kdy postřik proti přezimujícim škůdcum



host - 251.161 (?)
3.5.2011 15:19

Naprosto s vámi i p. Vinšálkem souhlasím. Také něco stříkám, jiné ne. Ale domnívám se, že nepostříká-li soused, částečně sníží mou snahu, kterou postřikem uplatňuji. Myslím si, že není pravda, že od souseda, který nopostříká nepřejdou škudci ke mně. Samozřejmě nechci říci, že mám absolutní pravdu. Na to se považuji jen za člověka, který má sadařství rád. Rád chodím mezi stromy, ale jsem pouhý amater milovník přírody. Vybíralík R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 20.3.2011 11:16
Pane Pal'o, nejsem žádný velkopěstitel ani chemický Alí ale jedno vím určitě, cílená a rozumná integrovaná chemická ochrana jabloní je naprosto nutná(o prolomení rezistence toho bylo napsáno dost) a velmi se zajímám, aby byla co nejšetrnější (čerpám z doporučení SISPO).Vlastním asi 30 jabloní, většinou ve tvaru štíhlého vřetene.Přebytky rozdám příbuzným a kamarádům.Žádné obrovské stromy.Zato pestrost odrůd je moje priorita.Já rozlišuji jabloně podle chuti, ne podle druhotných znaků pěstování.Pokud jde o STARKLA, stromy DUO jsou roubovány na podnož v korunce.Pokud je máte, je to Vaše věc ale já bych tyto malované stromky z prospektů rozhodně nekoupil.Mluvil jsem o přeroubování starších stromů ušlechtilých odrůd ušlechtilou odrůdou - to k té čistotě.Pokud máte zájem mohu uvést schéma ošetření, které požívám.Zjistíte, že to není žádná bezhlavá chemie.Vždyť ty jablíčka konzumuji. - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.3.2011 14:03

Pane Polehla, pod oba Vaše poslední příspěvky bych se mohl podepsat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.119 (?), 20.3.2011 15:54
Pán Vlastimil, široký výber odrôd Vám úprimne závidím. Starosti s chemickým ošetrovaním, so zháňaním účinných pesticídov a čakaním na vhodný termín ošetrenia už nie. Ďakujem, nemusím. Veľkú záhradu nemám, ale na kupovanie DUO stromkov nie som odkázaný. Rezistenty som tiež vyberal podľa chuti, mal som somár ešte prihliadnúť aj ku vhodnosti do nížinnej oblasti z hľadiska konzumnej zrelosti jabĺk. Človek sa učí celý život. Dovrúbľovanie druhej kultúrnej sorty do prvej kuľtúrnej mi vôbec nepripadá smiešne. Nie som taký puritán, takže UNO jablone (Váš výraz "čistota") nevyžadujem. Robia to tak viacerí záhradkári, ktorí nemají také nároky ako Vy a možno sa nechcú stať otrokmi pestovania a rozmýšľať napr., komu rozdať nadúrodu ovocia. V otázke chrastavitosti nezabúdajte, že aj keď Vaše chemické postupy nie sú bezhlavé, reziduá pesticídov ostávajú vo Vašej záhrade a často reagujú s vonkajším prostredím za vzniku produktov, o ktorých vplyve na zdravie nikto z nás nemáme tušenie. Ale to už by som opakoval fakta napísané na fóre v minulosti. Takže nech Vám to presvedčenie vydrží a prajem Dobrú chuť! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 20.3.2011 22:23
Pane Pal'o, děkuji za dobrou chuť ale v tomto smyslu jsem naprosto klidný.Používám metody dle SISPO pro kategorii pěstování jablíček pro dětskou výživu.Takže rezidua v jablíčkách neřeším.(doba použití a druh přípravku to zaručují).Přeroubování stromků nezesměšňuji a nikoho neodrazuji, za sebe říkám ze zkušeností dřívějších pokusů, jsou pro mě nepřijatelné.Moje starosti nekomentujte, je to moje svobodná volba a rozhodně z toho nešílím.Spíše mě zneklidňuje Váš ortodoxní přístup pro pěstování tzv.ekologických jablíček.Jsem pro střední cestu.Navrhuji v této naší diskuzi nepokračovat ať si čtenáři udělají názor sami.Myslí, že už jim nemáme na toto téma co zdělit. - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.119 (?), 20.3.2011 22:56
Zbytočne reagujete podráždene. Nie som zastáncom osobného súboja, ale prezentácie osobného názoru na určitý problém. Vašu voľbu som nespochybnil, ani Vás nepresviedčam, aby ste ju zmenil. Tak ako Vy tu popisujem svoje skúsenosti. Myslím, že stále je čo povedať čitateľom (okrem nervóznych prejavov). Napr. som si overil, že nerobí dobre pestovať v záhradke spolu rezistenty aj odrody vysoko vnímavé k chrastavitosti. Ale o tom sa istotne presvedčili aj viacerí. Predpokladám, že máte opačný názor, podľa hesla "Každá liška chválí svůj ocas...", takže prijímam Váš návrh. V zásadných veciach sa bohužiaľ neshodneme. Je to prirodzené, 100 ľudí=100názorov. Čo chutí jednému, nemusí chutiť iným. Prajem Všetko dobré! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 15.4.2011 11:52
Pane Pal'o, nechtěl jsem, ale musím reagovat.Čekal jsem celý měsíc ale nikdo Vaši teorii nepotvrdil.Můžete mě zdělit kdo a kdy publikoval názor o škodlivosti pěstování jabloní náchylných na strupovitost s rezistenty v jedné výsadbě a na co to má vliv a co jste vlastně vypozoroval?Nikdy jsem nic takového nečetl ani neslyšel.Pěstuji nejméně 15 let smíšenou výsadbu a výsledek.Rezistent-zůstal rezistentní, polně odolná odrůda-zůstala polně odolnou a odrůdy silně náchylné na strupovitost-zůstala náchylnými, čili nic co by mělo obhajovat názor o neprospěšnosti pěstování odrůd s různou odolností ke strupovitosti.Nechválím tu liščí ohon (když už musíte za mě odpovídat)ale je to pouze moje zkušenost.S pozdravem - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.4.2011 12:32

Myslím, že všichni pěstujeme jabloně rezistentní spolu s náchylnými. Některé z citlivých odrůd nám prostě tak chutnají, že se jich nezbavujeme. Chodit mezi jabloněmi, jednu postříkat a druhé se vyhnout, je možná trochu nepraktické. Nicméně rozdíl v tlaku choroby v závislosti na smíšené výsadbě jsem ve shodě s p. Polehlou taky nezpozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.4.2011 21:08

Je to tak, chodím po zahradě, jeden stromek postříkám, dalším dvěma se vyhnu. Prostě rodina si oblíbila např. Jonagold, tak ho musím pěstovat, jinak bych ho asi už zrušil. Když jsem zrušil Šampion, odezva některých členů rodiny byla dost negativní.

Nevidím žádný důvod pro to, aby nebyly pěstovány na jedné zahradě odrůdy rezistentní spolu s těmi citlivými k strupovitosti. Jednak většinou má každý kolem své zahrady i ty sousední a zde výběr neovlivníte a ani to není třeba.

Spory plísní se šíří na vzdálenosti několika násobně větší než je velikost zahrady. Ty spory jsou potom na všech jabloních na zahradě, následně se to pak projeví jinak u odrůd citlivých, jinak u odrůd tolerantních a jinak u těch rezistentních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 3.5.2011 15:19

Naprosto s vámi i p. Vinšálkem souhlasím. Také něco stříkám, jiné ne. Ale domnívám se, že nepostříká-li soused, částečně sníží mou snahu, kterou postřikem uplatňuji. Myslím si, že není pravda, že od souseda, který nopostříká nepřejdou škudci ke mně. Samozřejmě nechci říci, že mám absolutní pravdu. Na to se považuji jen za člověka, který má sadařství rád. Rád chodím mezi stromy, ale jsem pouhý amater milovník přírody. Vybíralík R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.89 (?), 16.4.2011 9:14
Dobrý deň pán Vlastimil! Potešilo ma, že ste zmenil svôj postoj k vzájomnej diskúsii a potvrdil tým, že asi máme ešte čo ostatným povedať. Vami nazvaný ortodoxný prístup k postrekom proti chrastavitosti je iba moja snaha vyhnúť sa týmto postrekom v prídomovej záhradke, kde okrem jabloní v ovocnej stene pestujem aj iné ovocniny a zeleninu pod a medzi stromami. Takisto na jeseň do kompostu chcem dávať iba zdravé spadnuté lístie a nie čierne poskrúcané zvyšky listov plné spor Ventúrie. S jabloňami som začínal v čase, keď rezistenty neboli na trhu. Neskôr som odskúšal celý rad rezistentných odrôd a tie najchutnejšie som si preniesol do záhradky pri novostavbe RD. Ostal som im verný z vyše uvedených dôvodov. Pred 2-3 rokmi som ale porušil túto zásadu a sortiment odrôd som doplnil sortami Braeburn, Gala Schnigla a Pink Lady. V minulom mokrom a studenom roku sa mi túžba po chutných jablkách vypomstila-chrastavitosť zničila plody aj listy.(V MR ošetrovali jabloňové sady fungicídmi až 12x). Túto jar som prevrúbľoval uvedené vnímavé odrody rezistentmi (Luna, Red Topaz, Rozela, Lipno) a nebudem sa už pokúšať o zmiešanú výsadbu jabloní. Včera 15.4. bol u nás Deň boja proti rakovine. Nie je Vám ľúto tých chorých detí? Aj keď pri zbere v plodoch, ako tvrdíte, rezídua dávno nie sú, kde beriete istotu, že fungicídy a ich rozkladné či syntetické produkty zmizli zo záhradky a spodných vôd? Alebo ste presvedčený, že úsilie šľachtiteľov vypestovať rezistentné odrody ovocnín nebolo motivované snahou redukovať používanie pesticídov? Prajem pekný víkend! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika