Letní řez tříleté jabloně



jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 133.162 (?)
24.7.2014 20:01

Píšete v původním příspěvku, že 3letá jabloň nekvete. Považuji to za neobvyklé.

Když nyní jabloň ořežete, ztratí potřebné asimiláty, které na zimu sestupují do kořenů a zajišťují zdravý vývoj další rok. Proto jsem doporučil:

1.Letní zásah za účelem podpory plodnosti.

2.Zimní zásah za účelem vytvoření koruny, řezat můžete v zimě dle chuti, ale racionálně.

Doporučuji nastudovat si komplexní problematiku péče o jabloně, tady Vám těžko někdo napíše příručku!

Péče o ovocné stromy se studuje na SŠ a VŠ, nečekejte, že Vám někdo na dálku a bez fotky kvalitně poradí! J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 179.2 (?), 23.7.2014 18:13, zobrazeno: 7217x

Dobrý den, ráda bych se poradila. Mám 3´letou jabloň Piros, zdá se mi bujně narostlá, ještě nekvetla.. Byla totiž polámaná v zimě, možná i ožraná od hrabošů..tak jsem ji hodně zakrátila nahradila ulomený terminál..je narostlá myslím si, že až moc, šlo by ji nyní zakrátit letním řezem tzn. zakrátit terminál a boční obrost, prostě ji znova založím kosterní větve..Děkuji bea

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.7.2014 18:46

V tuto dobu už efekt letního řezu nedocílíte, nové kosterní větve již zřejmě nevyraší. Asi bych to nechal na jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 179.2 (?), 24.7.2014 9:10

ale oni tam jsou, jen je jich tam nějak moc a některé dlouhé, takže bych to chtěla zakrátit a dát tomu nějaký řád

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 133.162 (?), 24.7.2014 16:37

Popisujete 2 problémy (bez fotky jen teoretizuji):

1. Bujně roste, nekvete. To bych řešil letním zakrácením letorostů - provádím to v červnu-srpnu,  zaštípnu vrcholky bujných letorostů, ty zarazí na čas růst a vyvinou květní pupeny na příští rok.

2. Úpravu koruny bych nechal na zimu (únor), přebytečné větve odstraníte, dlouhé zkrátíte, v každé dobré příručce jsou obrázky, jak by měla vypadat 3letá jabloň. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 179.2 (?), 24.7.2014 18:43

Nevím jaké dva problémy myslíte, jde mi o to, že byla polámaná od sněhu nebo ožraná, terminál byl fuč úplně, takže jsem ji na jaře zakrátila a teď v létě má dlouhé větve a bujné, tak se ptám, zda je možné ji teď zakrátit, nějaké dát úplně pryč, až zkrátka má terminál a kosterní větve..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 133.162 (?), 24.7.2014 20:01

Píšete v původním příspěvku, že 3letá jabloň nekvete. Považuji to za neobvyklé.

Když nyní jabloň ořežete, ztratí potřebné asimiláty, které na zimu sestupují do kořenů a zajišťují zdravý vývoj další rok. Proto jsem doporučil:

1.Letní zásah za účelem podpory plodnosti.

2.Zimní zásah za účelem vytvoření koruny, řezat můžete v zimě dle chuti, ale racionálně.

Doporučuji nastudovat si komplexní problematiku péče o jabloně, tady Vám těžko někdo napíše příručku!

Péče o ovocné stromy se studuje na SŠ a VŠ, nečekejte, že Vám někdo na dálku a bez fotky kvalitně poradí! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.116 (?), 24.7.2014 22:44

Jestli čtu dobře, tak začínaš s jablůňkou znovu. Naformuj si ji jak ji chceš mít, to znamená nechat pár kosterních větví s terminálem, ostatní bych dal pryč. A formuj ji i příští rok, ať není zahuštěná, ať má dobré dříví, ne máslo, nenech ji dlouhé větve. Vlky vylámej v létě. Vše ale s rozumem, ať tam něco necháš.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.2 (?), 25.7.2014 9:20

děkuji za srozumitelnou radu, takže to nechám na předjaří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 179.2 (?), 25.7.2014 9:19

ano, děkuji za rady, ale vysokou kvůli pár stromkům v malé zahrádce studovat nebudu..A nevím, kde a jakou kvalitní příručku sehnat, pár jich doma mám, ale to nebude ono..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika