že je kůra především mladých stromků pod lepem v nepohodě jsem osobně vypozoroval, že vrstva lepu má jako vedlejší efekt funkci lupy a tkáně pod ním se více hřejí-tedy v žáru Slunce až pálí, to je logické...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.138 (?), 21.6.2020 21:35
Pane Krtek já píšu z mé zkušenosti a zkušenosti sousedů které společně debatujeme.Jestli někomu lišejnik nevadí tak ať strom nechává zanedbaný... Už jen ta vlhkost na kůře stromů, který lišejnik zadržuje není dobrý pro růst.Nepřipadá mi to jako symbióza ovocnych stromů s lišejnikem.A na ten chemstop někdo to dnes přesně tady popsal jak působí slunce na natrený strom jako Lupa... A je to tak kůru jsem měl propalenou černou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 87.9 (?), 29.6.2020 1:40
Ja zasa navzdory niektorým diskutujúcim som za to, že lišajník stromu vyslovene škodí. O biológii lišajníkov toho čosi viem, mám biológiu vyštudovanú a napriek tomu to tvrdím. Lišajník škodí sekundárne - tým, že hustý porast lišajníkov, podobne aj machov udržiava konáre dlho vlhké, vytvára priaznivú mikroklímu pre šírenie hubovych chorôb a tak isto poskytuje dobrý úkryt drevokaznému hmyzu. Stromom bez lišajníkov sa darí lepšie, mám s tým skúsenosti. Pred 3 rokmi mi odchádzala jedna cca 40 ročná jabloň, vetve kompletne porastené lišajníkmi. Dal som si tú prácu a ryžakom som okefoval všetky konáre čo to len šlo, nič viac, žiadne hnojenie, rez. Rez až rok na to. Hneď v prvom roku bolo vidieť zlepšenie zdravotného stavu, prírastky, farba listov... kto tvrdí že lišajník neškodí, žije zrejme v oblasti, kde to nie je také kritické. Nie každý ale má to šťastie žiť v oblasti, kde aj suchý kôl vyraší. V podhorských oblastiach, alebo v sadoch blízko lesov, v uzavretých dolinách to také ľahké nemáme :) Pozdravujem, Jozef P.S. náter vápnom je veľmi dobrý prostriedok, a kde to ide, čistiť kôru. Je to prácne, ale stojí to za to.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.94 (?), 29.6.2020 8:02

Očistit a natřít vápnem, lišejník potřebuje kyselé prostředí a vápno je zásadité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.10 (?), 10.3.2021 12:10

Lišejník na ovocných stromech a keřích začína být čím dál větší problémem.

Sázím a pečuji o ovocné stromy a ovocné keře, jako rybíz a angrešt.

To co se děje poslední tři roky jsem seště nezažil.

Na starých i nových stromech a keřích je obrovský nárůst lišejníků, které je dusí, protože jsou doslova obalené celé větve a větvičky a už se mi i stalo, že celý keř odumřel.

Ze začátku jsem se lišejník snažil mechanicky odstranit, ale při tomto tempu růstu nejsem schopen se ho zbavit.

Mimochodem jsem mluvil o tomto problému s lidmi z okolí i od jinud a mají podobný problém.

 I na okolních velkých stromech je hlavně ke konci zimy vidět nárůst nových žlutých výrůstků lišejníku, který pokrývá skoro celou korunu stromů.

PROSÍM PORAĎTE CO S TÍM.

Předem děkuji.

mairo@tiscali.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.65 (?), 10.3.2021 14:22

Očistit a natřít vápnem. Lišejník potřebuje kyselé prostředí a vápno je zásadité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.231 (?), 10.3.2021 15:48

Nic s tím. Lišejníky stromu absolutně nevadí - nerostou dovnitř do kůry a nijak jej nenarušují. Ani nedusí - strom dýchá listy. Toto je fakt. To, že vám odemřel keř kvůli lišejníku, je pouze vaše domněnka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika