Květy na koncích větví



Stránky: 1,  2   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 228.149 (?) 
7.4.2019 16:36, zobrazeno: 5724x

Byl jsem obhlídnout rašící stromky, ale zarazilo mě, že ačkoli jsem na všech 2 letých stromcích provedl předjarní řez, na velkém množství jabloní a hrušní vždy poslední pupen vyrašil jako květní. Schválně jsem stříhal tak, aby na konci byl pupen směřující ven z koruny, takže teď nevím, jak se k tomu postavit? Odstřihnout na výhonech poslední pupeny (květy) tak, aby tam zůstaly předposlední listové? Ale ty budou věechny směřovat dovniř koruny! frown Nebo to tak nechat, oškubat květy a čekat, zda tam vyraší i nějaký výhon?

A proč se to tak stalo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 234.135 (?), 7.4.2019 17:01
Strihnut na najblizsi vonkajsi listovy pucik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 228.149 (?), 7.4.2019 18:18

Hm, ale to bude už přespříliš zkrácené. frown No asi není jiné řešení...

A důvod, proč se každý pupen u řezu změnil na květní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 7.4.2019 18:26

Mocná Flóra kašle na příručky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 72.16 (?), 7.4.2019 18:58
Tak tato reakcia sa mi velmi paci :):)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.92 (?), 7.4.2019 19:36
Petr z H.: Na jadrovinách sa nachádzajú púčiky vegetatívne, generatívne, ale aj zmiešané (foto 1,2). Keďže ide o 2-ročné stromčeky, je pravdepodobné že sú to zmiešané púčiky. Ja by som počkal (kvety sa objavia ako prvé, vegetatívny výhonok neskôr - viď foto 3 dolu) - kvety odstráňte a počkajte si či neskôr vyraší aj vegetatívny výhonok. Malo by sa tak stať. Druhou možnosťou je (ak sa chcete vyhnúť prílišnému skráteniu konárikov na najbližší von smerujúci púčik) použiť techniku tzv. dvojstupňového sektorového rezu - DSR. Jeho princíp je na foto 4 (žltou prvá fáza - rez na vnútorný púčik, červenou druhá fáza - odrezanie nahor smerujúceho výhonku prevodom na najbližší pod ním, ktorý smeruje šikmo von z koruny). Dá sa to realizovať aj v jednom vegetačnom období. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 7.4.2019 19:57

Snad radíte dobře. Ale. Já mám zkušenost, že čím promyšlenějším řezem se na strom jde, tím větší bejkovinu on po řezu udělá. (Asi to ví, a dělá naschvály) Například na vnitřní očko mi pravidelně to vnitřní očko zakrní, udělá jen trn a mohutně vyraší některé pod ním, které ovšem nikdy nesměřuje pěkně ven z koruny, ale někam šikmo do boku, kam jsem ho opravdu, ale opravdu nepotřeboval. Takže všechny krásný teoretický obrázky si můžu vetknout za sombréro, protože všechno je jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.245 (?), 7.4.2019 20:10

Pro IH:

Nevím, které jádroviny myslíte, ale co se týče jebloňí jsou 'květní' pupeny vždy smíšené, jabloň neumí vytvářet čistě generativní pupeny.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.92 (?), 7.4.2019 20:41
V.: Máte pravdu, zle som sformuloval čo som chcel príspevkom povedať. Puky jadrovín z ktorých vzniknú kvety sú zmiešané, niekedy z nich ale vzniknú kvety a IBA listová ružica ktorá k nim prináleží, ale predlžujúci vegetatívny výhonok sa "nedostaví" (toto som chybne označil za generatívne puky). Petr z H. by potreboval ten druhý prípad (nepresne som iba tento označil za zmiešaný puk) - a síce keď popri kvetoch a event. ružici k nim prináležiacich listov vyraší AJ klasický predlžujúci, čiže do dĺžky rastúci vegetatívny výhonok, potrebný na budovanie korunky v prvých rokoch výchovného rezu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 7.4.2019 20:56

No ja mávam presne opačný problém. Tento, ale iné roky som strihal stromy a hovorím si: super, koľko má "kvetných" pukov, určite bude parádna úroda. Slovo "kvetných" som dal do úvodzoviek schválne, keďže po vypučaní iba veľmi malá časť z nich naozaj bola kvetná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika