Lipno



host - 226.194 (?)
14.11.2012 17:45

Vynikající práce, škoda, že nevím od koho.

Tahle by to šlo udělat i pro další odrůdy. Třeba rozela, nebo merkur, selena a další r. novinky. Píšu záměrně novinky protože i ta Prima je vůči třeba Goldenu pořád novinka. To aby mě někdo nechytal za slovo.

Juraj Kafka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.11.2012 17:49

Až dosud jsem se domníval, že první česká rezistentní jabloň byla Melodie od pana Loudy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.194 (?), 14.11.2012 17:45

Vynikající práce, škoda, že nevím od koho.

Tahle by to šlo udělat i pro další odrůdy. Třeba rozela, nebo merkur, selena a další r. novinky. Píšu záměrně novinky protože i ta Prima je vůči třeba Goldenu pořád novinka. To aby mě někdo nechytal za slovo.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 16.12.2012 18:06

Průběžně koštuji Lipno a Topaz a porovnávám. Kyselinka u Lipna už původně mírnější než u Topazu se mi zdá teď už jen skoro v náznaku, což (subjektivně podle mne) chuti prospívá. Již od sklizně měkčí dužnina dále neměkne, ostatní odrůdy trochu ano, i když ne do té míry. Takže zatím spokojenost asi tak na jedna mínus až dva. Už tu bylo řečeno, že každá odrůda má své období nejlepší chuti. Pro Lipno možná teď nastává, Topaz asi ještě počká. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.111 (?), 15.10.2013 21:25

Letos jsem sklidil první plody ze svého Lipna (teprve dva roky na stanovišti, tak se tím snad neodrovnal).

Překvapivě velké, chuťově velmi dobré, zatím kyselejší, ale jíst se už dají. Připomínají mi trochu Topaz.

Každopádně zatím předčí moje očekávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 13.1.2014 23:52

Dojedli jsme poslední Lipna z uplynulé úrody. Možná by ještě vydržely, ale nebylo jich moc. Řekl bych, že jejich optimální doby byla v měsících prosinec a leden, předtím byla chuť kyselejší a nezaujala. Postupně se ale Lipno propracovávalo do čela pomyslného žebříčku a jediná odrůda, kterou nepřekonalo, je Topaz, který je přeci jen o něco chutnější a navíc má ještě před sebou delší dobu skladovatelnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 14.1.2014 15:39

Mám zatím na Lipno hodně podobný názor, z krátké zkušenosti se mi zdá, že Lipnu (i Topazu) svědčí postupné protrhávání vybarvených plodů tak, aby nedošlo k přezrávání na stromě, raději snad trochu podtrhnout. Ve sklepě pak dojdou trochu později a Lipnu tolik nezměkne dužnina. Velikost a chuť plodů, úrodnost a sympatický růst, to vše si cením, jediný nedostatek je kratší skladovatelnost. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 14.1.2014 16:26

Když Lipno, tak Lipno. Mám tady díky Milošovi také vzorek. Chuťová podobnost s Topazem tady určitě je. Mně ale stačí pouze ten Topaz, který chuťově horší jistě není. Po této stránce považuji za zajímavější odrůdu než Lipno, srdeční odrůdu pana Vinšálka, která dostala jméno Delor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.51 (?), 14.1.2014 22:09

Pekne vyfarbené plody Lipna doma konzumujeme už asi mesiac. Chuť Topazu v ňom necítim. Topaz je ostrejší a typicky topazovský. Lipno je viac navoňané, na prvý dojem mi krátko pripomína McIntosh. Dužnina je chuťovo príjemná, oproti Topazu výrazne sladšia a teraz už bohužiaľ múčnatá. O vysokej teplote posklizňového skladovania v pivnici som písal v jednom z novembrových príspevkov. Ak by som dokázal po zbere plodov teplotu pivnice zraziť na +5, vydržali by Lipno, Rozela, Angold Sirius a Orion aj po Novom roku šťavnaté a chrumkavé. Topaz, Pink Lady a Pinova sú stále OK. Lákavý tvrdý a šťavnatý Braeburn stále čaká v plastovej prepravke vo vlhkej pivnici na svoje konzumné optimum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 15.1.2014 14:43

Lipno je chuťově typicky "rubínová" odrůda, tedy podle této příchuti dobře poznatelná. Není ovšem tak "ostrá" jako Topaz, proto by mohla vyhovovat příznivcům jemnějších "rubínových" chuťových odstínů, kupříkladu těm, kteří dávají před Topazem přednost Rubinole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika