Které jablíčko vám chutná s blížícím se jarem?



host - 41.143 (?)
19.3.2013 21:17

Pane Vinšálek, může být na obrázku Jonalord? Děkuji. Miloš


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 26.2.2013 21:05

Pane Vysloužil, reagoval jsem na dotaz pana Mičurince na kalvicové tvary jablek.Dobře víte, skoro všechno mě loni zmrzlo. - Mičurin II

PS:  Mollies Delicious je špičková raně podzimní odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.2.2013 21:14

Tak to mě skutečně nenapadlo, na koho jste reagoval. Dokonce jsem i zapomněl, že Vám, ostatně jako i mně, všechno loni pomrzlo.
   Že je Molies Delicious chuťově i vzhledově špičková odrůda, jsem nikdy nezpochybňoval. Akorát zraje v době, kdy zrají i jiné odrůdy, rovněž chutné, některé navíc plodnější či odolnější chorobám.
Tvar je kalvilový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.70 (?), 27.2.2013 18:18

Poslední zbytky jaderniček a rubínů, kalvádos zatím zraje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 19.3.2013 21:08

Včera jsem snědl poslední plod Otavy. Slupka už byla částečně povadlá, ale dužnina pevná a křehká, stále dostatečně šťavnatá, i když o poznání méně, než na konci února, možná o poznání sladší.

Dnes jsme se ženou poprvé porovnávali Goldstar a Sirius. Oba bez známky vadnutí, vysoce šťavnaté a výborné chuti. Goldstar-dužnina chruplavá, jemná a křehká, po nakrojení nožem z něho šťáva téměř teče. Ve dvou přepravkách jsem našel první dva plody s náznakem hnití. Sirius- dužnina až hodně tuhá, jemné konzistence, chruplavá. Šťavnatost o poznání menší než u Goldstaru (podle mě, žena to zhodnotila na stejno). Stopy kažení jsem nenašel, ale sklidil jsem kvůli květnovému mrazu jen košík, na rozdíl od Goldstaru, kde to bylo jeden a půl bedýnky.

Současně s rodinou jsme začali konzumovat Jonalord. Plody jsou, bohužel, nadprůměrné velikosti, většina plodů má v průměru 10-13 cm. Jsou dosti šťavnaté, o poznání méně než Goldstar a Sirius a také je o něco nižší jejich chuť. Jsou však členové rodiny, kteří jsou chutí Jonalordu unešeni. Sklidil jsem necelé dvě bedýnky a dosud se našel jediný nahnilý plod.
Až od poloviny dubna začnem ochutnávat Melroze a porovnávat ho se Siriusem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.143 (?), 19.3.2013 21:17

Pane Vinšálek, může být na obrázku Jonalord? Děkuji. Miloš


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 19.3.2013 22:43

Podle krátké stopky by to mohl být. Plody mají široce kuželovitý tvar, takový jakoby zploštělý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 20.3.2013 10:08

Včera jsem otestoval další várku odrůd - Sirius, Angold, Goldstar, Jonagold, Jonagold Novajo, Jonagold Marnika, Topaz, Idared z nedalekých sadů. Vzhledově, až na výjimky (Topaz), vše perfektní, pevnost dužniny už např. u Angoldu, J. Novajo, J. Marniky nebyla dobrá (moučnaté). U Topazu mě zarazily značné otlaky na každém plodu, které již někde začaly nahnívat (toto jsem pozoroval už před 2 měsíci) - podle mne byl Topaz pozdě sklizen a následně skladová, protože plody stejné odrůdy z konkurenčních sadů v okolí jsou v tuto dobu tvrdé, pevné, šťavnaté.

Chuťově nejlépe vypadá stále Sirius - pevný, šťavnatý, chuťově výborný, následovaný odrůdou Jonagold. Goldstar pěkný, pevný, ale jeho chuť jsem nepoznával (mdlá, nevýrazná, připomínal mi přezrálý Šampion). Angold je chuťově určitě výborný (jedl jsem ho poprvé), ale moučnatost dužniny zabránila vyniknout chuti - mám ještě pár kusů, tak snad se tam najde i lepší plod. Podobně dopadly oba klony Jonagoldu - Novajo a Marnika - moučnatější, chuť tak nevynikla. Idared - tolik odsuzovaný (myslím neprávem) - v letošním roce (oproti předchozím letům) z každé zdejší lokality velice dobrý.

Ač mají sady moderní chladící boxy s řízenou atmosférou a skladovací kapacity, tak v tuto dobu stejné odrůdy z jiných sadů jsou lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 20.3.2013 15:14

Zajímavý poznatek o Goldstaru, pane Mikeši. Já už jsem se s tímto jevem setkal vícekrát a proto se vůbec nedivím například Kukymu, že tato odrůda nepatří mezi jeho oblíbené. Těžko ale říci, čím to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 20.3.2013 17:06

Mal som v plane kupit Goldstar na MM106, ale ako tu prechadzam temi a citam ohlasy, tak vaham ci nekupit radsej Sirius na MM106, ma niekto este obidve odrody v sklepe, pre porovnanie? (zasadil by som obe, ale setrim miesto)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.169 (?), 21.3.2013 0:26

Zdravím

S trochu humorem Vám řeknu, že teď je nejlepší jablko v tekutém stavu odruda Kalvádos. Není lepší vychutnání s připomínkou sklizně jablek všech odrud. Je to nejlepší prevence před bacily. Samozřejmě se poníženě klaním nejlepšímu léku zvaný slivovica a tam to bez starých odrud švestek není ono. Sláva novým odrůdám a čest a úcta starým odrůdám!!!

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika