Karneval



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?)
20.10.2018 12:17
KARNEVAL som obral dnes. Strom je polokmeň na MM111, koruna je pre nedostatok miesta tvarovaná "do štíhla" a do výšky (rebrík na foto je vysoký 3,75m). Karneval ale bez problémov obrastá plodonosným drevom a bohato plodí aj na strmo nahor rastúcich konároch (foto). Plody sa napokon celkom pekne vyfarbili, tie čo sú na priamom slnku tak často majú rozmytú ružovú farbu na spôsob rodičovskej Pink Lady, niektoré sú typicky "karnevalovsky" pásikavé (foto). Celková úroda 6 a pol debničky (foto) je pomerne slušná, ale nie mimoriadna. IH











Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.222 (?), 9.10.2018 16:58
91.159: Podľa fotky by som Vám odporúčal ten Karneval obrať najneskôr do 10-ich dní. Čo sa týka toho Merkuru, nechce sa mi veriť že by Fytos uvádzal takéto nezmysly. Merkur je jesenná odroda, oberám ho v prvej polovici septembra (má ale dlhú skladovateľnosť, bez problémov do februára). Karneval je naopak neskorá zimná odroda, u mňa jedna z najneskôr oberaných. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.159 (?), 9.10.2018 18:10

Prikladám Screen obrazovky z Fytosu (iba pre zaujímavosť) ponukový list, Merkur je v spoločnoti odrôd ako Admiral alebo Lucy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.159 (?), 17.10.2018 18:26

Tak Karneval je obratý - na jednom plode sa objavila cca 2 cm diera a tak som nečakal lež mi pribudnú diery aj do ostatných plodov. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 17.10.2018 19:45
KARNEVAL, tento potomok Pink Lady, sa u mňa vyfarbuje medzi poslednými odrodami. Ale už dostáva patričné pestré sfarbenie (viď foto) a začína aj rozvoniavať. Asi ho oberiem cez víkend, aj keď pôvodne som plánoval až koncom októbra. Strom je polokmeň na MM111. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.157 (?), 17.10.2018 20:55
Ten môj je na MM106, ale na takú úrodu si bude musieť ešte niekoľko rokov počkať. Skrátka Váš strom má niekoľkoročný náskok čo je aj vidieť na fotke o niekoľko príspevkov hore.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 20.10.2018 12:17
KARNEVAL som obral dnes. Strom je polokmeň na MM111, koruna je pre nedostatok miesta tvarovaná "do štíhla" a do výšky (rebrík na foto je vysoký 3,75m). Karneval ale bez problémov obrastá plodonosným drevom a bohato plodí aj na strmo nahor rastúcich konároch (foto). Plody sa napokon celkom pekne vyfarbili, tie čo sú na priamom slnku tak často majú rozmytú ružovú farbu na spôsob rodičovskej Pink Lady, niektoré sú typicky "karnevalovsky" pásikavé (foto). Celková úroda 6 a pol debničky (foto) je pomerne slušná, ale nie mimoriadna. IH











Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 8.5.2019 15:33
Česká rezistentná odroda KARNEVAL v sezóne 2018/2019 exceluje. Plody boli chuťovo kvalitnejšie než v predchádzajúcich rokoch a tiež výrazne dlhšie vydržali v dobrom konzumnom stave v bežnej pivnici. Dokonca aj teraz v máji sa nájdu jablká tejto odrody so zachovalým imidžom, aj keď položku 'vydržať do mája' Karneval v popise práce určite nemá. Kvalitou dužiny ani chuťou to už, samozrejme, nie je žiaden Admiral, to by sme ale od Karnevalu žiadali primnoho. Na foto je (takmer) výstavný exemplár tejto odrody, vzhľadom na májový dátum v naozaj prekvapivo zachovalom stave. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 108.254 (?), 8.5.2019 18:51

Moje zkušenost ze západních Čech, 400mnm, je prakticky shodná. Plody jsou trochu povadlé, dužnina už spíše měkčí, Karneval je však stále ještě jedlý, i když před měsícem na tom byl znatelně lépe. Je ovšem květen, na tuto dobu je jeho kondice překvapující a na rozdané plody jsem slyšel jen chválu. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 8.5.2019 20:27
Ešte pár poznámok ku Karnevalu: Rok 2018 bol z hľadiska počasia mimoriadne priaznivý, mnohé odrody jabloní dozreli o 2-3 týždne skôr ako je obvyklé, čo sa aj prejavilo na ich skrátenom "shelf-life". Je zaujímavé, že Karnevalu akoby sa to vôbec netýkalo - oberal som ho ako vždy (medzi poslednými odrodami), skladovateľnosť sa neskrátila - práve naopak, predtým vydržal do februára-marca, teraz do apríla-mája. Chuťovo boli plody výrazne kvalitnejšie než v predchádzajúcich rokoch. Ďalším dôležitým poznatkom je, že predčasné obratie plodov nepredĺži ich skladovateľnosť, naopak - takéto podtrhnuté a nedokonale vyfarbené plody skôr vädnú a v pivnici vydržia kratšie. Preto odporúčam Karneval ponechať dlhšie na strome a plody oberať čo najneskôr, keď sú už krásne vyfarbené. Je zrejmé, že Karneval je odroda vyžadujúca dlhý "pobyt na strome" a určitú sumu teplôt resp. slnečných dní. Aj v mojich podmienkach teplej nížiny sa vyfarbuje neskoro a oberám ho až koncom októbra-začiatkom novembra. Poznatky pána R. z n.m. výšky 400m ale dávajú istú nádej, že táto nepochybne pozoruhodná odroda by možno mohla nájsť uplatnenie aj v polohách stredných či vyšších, obzvlášť ak by trend otepľovania pokračoval. Pre nás v teplých nížinách je zasa potešiteľné, že ani výrazne teplý rok neznižuje kvalitu plodov Karnevalu a nevplýva nepriaznivo na dĺžku skladovateľnosti (skôr naopak). Karneval je ale stále relatívne mladá odroda a až ďalšie roky naplno odhalia jej potenciál. Za seba môžem povedať zatiaľ toľko: Karneval som na základe skúseností z predchádzajúcich rokov považoval za priemernú odrodu, posledná sezóna ho ale vystrelila do prvej ligy. Zároveň si uvedomujem, že jedna lastovička jar nerobí. Až ďalšie sezóny ukážu, aký ten Karneval naozaj je. Takže: uvidíme. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 9.5.2019 7:24

Ja sa z tohto poznatku teším. Zatiaľ ho mám iba navrúbľovaný, no ak by sa osvedčil, venoval by som mu aj celý strom. Je predpoklad, že nadpriemerne teplých rokov bude pribúdať, čo by tejto odrode mohlo vyhovovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika