Kdy ostříhat letní jabloň?



lulupapa - (25) - 113.134 (?)
14.9.2014 9:55

Děkuji za radu. A jak bych je měla zastřihnout. O kolik zkrátit?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
lulupapa - (25) - 113.134 (?), 6.9.2014 19:54, zobrazeno: 30061x

 Dobrý den,

mám na zahrádce živý plot z letních jabloní. Rostou na ní jen "vlci". Letos (první rok, co mám zahrádku) neplodily. Mám je ostříhat až na jaře v březnu, aby rodily?děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.95 (?), 6.9.2014 20:55

Letní jabloně se stříhají ve stejnou dobu jako jiné jabloně, tzn. zjara (v tom březnu) a případně doplňující letní řez (teď je na něj už pozdě). Sice píšete, že z nich máte "živý plot", ale není to spíš "stěna"? V každém případě by to asi chtělo nějakou fotku, aby vám tady mohli poradit.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lulupapa - (25) - 113.134 (?), 6.9.2014 21:00

Jsem začátečník, tak tomu říkám živý plot, ale je to stěna..:-) Jinak děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.9.2014 21:04

Jabloně se v předjaří stříhají, aby rostly, příp. aby nebyly husté.  Letní řez za vegetace je víc na plodnost. Jabloň není ideální dřevinou pro živý plot. Kdy budete jabloně stříhat sice není úplně jedno, ale ani rozhodující.  Za důležitější považuji jak a co ustřihnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lulupapa - (25) - 113.134 (?), 6.9.2014 21:17

Chtěla bych, aby plodily. Takže je ještě tedy můžu zastřihnout teď?

TAk já je nesázela, tak toto neovlivním. Stěna je to hezká, tak je mi jí líto pokácet, ale chtěla bych i jalbka. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.95 (?), 6.9.2014 21:26

Dejte fotku, pan doktor má pravdu, že hlavně je potřeba vědět, CO a JAK stříhat, abyste měla plody a ne jen pruty. Ale osobně bych řekla, že je už letos dost pozdě a pupeny už budou diferencované.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.9.2014 21:26

Zastřihnutím plodnost nepřivodíte. V tuto dobu je růst ukončen, takže řez bude mít stejný efekt jako v předjaří. Tedy podpoříte růst, ne plodnost. Já bych si na Vašem místě nechal poradit od někoho, kdo Vaši ovocnou stěnu (živý plot) uvidí na vlastní oči a poradí co by se mělo vyvázat, co zůstane a co přijde pryč. Věty: "Chtěla bych, aby plodily. Takže je ještě tedy můžu zastřihnout teď?"  svědčí o tom, že toho o růstu a řezu jabloní víte hodně málo. Kompletní znalosti ale nezískáte tím, že se zeptáte na datum, kdy vzít do ruky nůžky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lulupapa - (25) - 113.134 (?), 13.9.2014 15:54

Konečně jsem se na zahrádku dostala a něco vyfotila. Snad podle fotky půjde poradit. Bohužel ve svém okruhu neznám nikoho, kdo by tomu rozuměl.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.9.2014 21:50

Paní Lulupapa

Tohle bude nejlepší stříhat v květu nebo těsně po odkvětu. Pokud strom nasadí plody a žene už mízu do plodů, neprobudí příliš mnoho spících pupenů. A to co naroste z běžných pupenů, bude tak akorát stačit na výživu těch plodů asimiláty.

Zásadní chybou by bylo stříhat v době zimního klidu. Jenže v té době budete mít čas a chuť s tím něco udělat. Takže Vám přeji, aby jste psychicky vydržela až do vhodného termínu.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lulupapa - (25) - 113.134 (?), 14.9.2014 9:55

Děkuji za radu. A jak bych je měla zastřihnout. O kolik zkrátit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika