Kedy odstrániť pásku



Stránky: 1,  2   
host - 151.54 (?) 
28.5.2018 14:25, zobrazeno: 14191x

Zdravím, kedy je vhodné odstrániť z vrúbľovaných jabloní pásku na spojoch?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Valtík - (8) - 168.18 (?), 28.5.2018 15:37

Klidně až za rok, teď je podle mě ještě brzy a hrozilo by vylomení při dešti a vichřici, případně, když si na roub sedne nějaký zvědavý pták. Já pásku odstraním zpravidla v zimě nebo na jaře následujícího roku. Roubovací páska je pružná a do roubu se nezařízne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.5.2018 17:05

Roubovací páska je pružná a do roubu se nezařízne

Taky jsem přítelem pozdějšího odstranění pásky. Záleží na způsobu roubování, druhu dřeviny,  intenzitě růstu roubu. U štěpování za kůru je riziko vylomení roubů dlouhodobé, tam nechte pásku co nejdéle. U kopulace to tolik nehrozí.
   V některých případech - např u zmlazeného rychlesílícího myrobalánu jsem zažil zaříznutou pásku ještě téhož roku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 38.5 (?), 28.5.2018 20:29

Zimní rouby jsem odvazoval zrovna v sobotu. Páska z PVC podélně řezaná na polovinu, místy už se to začínalo zaškrcovat. Byl nejvyšší čas. Převážně třešně a taky slivoně (na myrobalénu), něco málo hrušní, aronie a čtyři jabloně. Je ovšem pravda, že svou školčičku intenzivně zalévám, proto asi roste bujněji. Rok bych však rozhodně nemohl čekat. To by se příliš zaškrtilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 28.5.2018 20:55
Zaškrcení páskou z PVC je určitě méně závažné, než vylomený roub s bujným přírůstkem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 29.5.2018 8:53

Minulý týden zapršelo, tak roubovance prohlédnu, jestli moc nesílí a převážu je. Nemám jich moc, tak mě to nemrzí. Tam, kde jsem dával rouby za kůru nic nehrozí, tam říznu až v zimě, ale ty roubované v ruce nebo kopulací na místě, sílí. Ač je to ptákovina, převážu je na druhou stranu. Jako levák jsem zhruba stejně šikovný na obě ruce, tak je mi jedno jestli vážu levou doleva nebo pravou doprava. Aspoň vím, kde jsem povolil a kde ne. Ta páska je opravdu pružná, povolí. Ale v místě, kde podvlékám na utažení je nakroucená a tak dobře nepruží, jedině tam se roubovanec zaškrtí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Valtík - (8) - 168.103 (?), 29.5.2018 10:28

Já se tedy opravím, roubovací páska se zpravidla do roubu nezařízne, za určitých podmínek se to ale stát může. No, je třeba občas rouby zkontrolovat, jak rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 29.5.2018 13:22

Povětšinou používám 2 druhy roubovacích pásek. Klasickou průhlednou PVC a pak barevnou neprůhlednou poloviční šířky. Tolik nepruží, ale za rok se rozpadá.
   Někdy naroubuji starší pláňku tak, že odstraním celou korunku a naroubuju jediný ponechaný letorost kopulací. Kořeny tak tlačí živiny do jednoho místa, výhony z roubu narostou do bezmála metrové délky včetně předčasného obrostu. Současně roub zesílí někdy až nad mez elasticity pásky. Každopádně páska, zejména když ji při vázání řádně utahujeme, brání toku mízy sílícím roubem a podporuje růst konkurenčních planých výhonů pod štěpem. Lze-li zajistit srůst proti vylomení, není špatně odstranit pásku dřív. Já to dělám ve chvíli, kdy má výhon z očka roubu délku cca 10 - 15 cm. Tedy zhruba v této době. Neplatí ro u roubování za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1594) - 73.142 (?), 29.5.2018 14:25

Roubovací pásku odstraňuji zásadně v roce kdy proběhlo roubování.Při roubování za kůru později asi v srpnu a kopulací koncem června až v červenci.Nic nepřevádím do příštího roku mimo očkování v druhé míze.Před lety jsem naruboval kopulací meruňku Exnarovu na švestkovou podnož.Jedna se krásně chytla.Pásku jsem ponechal přes zimu kvůli ochraně srůstu.Příští rok jsem založil řezem korunku a na pásku jsem zapoměl.V červenci roubovací páska vlivem silného růstu korunku doslova odstřihla.Jaká byla reakce je nepublikovatelné.Drahé poučení  - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.9 (?), 10.6.2018 16:40

Já to dělám ve chvíli, kdy má výhon z očka roubu délku cca 10 - 15 cm.

Před lety se mi stalo při roubování nějaké slivoně kopulací na odkopek, že jsem odvázal pásku v červnu, když byl přírůstek přes 10 cm. Roub mi zůstal v ruce. Spoj byl bez náznaku srůstu a je otázkou, zda by vůbec srostl (afinita?). Každopádně od té doby nechávám pásku co nejdéle a pokud mám pocit, že se zařezává, povolím (tj. odmotám až na cca dva poslední závity a znovu zamotám).

Přesto se mi letos na jaře stalo, že při odmotávání loňského roubu asiminy (jazýčková kopulace) s asi 5 cm přírůstkem roub taky odpadl, protože vůbec sesrostl. Příroda si někdy nedá poroučet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika