Kdy sklízet Rubinolu,Topaz a Rosanu?



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 129.146 (?)
21.9.2015 15:04

Při dozrávání jablek nejprve padají červivé plody (nestříkám proti obaleči). Ty lepší sbírám, ochutnávám a zkouším, jak jdou stopky od plodonošů. Když plod nakloním přes palec a lehce se oddělí, je čas sklízet. Teď jsem sklidil Topaz z 1 stromu, Rosanu, Melodii, Matčino a Rezistu.

Rubinola a Rajka ještě drží, Topaz a Rezista na dalších stromech také, asi na ně dojde příští víkend (250 m n.m.). V jiných polohách a v jiných letech je to jiné.

Otáčení plodů se mi neosvědčilo. Nejlépe je přiložit palec nehtem do mezery mezi stopkou a plodonošem, druhou rukou lehce naklonit plod proti palci - když se neoddělí, není ještě ke sklizni.

Mírně podtržená jablka déle vydrží na skladě. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 19.199 (?), 20.9.2015 16:55, zobrazeno: 14344x

Prosím o radu, kdy mám sklízet výše uvedená jablíčka.Zatím drží a nechci je stříhat nůžkami.Vím, že se mají utrhnout, pokud jdou sama při otočení doleva.Díky.Dana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 20.9.2015 17:13

Topaz sklízím, až když začíná padat. Jaký je rozdíl ve sklizni při točení doleva a dopravasmiley?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.199 (?), 20.9.2015 20:42

winkPokud jablkem otočíme doleva a dá se zlehka utrhnout tak nastává ten pravý čas sklizně. Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 20.9.2015 21:11

Takže jako klíštěsurprise. Ale tomu to je taky jedno...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 238.199 (?), 20.9.2015 21:17

Kazdy kto sa uz nejake tie roky zaobera oberanim jablk vie ze takto to nefunguje. Inak aby som iba nemudroval, tak kdy zalezi od lokality, podpniku, spôsobe nasledneho skladovania atd..

Dalsia vec min.topaz a rubinolu odporucam zberat aspon na dva krat. rosanu neviem, nemam skusenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 129.146 (?), 21.9.2015 15:04

Při dozrávání jablek nejprve padají červivé plody (nestříkám proti obaleči). Ty lepší sbírám, ochutnávám a zkouším, jak jdou stopky od plodonošů. Když plod nakloním přes palec a lehce se oddělí, je čas sklízet. Teď jsem sklidil Topaz z 1 stromu, Rosanu, Melodii, Matčino a Rezistu.

Rubinola a Rajka ještě drží, Topaz a Rezista na dalších stromech také, asi na ně dojde příští víkend (250 m n.m.). V jiných polohách a v jiných letech je to jiné.

Otáčení plodů se mi neosvědčilo. Nejlépe je přiložit palec nehtem do mezery mezi stopkou a plodonošem, druhou rukou lehce naklonit plod proti palci - když se neoddělí, není ještě ke sklizni.

Mírně podtržená jablka déle vydrží na skladě. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 238.199 (?), 21.9.2015 20:05

Presne tak ako ste to popisali robime aj mi vo velkom sade a vylucne iba tak. Len pre info poviem ze Rubinola uz je 3 tyzdne prec, topazov mame asi 7ha, dnes sme zacali zberat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 21.9.2015 20:53

No, jo, pane P.Z., tak to já jsem tu Rubinolu zase prošvihl. Mně bylo divné, že Topaz drží a Rubinola je dávno v trapu. Příště budu chytřejší.indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 21.9.2015 21:39

V HK (230 m) ještě není Topaz pořádně vybarvený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 22.80 (?), 22.9.2015 11:48

Topaz na Kyjovsku take ne, zato Rubinola dela cest svemu jmenu a je uz pekne zbarvena.

Obe odrudy sbirame az v rijnu a ve sklepe (neni idealni) vydrzi zhruba do brezna.

Rubinoly uz padaji celkem hodne, vetsinou ale jen cervive. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika