Letní řez tříleté jabloně



jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 133.162 (?)
24.7.2014 16:37

Popisujete 2 problémy (bez fotky jen teoretizuji):

1. Bujně roste, nekvete. To bych řešil letním zakrácením letorostů - provádím to v červnu-srpnu,  zaštípnu vrcholky bujných letorostů, ty zarazí na čas růst a vyvinou květní pupeny na příští rok.

2. Úpravu koruny bych nechal na zimu (únor), přebytečné větve odstraníte, dlouhé zkrátíte, v každé dobré příručce jsou obrázky, jak by měla vypadat 3letá jabloň. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 179.2 (?), 23.7.2014 18:13, zobrazeno: 7215x

Dobrý den, ráda bych se poradila. Mám 3´letou jabloň Piros, zdá se mi bujně narostlá, ještě nekvetla.. Byla totiž polámaná v zimě, možná i ožraná od hrabošů..tak jsem ji hodně zakrátila nahradila ulomený terminál..je narostlá myslím si, že až moc, šlo by ji nyní zakrátit letním řezem tzn. zakrátit terminál a boční obrost, prostě ji znova založím kosterní větve..Děkuji bea

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.7.2014 18:46

V tuto dobu už efekt letního řezu nedocílíte, nové kosterní větve již zřejmě nevyraší. Asi bych to nechal na jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 179.2 (?), 24.7.2014 9:10

ale oni tam jsou, jen je jich tam nějak moc a některé dlouhé, takže bych to chtěla zakrátit a dát tomu nějaký řád

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 133.162 (?), 24.7.2014 16:37

Popisujete 2 problémy (bez fotky jen teoretizuji):

1. Bujně roste, nekvete. To bych řešil letním zakrácením letorostů - provádím to v červnu-srpnu,  zaštípnu vrcholky bujných letorostů, ty zarazí na čas růst a vyvinou květní pupeny na příští rok.

2. Úpravu koruny bych nechal na zimu (únor), přebytečné větve odstraníte, dlouhé zkrátíte, v každé dobré příručce jsou obrázky, jak by měla vypadat 3letá jabloň. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 179.2 (?), 24.7.2014 18:43

Nevím jaké dva problémy myslíte, jde mi o to, že byla polámaná od sněhu nebo ožraná, terminál byl fuč úplně, takže jsem ji na jaře zakrátila a teď v létě má dlouhé větve a bujné, tak se ptám, zda je možné ji teď zakrátit, nějaké dát úplně pryč, až zkrátka má terminál a kosterní větve..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 133.162 (?), 24.7.2014 20:01

Píšete v původním příspěvku, že 3letá jabloň nekvete. Považuji to za neobvyklé.

Když nyní jabloň ořežete, ztratí potřebné asimiláty, které na zimu sestupují do kořenů a zajišťují zdravý vývoj další rok. Proto jsem doporučil:

1.Letní zásah za účelem podpory plodnosti.

2.Zimní zásah za účelem vytvoření koruny, řezat můžete v zimě dle chuti, ale racionálně.

Doporučuji nastudovat si komplexní problematiku péče o jabloně, tady Vám těžko někdo napíše příručku!

Péče o ovocné stromy se studuje na SŠ a VŠ, nečekejte, že Vám někdo na dálku a bez fotky kvalitně poradí! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.116 (?), 24.7.2014 22:44

Jestli čtu dobře, tak začínaš s jablůňkou znovu. Naformuj si ji jak ji chceš mít, to znamená nechat pár kosterních větví s terminálem, ostatní bych dal pryč. A formuj ji i příští rok, ať není zahuštěná, ať má dobré dříví, ne máslo, nenech ji dlouhé větve. Vlky vylámej v létě. Vše ale s rozumem, ať tam něco necháš.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.2 (?), 25.7.2014 9:20

děkuji za srozumitelnou radu, takže to nechám na předjaří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 179.2 (?), 25.7.2014 9:19

ano, děkuji za rady, ale vysokou kvůli pár stromkům v malé zahrádce studovat nebudu..A nevím, kde a jakou kvalitní příručku sehnat, pár jich doma mám, ale to nebude ono..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika